X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Promocja języka polskiego na świecie. Rola certyfikatów językowych

11.10.2020 12:53
Promocja naszego języka powinna przebiegać dwutorowo – w kraju i za granicą, gdzie elementem dodatkowym i koniecznym jest upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Polski. O promocji języka polskiego rozmawiamy z dr Piotrem Kajakiem - kulturoznawcą i językoznawcą, wicedyrektorem Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców POLONICUM UW.
Audio
  • "Język polski bez granic ". Jak promować język polski na świecie mówi dr Piotr Kajak z UW [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneJuan Ci/Shutterstock.com

Na świecie, oprócz innych form współzawodnictwa, toczy się rywalizacja języków jako środków porozumiewania się i symboli tożsamości narodowej.

Polszczyzna nie należy do języków najbardziej popularnych, a w obiegowej opinii język polski, to język trudny i konserwatywny. Chociażby z powodu konieczności zmiany tych stereotypowych poglądów, należy promować język polski, popularyzować wiedzę o nim oraz metody doskonalenia sprawności posługiwania się polszczyzną.

Promocja naszego języka powinna przebiegać dwutorowo – w kraju i za granicą, gdzie elementem dodatkowym i koniecznym jest upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Polski.

Liczbę użytkowników języka polskiego można szacować na ponad 45 milionów osób, z czego ok. 38 milionów mieszka w Polsce. Mamy też atut, gdyż  językiem polskim posługują się liczne grupy Polaków lub osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami Polski, m. in. w USA, Kanadzie, Australii, Brazylii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii, Islandii, a także w Białorusi, Kazachstanie, na Litwie i na Ukrainie.

Współczesny świat stworzył wiele narzędzi, dzięki którym możemy szybko i atrakcyjnie opowiedzieć o Polsce, również o języku polskim i dotrzeć z tą wiedzą do najdalszych zakątków świata.

W ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie naszym językiem poza granicami, co podkreślają poloniści, uczący języka polskiego jako obcego. Z pewnością przyczynił się do tego fakt, że od 2004 roku można ubiegać się o certyfikat poświadczający znajomość polszczyzny. Wydaje go cudzoziemcom oraz obywatelom polskim mieszkającym poza granicami, po pozytywnym zdaniu egzaminu, Państwowa Komisja do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.

Egzaminy certyfikatowe z języka polskiego są efektem wieloletniej pracy zespołu specjalistów – przedstawicieli ośrodków akademickich zajmujących się kształceniem obcokrajowców w Polsce. W promocji języka polskiego, to doskonałe narzędzie, które również  przyczynia się do podniesienia jakości nauczania języka polskiego jako obcego, wzmacnia prestiż polszczyzny, a także służy budowaniu pozytywnego wizerunku Polski w świecie.

O promocji języka polskiego rozmawiamy z dr Piotrem Kajakiem - kulturoznawcą i językoznawcą, autorem  licznych publikacji  poświęconych językowi i nauce języka polskiego, jako obcego,   wicedyrektorem  Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców POLONICUM UW.