Gospodarka

Pracodawca ma prawo sprawdzać twoją pocztę

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 11:28
Katarzyna Tryniszewska (ekspert prawa pracy): W pracy nie powinniśmy wysyłać prywatnych maili i zajmować się swoimi sprawami.
Audio
Pracodawca ma prawo sprawdzać twoją pocztę
Foto: sxc.hu

Gość radiowej Jedynki tłumaczyła, że jeżeli będziemy wykorzystywać słuzbową skrzynkę pocztową do celów prywatnych, to będziemy naruszać ustalony w procesie pracy porządek.

Adres mailowy i miejsce na służbowym serwerze jest własnością pracodawcy i ma on prawo tam wchodzić. Na naszą skrzynkę prywatną nie może wejść jednak nawet wtedy, gdy będziemy z niej korzystać w godzinach pracy.

- Ale pracodawca może sprawdzić, czy z niej korzystaliśmy. Jeżeli nas przyłapie na wysyłaniu poczty z prywatnego adresu albo komputer zarejestruje strony, na które wchodziliśmy, to powinien upomnieć pracownika albo wymierzyć mu karę porządkową – wyjaśniała.

Katarzyna Tryniszewska zauważyła, że pracodawca może od początku ustalić taki zakaz z pracownikiem albo nawet wpisać go do umowy. Przydaje się to w sądzie pracy, gdy z tego powodu chce go zwolnić.

W Programie Pierwszym Polskiego Rradia przyznała, że nie do końca wiadomo, czy pracodawca może do nas dzwonić na służbową komórkę w trakcie urlopu.

- Technika się rozwija, więc nie jest już tak, że pracownik kończy pracę, wychodzi i nie ma z nim żadnego kontaktu. Jednak pracodawca nie powinien do niego dzwonić w trakcie urlopu i zwolnienia lekarskiego. Może jednak pracownika ściągnąć z urlopu, jeżeli ma ku temu ważne powody i nie może znaleźć zastępstwa. Jeżeli jednak pracownik nie odbierze telefonu, to pracodawca nie może go z tego powodu zwolnić, to samo dotyczy sytuacji poza godzinami pracy - podkreśliła Katarzyna Tryniszewska.

Rozmawiała Karolina Rożej.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Norwegowie reklamują sex w pracy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 10:52
Jakie są zalety zatrudniania niewidomych? Można uprawiać seks w pracy albo przebierać się w obecności pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy mobbing znają i coraz częściej pozywają

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 06:01
Ponad 400 osób skarży się co roku w sądach na uporczywe i długotrwałe nękanie pracownika, czyli mobbing.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drzemka w pracy? Czemu nie?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 19:00
- Ludzie nie są stworzeni do tego, żeby pracować non stop osiem godzin. Powinni w tym czasie również... się przespać – tłumaczy dr Aleksandra Wierzbicka, neurolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idź do szefa i niech płaci

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 13:38
Krzysztof Gąsior (prawnik): Zgodnie z przepisami prawa pracy każdy pracownik jest uprawniony do takiego samego wynagrodzenia, za taką samą pracę albo za pracę o takiej same wartości.
rozwiń zwiń