Gospodarka

Pakiet przewozowy do zmiany. Obejmie kolej i wprowadzi geolokalizatory

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:59
Kilka miesięcy po wejściu w życie tak zwanego pakietu przewozowego Ministerstwo Finansów szykuje zmiany. Proponuje uproszczenie niektórych obowiązków i wprowadzenie geolokalizatorów.
Inna zmiana wprowadzi tak zwane geolokalizatory. To rozwiązanie musi być uzgodnione z Brukselą, dlatego zawarte jest w osobnej nowelizacji.
Inna zmiana wprowadzi tak zwane geolokalizatory. To rozwiązanie musi być uzgodnione z Brukselą, dlatego zawarte jest w osobnej nowelizacji. Foto: Pixabay

Wiceminister finansów Piotr Walczak wyjaśnia, że zmiany uwzględniają postulaty branży paliwowej i transportowej.

Pakiet obejmie też przewozy kolejowe

Chodzi między innymi o rozszerzenie regulacji na transport kolejowy. Służby skarbowe zarejestrowały wzrost przewozów towarów wrażliwych właśnie tym sposobem transportu. Uszczelnienie tej gałęzi transportu postulowali przedsiębiorcy.

Będą uproszczenia przy tzw. towarach wrażliwych

Ministerstwo zapowiada też uproszczenie części procedur związanych ze zgłoszeniami tak zwanych towarów wrażliwych. Chodzi między innymi o wprowadzenie możliwości objęcia kilku rodzajów towarów jednym zgłoszeniem przewozu realizowanego od jednego nadawcy towaru do jednego odbiorcy towaru. Dzięki temu - jak twierdzi rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej - stosowanie przepisów będzie wymagało od firm mniejszych nakładów pieniędzy i pracy.

Zostaną wprowadzone geolokalizatory

Inna zmiana wprowadzi tak zwane geolokalizatory. To rozwiązanie musi być uzgodnione z Brukselą, dlatego zawarte jest w osobnej nowelizacji.

Resort finansów chce przygotować specjalną aplikację na telefony, z których będą mogli korzystać przedsiębiorcy. To rozwiązanie - jak powiedział wiceminister Walczak - mogłoby wejść w życie na początku przyszłego roku. Pozostałe, zdaniem rozmówcy IAR, mogłyby wejść w życie wcześniej.

Zapowiedź zmian w systemie monitorowania drogowego przewozu towarów znalazła się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Tak zwany pakiet przewozowy wszedł w życie 18 kwietnia. Nałożył na przedsiębiorców obowiązek elektronicznej rejestracji transportów przewożących tak zwane towary wrażliwe. Chodzi między innymi o paliwa. Regulacja, której celem jest uszczelnienie systemu podatkowego, do 2026 roku ma przynieść budżetowi ponad 6 miliardów złotych.

IAR, jk

Zobacz więcej na temat: podatki transport kolej vat
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MF: Pakiet przewozowy da budżetowi ok. 1,4 mld zł dodatkowych wpływów w 2017 i 2018

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 19:42
Rząd przyjął dziś projekt ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, zwanego pakietem drogowym, który został przedłożony przez ministra rozwoju i finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Ściągalność podatków w Polsce znacząco wzrosła”  

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 10:38
- Widzimy już wyniki lepszej ściągalności podatków. Deficyt budżetowy, który jest notowany za pierwsze pół roku jest rekordowo niski – powiedział w audycji Rządy Pieniądza wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. O zakończonym szczycie G-20 rozmawiali z kolei dr Artur Bartoszewicz (SGH), Łukasz Piechowiak z Fundacji Krakowskie Przedmieście i Kazimierz Krupa z Kancelarii Drawbridge.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hyperloop: Polska zrewolucjonizuje transport? Ma być szybko, ekologicznie i bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 11:05
Hyperloop to projekt, który być może już niedługo zrewolucjonizuje transport. Nad jego koncepcją pracuje wiele zespołów na świecie - w tym grupa polskich studentów z Politechniki Warszawskiej.  
rozwiń zwiń