Gospodarka

Nawet 74 tys. zł pożyczki na założenie własnego biznesu. Kto może ubiegać się o wsparcie?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 16:16
Od 17 listopada absolwenci, studenci oraz bezrobotni będą mogli ubiegać się nawet o 74 tys. zł pożyczki na założenie własnego biznesu. W poniedziałek BGK podpisał w tej sprawie umowy z instytucjami pożyczkowymi. Inicjatorem programu jest resort pracy.
Audio
  • Dyrektor zarządzający Marek Szczepański z BGK: wnioski o pożyczkę będą przyjmowane od 17 listopada (IAR)
  • Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz: pożyczki te będą udzielane w ramach drugiego etapu programu "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie" (IAR)
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-Kamysz Foto: mpips.gov.pl

Inicjatorem programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" jest resort pracy. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że już w pierwszym, pilotażowym etapie prowadzonym w trzech województwach z programu skorzystało 100 osób. Zaznaczył, że liczy, iż teraz będzie to wielokrotnie więcej osób zwłaszcza młodych. Minister liczy też na społeczną odpowiedzialność uczelni wyższych, które powinny nie tylko dawać dyplomy, ale też wskazywać studentom kierunek zawodowy. Tam nie powinno się szukać tego kierunku, ale realizować go - uważa minister Kosiniak-Kamysz.
Składający wniosek o pożyczkę będą mogli uzyskać poradę w instytucji przyjmującej od nich dokumenty. Ci, którzy wsparcie dostaną, otrzymają też bezpłatne doradztwo i szkolenia z zakresu zakładania działalności gospodarczej, form opodatkowania i prowadzenia księgowości.

Pożyczki dla studentów, absolwentów, uczniów i bezrobotnych

Dyrektor zarządzający w Banku Gospodarstwa Krajowego Marek Szczepański poinformował, że o pożyczkę będą mogły się ubiegać osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy; absolwenci wyższych uczelni, zarówno państwowych, jak i prywatnych (od otrzymania dyplomu nie może jednak minąć więcej niż 4 lata); absolwenci szkół średnich (w okresie 4 lat od otrzymania dyplomu), a także studenci ostatniego roku studiów.

Oprocentowanie wyniesie nieco powyżej 0,5 proc. Okres spłaty do 7 lat z rocznym okresem karencji.
Lista pośredników finansowych obsługujących program znajduje się na stronie www.bgk.pl/pierwszy-biznes.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Masz pomysł na biznes? Czeka na Ciebie 60 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 11:50
Nowy program rządowy Pierwszy Biznes - wsparcie w starcie oferuje przedsiębiorcom pożyczki na preferencyjnych warunkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prowadzisz firmę? Zobacz, z jakiej pomocy możesz skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 13:42
Mali i średni przedsiębiorcy mają niską świadomość korzyści związanych z nowymi technologiami. Mają też poważne obawy przed zaciąganiem pożyczek. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Edukować przedsiębiorców mają nowe rozwiązania przygotowane przez PARP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz pomysł na biznes? Możesz dostać preferencyjną pożyczkę na start

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 11:45
Od października na terenie całego kraju ruszy program nisko oprocentowanych pożyczek na założenie działalności gospodarczej. Będzie to kontynuacja, trwającego już teraz w trzech województwach: małopolskim, świętokrzyskim i mazowieckim, pilotażu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie".
rozwiń zwiń