X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Wolontariat pracowniczy: korzyści dla pracowników i firm

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 18:44
Coraz więcej polskich firm i pracowników angażuje się w wolontariat pracowniczy.
Audio
  • Dlaczego wolontariat pracowniczy przynosi korzyści pracownikom jak i firmom, o tym w rozmowie z Karolem Krzyczkowskim z Forum Odpowiedzialnego Biznesu w Polskim Radiu 24./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zaangażowanie pracowników w akcje wolontariackie zwiększa w firmie poziom kapitału społecznego. Wolontariat buduje zaufanie, wpływa na wartości, ale przede wszystkim zmienia relacje między pracownikami.
Zaangażowanie pracowników w akcje wolontariackie zwiększa w firmie poziom kapitału społecznego. Wolontariat buduje zaufanie, wpływa na wartości, ale przede wszystkim zmienia relacje między pracownikami.Foto: Pixabay

 Z badań portalu praca.pl wynika, że 57 procent respondentów było, jest lub zamierza zostać wolontariuszem.

− Odsetek ten rośnie - przyznał w Polskim Radiu 24 Karol Krzyczkowski z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, ale dodał też, że wolontariat pracowniczy ciągle ma jeszcze potencjał do rozwoju.

Wolontariat zaczął się w Polsce w latach 90-tych

Jak podkreśla, to zasługa w dużej mierze organizacji pozarządowych, które od początku lat 90-tych promują wolontariat.

− To teraz pączkuje, zarażeni ideą wolontariatu młodzi ludzie weszli na rynek pracy, a wraz z nimi ta idea, oni też uczą wolontariatu swoje dzieci, mówi gość Polskiego Radia 24.

Wolontariat przynosi nie tylko korzyści społeczne, my również na nim zyskujemy

Jak jednocześnie dodaje, wolontariatu mogłoby w Polsce być więcej. I przypomina, że wolontariat przynosi nie tylko korzyści społeczne, ale i osobiste.

− Działając na niwie społecznej, osiągamy też własne korzyści, dając coś, zawsze też coś bierzemy, mówi ekspert.

Doświadczenia z wolontariatu przydają się w życiu zawodowym

− Dzięki wolontariatowi zyskujemy kontakty, uczymy się pewnych rzeczy, rozwijamy się, zyskujemy nowe doświadczenia, które bardzo często wykorzystujemy później w naszym życiu zawodowym, mówi Karol Krzyczkowski.

Jakie korzyści z wolontariatu pracowniczego ma firma?

Zaangażowanie pracowników w akcje wolontariackie zwiększa w firmie poziom kapitału społecznego. Wolontariat buduje zaufanie, wpływa na wartości, ale przede wszystkim zmienia relacje między pracownikami.

Inicjatorem wolontariatu może być zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Jak zauważa gość Polskiego Radia 24, jeśli jesteśmy pracownikami dużej międzynarodowej korporacji, to takie programy już tam na pewno działają.

− Jeśli ich jeszcze nie ma, to pora to zmienić. Trzeba iść do zarządu, lub do osoby odpowiedzialnej za odpowiedzialny biznes i zgłosić naszą chęć do udzielania się jako wolontariusz, mówi Krzyczkowski

Jak dodaje, wolontariat pracowniczy tym się różni od normalnego wolontariatu, że zawsze występuje w nim wsparcie pracodawcy – albo finansowe, albo czasowe, gdy pracownik działa w ramach czasu swojej pracy.

− Na takim działaniu zyskuje też pracodawca, gdyż rozwija się w ten sposób nie tylko pracownik, ale i firma, która zyskuje na nowych doświadczeniach pracownika, mówi gość PR24.

I dodaje, że firma zyskuje też wizerunkowo.

Beneficjantami pomocy są najczęściej wszelkiego rodzaju placówki edukacyjne i zajmujące się opieką nad dziećmi, dzieci z ubogich rodzin, społeczności lokalne oraz niepełnosprawni.

A projekty wolontariackie mogą realizować nie tylko wolontariusze z korporacji, ale także pracownicy urzędów. I pierwsze przykłady takich działań już mamy.

Sylwia Zadrożna, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krajowy Fundusz Szkoleniowy: jest 200 mln zł dla firm na dokształcanie pracowników

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 20:47
W tym roku aż 200 milionów złotych mogą otrzymać właściciele firm na dokształcanie swoich pracowników z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
rozwiń zwiń