Gospodarka

Jak fiskus poprawił ściągalność podatków

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 19:20
Do końca lipca dochody podatkowe wzrosły o 27,6 mld zł w porównaniu z pierwszymi siedmioma miesiącami 2016 roku.
Audio
  • Jak fiskusowi udało się tak znacząco podwyższyć ściągalność podatków, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Tomasz Strąk, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia /.
Do końca lipca dochody podatkowe wzrosły o 27,6 mld zł w porównaniu z pierwszymi siedmioma miesiącami 2016 roku.
Do końca lipca dochody podatkowe wzrosły o 27,6 mld zł w porównaniu z pierwszymi siedmioma miesiącami 2016 roku. Foto: ToRzShutterstock.com

18,5 mld złotych z tej kwoty to wzrost dochodów z podatku VAT. Miał na to wpływ wzrost gospodarczy, czyli wzrost bazy podatkowej oraz uszczelnienie systemu podatkowego.

Gość Polskiego radia 24 Tomasz Strąk, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów, pytany, jak udało się tak znacząco zwiększyć ściągalność danin, podkreśla znaczenie kompleksowych działań, nowych narzędzi kontroli oraz szybkości reakcji aparatu skarbowego.

Krajowa Administracja Skarbowe – w jednym miejscu informacja o podatniku

− To dzięki kompleksowym działaniom – mówi Tomasz Strąk, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów.

Jak podkreśla, dzięki powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej mamy w jednym miejscu pełną informację o podatniku, co znacznie przyspieszyło reakcję aparatu skarbowego.

Nowe narzędzia informatyczne związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym

− Powstały nowe narzędzia informatyczne powiązane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym, co bardzo przyspieszyło nasze reakcje i możliwości, mówi.

− Teraz w ciągu miesiąca jesteśmy zidentyfikować podatnika, który posłużył się tzw. pustą fakturą, mówi gość Polskiego Radia. 

JPK to obowiązek comiesięcznego przekazywania przez dużych, małych i średnich podatników ewidencji zakupu i sprzedaży VAT.

Zakup faktur coraz trudniejszy

 Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia 24, dzięki plikowi można bardzo szybko sprawdzić działania podatkowe związane ze sprzedażą towaru, czy np. jest odprowadzony VAT.

Od stycznia JPK obejmie również mikroprzedsiębiorców

Od stycznia przesyłanie JPK będzie obowiązkowe także dla mikroprzedsiębiorców. Ministerstwo finansów chce też rozszerzyć katalog informacji przesyłanych w ramach JPK.

− To będą informacje dotyczące przepływów pieniędzy, czyli za co zapłaciłem, albo ktoś mi zapłacił, mówi gość PR24. 

Jak dodaje, dostęp do dziennych wyciągów bankowych spowoduje, że monitoring przepływów finansowych będzie prowadzony na bieżąco.

− Nowy system nie obciąży przedsiębiorców, gdyż obowiązki informacji będą należały do banków, mówi Tomasz Strąk

Rozwinięciem JPK będzie planowany na przyszły rok Centralny Rejestr Faktur. ​

Karolina Mózgowiec, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak