X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Podatek od sprzedaży detalicznej: lista zastrzeżeń polskich sieci handlowych

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 19:14
Dziś skończyły się uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Ministerstwo Finansów zapewnia, że wszelkie uwagi, w tym dotyczące opodatkowania sklepów franczyzowych, były analizowane.
Audio
  • Jakie uwagi mają polscy handlowcy do podatku od sprzedaży detalicznej - o tym w radiowej Jedynce w audycji Aleksandry Tycner.
Na 330 sieci aptekarskich w Polsce, tylko pięć skupia powyżej 100 aptek. Reszta zrzesza 5-10 aptek.
Na 330 sieci aptekarskich w Polsce, tylko pięć skupia powyżej 100 aptek. Reszta zrzesza 5-10 aptek.Foto: Glow Images/East News

Polscy handlowcy obawiają się, że nowy podatek spowoduje skutek odwrotny do zamierzonego - małe, rodzime przedsiębiorstwa zbankrutują, a na placu boju zostaną ogromne hipermarkety.

Małe sklepy w Lewiatanie zapłacą podatek jak hipermarkety

̶̶ Objęcie podatkiem wszystkich sklepów  franczyzowych, działających pod wspólnym szyldem, jest wadą tego projektu - mówi Wojciech Kruszewski, prezes  polskiej sieci handlowej Lewiatan.

̶ Ustawa przewiduje sumowanie obrotów wszystkich sklepów w sieci, co powoduje, że sieć Lewiatan składająca się z małych sklepów, będzie płacić podatek w najwyższym wymiarze – 1,3 procenta. To oznacza, że nasz średni sklep, który ma obroty 220 tys. zł musiałby zapłacić 35 tys. zł podatku – mówi Wojciech Kruszewski.

Jak podkreśla, Lewiatan płaciłby jako sieć 100 mln zł podatku, co jest dla niej nie do udźwignięcia.

Polskie sieci franczyzowe po prostu znikną

Jan Sałata, wiceprezes polskiej sieci Nasz Sklep podkreśla, że jeśli ustawa zostałaby uchwalona w takim kształcie, w jakim został przedstawiony projekt, sieci franczyzowe znikną.

̶ Jeśli wszedłby ten podatek w takiej formie, to sklepy wychodzą z sieci i zaczynają działalność w pojedynkę na tym bardzo konkurującym rynku – mówi Sałata.

Koniec z konsolidacją polskiego handlu

̶ Taka ustawa  zahamowałaby dopiero co zaczętą konsolidację polskich niedużych firm i uderzyłaby w naszych członków - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, zarazem  prezes polskiej sieci aptek Ziko Apteka.

Jak podkreśla, jeśli ten podatek obejmie sieci aptek zlokalizowanych na terenach mniej rozwiniętych, to staną się one nierentowne.

̶ Na 330 sieci aptekarskich w Polsce, tylko pięć skupia powyżej 100 aptek. Reszta zrzesza 5-10 aptek – mówi Zając.

Wysokość podatku powinna być taka sama we wszystkie robocze dni tygodnia

Podatek - zdaniem sieci Lewiatan - powinien być jednakowy we wszystkie robocze dni tygodnia - mówi Kruszewski.

̶ W tym sobota jest normalnym dniem roboczym, natomiast niedziele powinny być wolne od pracy dla handlowców – uważa szef Lewiatana.

PiS zapewnia: projekt nie jest ostateczny

̶ Na pewno nie zrobimy nic, co by uderzało w interes polskiego handlu i drobnych przedsiębiorców  - podkreśla Gabriela Masłowska, posłanka PiS z sejmowej komisji finansów.

̶ Proszę nie traktować zgłoszonego projektu jako wersji ostatecznej, na pewno będzie ona ulegać ewolucji i przepracowaniu, tak aby podatek przyniósł dobre efekty – mówi posłanka.

W poniedziałek na 11.00 Polska Izba Handlowa zaprosiła do rozmowy o projekcie podatku  przedstawicieli wszystkich resortów, które uczestniczyły w jego  uzgadnianiu.

A 11 lutego franczyzobiorcy Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan Wielkopolska zapowiedzieli protest przed Sejmem. Obawiają się, że po wprowadzeniu nowego podatku, pracę może stracić 23 tysiące ich pracowników.
 Aleksandra Tycner, jk

Zobacz więcej na temat: handel podatek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podatek od handlu: projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych. Zmiany dotyczące sprzedaży weekendowej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 22:10
Projekt ustawy o podatku od marketów trafił we wtorek do uzgodnień międzyresortowych. W porównaniu z pierwotną propozycją resortu zmianie uległ m.in. zapis dotyczący stawki podatku od sprzedaży w soboty, niedziele i święta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska sieć handlowa Lewiatan chce płacić mniejszy podatek od sprzedaży detalicznej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 19:15
Chcemy płacić, ale zdecydowanie mniej. To stanowisko Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan, dotyczące podatku od sprzedaży detalicznej.
rozwiń zwiń