X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Zmiany w OFE. "Premier okrada polskich emerytów"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 20:23
Zdaniem gościa Debaty dnia radiowej Jedynki Andrzeja Romanka z Solidarnej Polski, premier Donald Tusk zdemolował system emerytalny.
Audio
  • Reforma OFE. "Premier Donald Tusk okrada polskich emerytów" (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Premier Donald Tusk
Premier Donald TuskFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Rząd rozpoczął prace nad zmianami w sposobie oszczędzania na przyszłe emerytury. Zostało to nazwane "rewolucją w OFE”. W efekcie ubezpieczeni będą mogli zrezygnować z dalszego oszczędzania w funduszach emerytalnych. Natomiast obligacje pozostające w portfelach OFE zostaną przeniesione na subkonta w ZUS.

Poseł Andrzej Romanek z Solidarnej Polski uważa, że już w roku 1999 oszukano Polaków obiecując złote góry i wczasy pod palmami. Natomiast dzisiaj, jego zdaniem, premier Donald Tusk okrada polskich emerytów. - To jest kwota 120 mld. złotych. Ma zmniejszyć relacje długu do PKB, by rząd dalej zadłużał nasz kraj kosztem emerytów - powiedział Romanek w Debacie dnia Jedynki.

- Jak pan jest takim fantastycznym ekonomistą i ma głęboko przemyślane analizy, to może pan przedstawi alternatywy - odpowiedział mu w Adam Szejnfeld z PO. Jego zdaniem żadna z partii nie może się odcinać o systemu emerytalnego, który w Polsce obowiązuje. Przypomniał, że pierwsze przymiarki do reformy emerytalnej zrobił już rząd SLD, a wprowadził AWS.- Potem nikt nie podjął się modernizacji reformy. Doszliśmy do alternatywy, że albo zmienimy ten system, albo nic nie zrobimy, system zbankrutuje i nie będzie żądnych emerytur - powiedział Szejnfeld.

- Z całym szacunkiem do pana posła Szejnfelda. Pańscy koledzy albo zwariowali, albo minister Rostowski udaje Greka - stwierdził poseł Tomasz Makowski z Ruchu Palikota. Jego zdaniem rząd nie ma rozwiązania i próbuje przerzucić pieniądze do ZUS, bo tam nie ma pieniędzy na emerytury.  - Jako obywatel nie mam gwarancji państwa. 14 lat temu podpisałem umowę. Dzisiaj 120 mld złotych pójdzie do ZUS i ja nie mam na to wpływu. To jest reżim typu Syria, albo może chiński - powiedział  Makowski.

Zdaniem Jana Łopaty z PSL nie został spełniony podstawowy warunek reformy emerytalnej tzn. by przyszłym emerytom żyło się lepiej. - Przypomnijmy sobie rok 2008 jeśli mówimy o oskarżeniach. Ktoś powie, że to gra giełdowa, ale 23 mld złotych z systemu wyparowało. Przyszedł rok 2011 i następne 11 mld wyparowało - powiedział Łopata.

Natomiast według Pawła Szałamachy z PiS, tandem Tusk-Rostowski nie są wiarygodni w swoich działaniach. - Budzicie się panowie, kiedy pruje się budżet. Kiedy zawieszane są progi dotyczące relacji długu do PKB to wszyscy muszą się zastanawiać jaka jest intencja. Ludzie nie są tacy naiwni - powiedział Szałamacha. Szałamacha przypomniał, że PiS już w 2009 roku proponował, by Polacy mogli wybrać, czy chcą iść ze swoimi pieniędzmi do OFE, czy do ZUS oraz by mogli decydować o wysokości składki. - Odrzuciliście to z mety - powiedział Szałamacha. Jego zdaniem podstawowym motywem nie jest stabilność systemu emerytalnego, ale bieżący brak gotówki w kieszeni.

Debatę prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

tj

>>>Zapis całej debaty

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd wraca do rozmów o budżecie na 2014 rok

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 13:23
Po nocnej przerwie, ministrowie wrócili w piątek znów spotkali się, by omówić przyszłoroczny budżet i i propozycje zmian w systemie emerytalnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął kierunki zmian w OFE i projekt budżetu na 2014 rok

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 16:59
Premier Donald Tusk poinformował po posiedzeniu Rady Ministrów, że budżet na 2014 rok to "budżet ostrożny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w OFE. "Mamy nieformalną koalicję SLD-PO"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 21:28
- Być może wiąże się to z marzeniami pana Leszka Millera żeby być wicepremierem - powiedział w debacie Jedynki "Mam swój rozum" Ryszard Czarnecki z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w OFE: zbędne ryzyko, czy niezbędna reforma? Sprawdź wyniki sondy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 16:31
Zaproponowane przez rząd zmiany w systemie Otwartych Funduszy Emerytalnych to zdaniem ekonomisty Stanisława Gomułki zamiana papierów wartościowych "na zapis księgowy w ZUS, czyli zamiana gotówki na obietnicę". Tymczasem poseł PO Marcin Kierwiński przekonuje, że system w dotychczasowym kształcie miał wiele wad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin odchodzi z PO. Powodem zmiany w OFE

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 13:56
Jarosław Gowin jako główny powód swojego odejścia z Platformy Obywatelskiej wskazał rządową politykę, która doprowadzi jego zdaniem do fatalnych skutków gospodarczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po reformie OFE większość towarzystw zniknie z rynku

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 10:46
Gdyby zamiary rządu wobec OFE zostały zrealizowane, to na rynku utrzyma się zaledwie kilka towarzystw emerytalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na OFE rząd zaoszczędzi ponad 10 mld zł"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 14:00
Przyszłoroczny deficyt może być niższy niż planowano nawet o 10-15 mld zł. Przyjęto bardzo ostrożny budżet - szacował w ”Trójce” Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.
rozwiń zwiń