Lato z Radiem 2019

"Lato z Radiem" na tropie prawdziwych warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 15:28
Reporter "Lata z Radiem" zaprosił słuchaczy Jedynki na spacer po Syrenim Grodzie, czyli po Warszawie. Był to jednak całkiem wyjątkowy spacer, ponieważ... śladami gwary warszawskiej. Wiecie jak rozpoznać prawdziwego warszawiaka w Warszawie?
Audio
  • Spacer po dawnej Warszawie (Jedynka/ Lato z Radiem)
Kapela Sztajer
Kapela SztajerFoto: Polskie Radio

- Warszawa nasza kochana, stolica jest o tyle ciekawym, interesującym i pięknym miastem, że jest bardzo różnorodna. W odległości kilku kilometrów możemy przenieść się z centrum, które jest współczesną metropolią, na przykład na Brzeską czy Ząbkowską na Starą Pragę albo na Młynów czy Płocką na Starej Woli, gdzie możemy liznąć tej dawnej Warszawy, tej czerwonej cegły i kamienic - mówi Kapela Sztajer.

Wspomnianą kapelę od 6 lat można spotkać na Starówce. - Takim sznytem stolicznym, warszawskim może państwu grać tylko i upadać do nóżek najpierwsza warszawska, stoliczna Kapela Sztajer - mówią o sobie muzycy.

A jak rozpoznać warszawiaka, tylko tego prawdziwego? - Warszawiak nie mieszka na Woli, tylko właśnie na Woly. Warszawiak nie jedzie na Pragę, tylko na Pragie. Warszawska gwara podobnie jak gwary dialektu mazowieckiego charakteryzują się trochę inną wymową różnych głosek - mówi językoznawca dr Monika Kresa.

Czy warszawiakiem można być dopiero od trzeciego pokolenia? Jakie filmy i literatura kojarzone są z warszawską gwarą? Jak trzeba zdrabniać, żeby mówić po warszawsku? Kim jest doliniarz, a czym pajęczyna?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Reporter: Maciej Oswald

Data emisji: 20.08.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak