X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polska nie może być innowacyjna we wszystkich dziedzinach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 22:32
Musimy się na coś zdecydować, gdyż taki kraj jak Polska nie jest w stanie być innowacyjnym we wszystkich dziedzinach - tak Władysław Halbersztadt, członek zarządu Grupy Investin, komentuje w Polskim Radiu 24 toczącą się dyskusję na temat innowacyjności.
Audio
  • Dlaczego Polska nie może być innowacyjna we wszystkich dziedzinach i dlatego potrzebuje świadomego wyboru - na co stawia, mówi w Polskim Radiu 24 Władysław Halbersztadt, członek zarządu Grupy Investin./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Nie każdy wynalazek musi być innowacyjny
Nie każdy wynalazek musi być innowacyjnyFoto: Pixabay

̶  My chcielibyśmy być dobrzy i w informatyce, i w nano-technologiach, urządzeniach medycznych. Tymczasem Polska nie jest wielkim krajem, stąd nie może specjalizować się we wszystkim – mówi ekspert.

Innowacyjny apetyt może pęknąć jak bańka mydlana

Według eksperta, obecnie apetyty są tak rozbudzone, że tworzy się niebezpieczna bańka, która po pęknięciu, może przynieść tylko rozczarowanie. Przypomina, że wbrew obiegowym opiniom, nie każda nowa technologia może być innowacyjną, tak jak nie każda książka, może być dobrą literaturą.

Nie da się stawiać na wszystkie branże

Według gościa Polskiego Radia 24, rewizji wymaga także dzisiejsze podejście do rozwoju poszczególnych branż.

̶  W Polsce istnieje kilka ośrodków, w których skoncentrowany jest biznes związany z nowoczesnymi technologiami – to Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź i Trójmiasto – mówi Władysław Halbersztadt.

Dodaje, że warto się przyjrzeć jakie tam są firmy i wybrać kilka miast, z których powstałby klaster, dolina technologiczna, oparte np. o Poznać, Łódź i Warszawę. I tam dedykować rok w rok pieniądze. ̶ I byłoby to bardziej celowe niż przeznaczanie, jak teraz, pieniędzy na sektory i poszczególne branże – na technologie lotnicze, zbrojeniowe, związane z wydobyciem surowców itd – podkreśla ekspert.

I jak dodaje Władysław Halbersztadt, w budowaniu innowacyjnej gospodarki znaczącą rolę odgrywają także: start-upy, inkubatory przedsiębiorczości, parki naukowo-technologiczne, fundusze inwestycyjne, czy kluby inwestora.

Trzeba pamiętać, że w tej grze jest dużo niewiadomych

̶  Jest jednak jeden problem – przy działalności innowacyjnej nikt właściwie nie jest w stanie przewidzieć, który projekt wygra – czy będzie to nisza czy główny obszar działania na rynku innowacji – mówi gość Polskiego Radia 24.

Ma jednak nadzieję, że wygra na tym przede wszystkim polska gospodarka.

Błażej Prośniewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co zrobić, aby innowacyjność stała się polską specjalnością

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 22:36
Zachęty podatkowe, bliska współpraca biznesu i nauki, zmiana naszej mentalności. W ten sposób trzeba przestawić polską gospodarkę na bardziej innowacyjne tory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalne kredyty na nowe technologie dla małych firm. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 12:29
Mikro-, małe i średnie firmy będą mogły otrzymać z banków specjalny kredyt na inwestycje w nowe technologie; będzie on częściowo spłacany przez BGK - zakłada nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentny Rozwój: do końca września siedem konkursów dla firm

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 10:03
Do końca września Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce ogłosić siedem konkursów z programu Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Do wzięcia będzie ponad 2,1 mld zł. Resort oczekuje, że firmy zwiększą nakłady na projekty badawczo-rozwojowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy muszą konkurować innowacyjnością. Albo będziemy niszową gospodarką

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 09:03
Wyniki analiz największych firm w 18 krajach Europy Środkowej i na Ukrainie wykazały, że w 2014 roku większość z nich odnotowała przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Nie znalazło to jednak odzwierciedlenia we wzroście przychodów 500 największych przedsiębiorstw regionu, chociaż wypracowały one 682 mld euro przychodów.
rozwiń zwiń