X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Ordynacja podatkowa: Sejm za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatnika

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 13:35
Wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników - taki ma być skutek uchwalonej w piątek przez Sejm noweli Ordynacji podatkowej.
Audio
  • Wincenty Elsner z SLD zarzucił PO, że ta nie chce wprowadzenia rewolucyjnych przepisów promujących podatnika (IAR)
  • Waldemar Pawlak z PSL: nie należy obawiać się podatników (IAR)
Wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników
Wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatnikówFoto: Glow Images/East News

Opozycja poparła w Ordynacji Podatkowej poprawkę PSL, która przywraca zasadę zapisaną pierwotnie w prezydenckim projekcie. Mówi ona, że "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika".

Przeciwko takiej poprawce było Ministerstwo Finansów, dlatego nie poparła jej Platforma Obywatelska, choć co do ogólnej zasady przyjętej w nowelizacji panowała zgoda. Resort finansów tłumaczył, że podpierał się opiniami ekspertów podatkowych w tej sprawie. MF wskazywało na błędne brzmienie zapisu oraz to, że najważniejsza obecnie zasada w Ordynacji, czyli zasada legalizmu, zapisana jest w 120 artykule, więc żadna inna nie powinna stać wyżej.

Czytaj dalej
puls 1200.jpg
Nowelizacja Ordynacji podatkowej. Eksperci: diabeł tkwi w szczegółach

Przed głosowaniem głos zabrał Wincenty Elsner z SLD, który zarzucił Platformie z mównicy, że ta nie chce wprowadzenia rewolucyjnych przepisów promujących podatnika. Elsner uważa, że przepis, proponowany przez Komisję Nadzoru, jest nieprecyzyjny. - Dlaczego Platforma Obywatelska nie chce rozstrzygać przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika? - pytał z mównicy poseł SLD.

"Nie należy się obawiać podatników"

Z kolei Waldemar Pawlak z PSL zaznacza, że w jego ocenie zapis proponowany przez Komisję pozostanie pomimo wprowadzenia poprawki. Jak mówił Pawlak, w poprawce powraca się do jednoznacznej propozycji prezydenta Komorowskiego. - Nie należy się obawiać podatników, bo oni kreują dochody, z których potem poborcy podatkowi, u nas zwanymi wdzięcznie urzędnikami skarbowymi pobierają podatki. Więc bardzo ważne jest, żebyśmy dbali o podatników, bo jeśli podatnikom się będzie działo dobrze, to i państwo będzie w dobrym stanie - tłumaczył Pawlak.

Za przyjęciem poprawki głosowało 242 posłów, a przeciw było 202. Dwie osoby wstrzymały się od głosu. Wprowadzenie do Ordynacji podatkowej zapisu o rozstrzyganiu wątpliwości na rzecz podatnika jest jednym z pytań, na które Polacy mają odpowiadać we wrześniowym referendum.

Nowelizacja przewiduje przepisy ograniczające możliwość nadania decyzji podatkowej rygoru natychmiastowej wykonalności w sytuacji, gdy do przedawnienia zobowiązania podatkowego zostało mniej niż 3 miesiące. Według Kancelarii Prezydenta organy podatkowe często nadużywają tej przesłanki, kiedy np. z powodu własnej opieszałości nie są w stanie przez 5 lat lub więcej ostatecznie zakończyć sprawy.

Znikną uciążliwe dla firm obowiązki korekty kosztów

Zaproponowano ponadto uchylenie uciążliwych - według firm - obowiązków administracyjnych związanych z "korektą kosztów" w podatkach dochodowych oraz regulacje umożliwiające kontrolę ksiąg w miejscu, gdzie są prowadzone. W przypadku kontroli przedsiębiorcy nie będą musieli swoich dokumentów transportować z firmy, która prowadzi im dokumentację, do siedziby swojej lub organu kontrolującego.

W ustawie znalazły się także regulacje zmierzające do zmniejszenia kosztów funkcjonowania administracji podatkowej. Zniesiony ma być obowiązek wydawania postanowień przez organy podatkowe w sprawach, w których wartość podatku nie przekracza 3-krotności opłaty pocztowej za list polecony.

Zmianami, które mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r., zajmie się teraz Senat.

Marek Siudaj, ekspert Tax Care o zasadzie "in dubio pro tributario":

IAR/PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ordynacja podatkowa: więcej zaufania do podatnika i nowoczesna e-komunikacja podatkowa

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 22:23
Klauzula dotycząca rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika to nie jedyna ważna zmiana w nowelizacji Ordynacji podatkowej, którą 19 maja ma przyjąć rząd. W projekcie znalazło się także wiele rozwiązań przenoszących relacje podatnik-urząd w XXI wiek. Chodzi m.in. o elektroniczne pełnomocnictwa ogólne, czy też tzw. zdalne kontrole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół założeń nowej Ordynacji podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 14:52
Przygotowywana od wielu miesięcy nowa Ordynacja podatkowa, już w swoich założeniach stała się tematem sporu w samym Ministerstwie Finansów. Zarzuty dotyczące założeń padają ze strony Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego – brakuje środków ochrony praw podatnika – komentuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm uchwalił ustawę upraszczającą Ordynację podatkową

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 11:17
Zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych, a także informatyzacja procedur oraz uszczelnienie systemu poboru podatków - to główne cele uchwalonych w czwartek zmian w Ordynacji podatkowej.
rozwiń zwiń