X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Lato z Radiem 2019

"Lato z Radiem" sprawdza, czy w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 13:51
W Szczebrzeszynie trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego. - Pomysł na festiwal wziął się z tego, że chcieliśmy zrewanżować się miastu i okolicy, że mieliśmy tak fajne dzieciństwo - mówią organizatorzy. Czy w Szczebrzeszynie faktycznie wszyscy radzą sobie z językiem polskim?
Audio
  • Na festiwalu w Szczebrzeszynie (Jedynka/ Lato z Radiem)
Szczebrzeszyn
SzczebrzeszynFoto: Polskie Radio

Nasza reporterka Agnieszka Kunikowska udała się na Lubelszczyznę do Szczebrzeszyna. Odbywa się tam właśnie kolejna edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Powstał on z inicjatywy rodowitych mieszkańców tego miasta - Piotra Dudy i Tomasza Pańczyka. Jak przyznaje ten drugi: z miłości do rodzinnych stron oraz miłości do litaratury.

A skąd wzięła się nazwa Szczebrzeszyn? - Do końca nie wiadomo. Są różne wersja. Jedni mówią, ż nazwa pochodzi od Szczebrzucha, czyli od imienia czy nazwiska władcy ówczesnego grodu. Natomiast nikt nigdy nie znalazł żadnego Szczebrzucha, więc chyba nie jest to prawda. Jest też wersja o szczebrzuchach, czyli o garnkach. To jest słowo rosyjskiego pochodzenia - opowiada Tomasz Pańczyk z Rady Programowej Festiwalu Stolica Języka Polskiego.

Jednym z ciekawszych wydarzeń festiwalu jest mecz poetycki. Pomysł na jego realizację narodził się 4 lata temu… z przypadku. W ostatniej chwili spotkanie autorskie odwołała Paulina Mikuła i organizatorzy stanęli przed dylematem, jak załatać tzw. dziurę programową. Zadanie było o tyle ciężkie, że na spotkanie czekała liczna publiczność.

- Namówiłyśmy organizatorów, że zapełnimy tę dziurę i pobawimy się na wiersze. Zaprosiłyśmy wspaniałych artystów, pisarzy i dziennikarzy do wspólnej zabawy. Podzieliłyśmy ich na 2 drużyny. Wszyscy recytowali wiesze Bolesława Leśmiana, który był wtedy patronem duchowym naszego festiwalu. Publiczność bawiła się fenomenalnie. To właśnie publiczność decyduje kto wygrywa, a kto nie. Mierzymy to oklaskami - mówią Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, autorki, dziennikarki, blogerki, "książniczki" literackie.

Ile pomników chrząszczy znajduje się w Szczebrzeszynie? Kto bierze udział w meczu poetyckim? Z jakiej okazji odbywa się spływ rzeką Wieprz? Jakie oceny z dyktand uzyskiwała nasza reporterka?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Agnieszka Kunikowska

Data emisji: 08.08.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak