Gospodarka

Nowa Ordynacja podatkowa. Szczurek uspokaja: wszystko zgodnie z planem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 14:35
W najbliższych dniach powinny się rozpocząć konsultacje społeczne założeń do nowej Ordynacji podatkowej - poinformował w poniedziałek minister finansów Mateusz Szczurek. Powtórzył, że rząd ma przyjąć założenia we wrześniu, tak jak wcześniej zapowiadano.
Minister finansów Mateusz Szczurek
Minister finansów Mateusz SzczurekFoto: Ministerstwo Finansów

- Ordynacja jest apolityczna. Ordynacja powinna być dobra i będzie dobra bez względu na to, kto będzie premierem, kto będzie prezydentem, kto będzie przewodniczącym komisji kodyfikacyjnej ogólnego prawa podatkowego - powiedział z kolei przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Leonard Etel. - Chcemy, żeby było tak, żeby od września, po zaakceptowaniu kierunkowych założeń przez nas przygotowanych, przez wszystkie gremia, które muszą to zaakceptować, rozpocząć prace nad projektem i prace będą trwały maksymalnie dwa lata - zapowiedział Etel.

"Nie będzie zmian w harmonogramie prac"

Profesor wraz z ministrem Szczurkiem w poniedziałek złożyli wizytę w Augustowie (Podlaskie). Szef MF również wyraził opinię, że w harmonogramie prac nad projektem nie będzie żadnych zmian w związku z nową sytuacją polityczną po wyborze prezydenta RP: "Dobre zmiany w systemie podatkowym są właściwe i są do zaakceptowania niezależnie od tego kto rządzi, kto jest prezydentem, kto jest premierem".

Czytaj dalej
podatki 1200.jpg
Ordynacja podatkowa: więcej zaufania do podatnika

- Dlatego nie widzę żadnego powodu dla którego prace, które rozpoczęliśmy nad nową Ordynacją podatkową, aby w jakikolwiek sposób modyfikować ich cykl, czy terminy przyjęcia kolejnych etapów prac legislacyjnych () jestem pewien, że rząd będzie przyjmował te założenia jeszcze we wrześniu - zaznaczył minister Szczurek.

Jak powiedział, kierownictwo resortu finansów przyjęło już kierunkowe założenia do nowej Ordynacji podatkowej, a wątpliwości ministerstwa rozstrzygnęła w ubiegłym tygodniu komisja kodyfikacyjna prawa podatkowego powołana do przygotowania nowej Ordynacji.

- W ciągu najbliższych dni sądzę, że ten dokument już bardziej konkretny, nie tylko kierunkowy zostanie przedstawiony opinii publicznej i wtedy się rozpoczną konsultacje społeczne - zapowiedział minister.

Ustawa ma być gotowa za dwa lata

Szczurek podkreślił, że prace nad nową Ordynacją podatkową zawsze miały trwać dłużej niż kadencja Sejmu i cała procedura jest po to, by ustawa byłą w stanie "obronić się i funkcjonować niezależnie od tego, kto jest prezydentem, kto jest premierem". Kalendarz prac nad ordynacją - podsumował - "się absolutnie nie zmienia". Zatem ustawa ma być gotowa za dwa lata.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Szczurek: Ordynacja podatkowa gotowa po wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 07:31
We wrześniu rząd przyjmie formalnie założenia nowej Ordynacji podatkowej - zapewnił minister finansów Mateusz Szczurek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ordynacja podatkowa: więcej zaufania do podatnika i nowoczesna e-komunikacja podatkowa

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 22:23
Klauzula dotycząca rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika to nie jedyna ważna zmiana w nowelizacji Ordynacji podatkowej, którą 19 maja ma przyjąć rząd. W projekcie znalazło się także wiele rozwiązań przenoszących relacje podatnik-urząd w XXI wiek. Chodzi m.in. o elektroniczne pełnomocnictwa ogólne, czy też tzw. zdalne kontrole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Liczne ułatwienia dla podatników

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 16:15
Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów rozpatrzyła projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Minister finansów Mateusz Szczurek wyjaśnia, że zmiany w Ordynacji mają ułatwić życie podatnikom, bo doprecyzowują wiele istniejących przepisów.
rozwiń zwiń