Gospodarka

Boeing wygrywa z Airbusem w wyścigu o zamówienia

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 20:50
Amerykański koncern lotniczy Boeing wyprzedził europejskie konsorcjum Airbus w wyścigu o zamówienia na samoloty podczas tegorocznego salonu lotniczego w Le Bourget pod Paryżem. Powodem jest wzrost zainteresowania najnowszą wersją Boeinga 737.
Boeing ogłosił w czwartek, że zarejestrował w bieżącym tygodniu wiążące lub wstępne zamówienia na 571 samolotów o łącznej wartości katalogowej 74,8 mld dol. Z kolei Airbus poinformował o 326 zamówieniach bądź wstępnych umowach na kwotę 40 mld dol.
Boeing ogłosił w czwartek, że zarejestrował w bieżącym tygodniu wiążące lub wstępne zamówienia na 571 samolotów o łącznej wartości katalogowej 74,8 mld dol. Z kolei Airbus poinformował o 326 zamówieniach bądź wstępnych umowach na kwotę 40 mld dol. Foto: pixabay

Według agencji AP Financial News, duże zainteresowanie przewoźników z Azji i Iranu podbiło sprzedaż obu czołowych koncernów, rozwiewając tym samym obawy na temat spadku zapotrzebowania na ich produkty.

Większość zawartych kontraktów, jak podała AP, dotyczyła maszyn pasażerskich, które są siłą napędową światowego rynku lotniczego. Chodzi przede wszystkim o produkowane przez koncern Boeing samoloty typu 737 MAX oraz wytwarzane przez Airbusa A320neo.

Boeing ogłosił w czwartek, że zarejestrował w bieżącym tygodniu wiążące lub wstępne zamówienia na 571 samolotów o łącznej wartości katalogowej 74,8 mld dol. Z kolei Airbus poinformował o 326 zamówieniach bądź wstępnych umowach na kwotę 40 mld dol. Według AP ostateczna wartość zamówień może być niższa, bo odbiorcom udaje się zwykle wynegocjować upusty.

Z kontraktami z Le Bourget wyjeżdża też Bombardier. Jak podał serwis informacyjny CNBC, kanadyjski koncern otrzymał zamówienia na 25 samolotów Q400 od indyjskiego przewoźnika SpiceJet, ma też zagwarantowane prawa do zakupu kolejnych 25 maszyn. Wartość umowy w cenach katalogowych to 1,7 mld dol.

Międzynarodowy Salon Lotniczy w podparyskim Le Bourget, który w tym roku odbywa się po raz 52., jest jedną z najważniejszych imprez lotniczych na świecie. Potrwa do niedzieli. (PAP)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak