Gospodarka

Konstytucja Biznesu: kiedy przedsiębiorcy doczekają się nowego prawa?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 08:15
Konstytucja Biznesu na pewno będzie przyjęta, nie wiadomo tylko, czy w pierwotnej formie, zapowiedział Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Przedsiębiorcy czekają na nowe prawo.
Przedsiębiorcy czekają na nowe prawo.Foto: George Rudy/Shutterstock.com

Według pierwotnych zapowiedzi kluczowa ustawa tego pakietu, czyli Prawo przedsiębiorców miała wejść w życie we wrześniu. Prace jednak nad pakietem ustaw składających się na Konstytucję Biznesu przedłużają się, ale jak powiedział Henryk Kowalczyk w wywiadzie dla PAP, uzgodnienie ostatecznej wersji powinno zająć jeszcze 2 - 3 miesiące, potem dokument projekty składające się na nią powinny zostać przyjęte przez rząd.

Zasada "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", domniemanie niewinności przedsiębiorcy i przyjazna interpretacja przepisów prawa to główne zasady, jakie Konstytucja Biznesu ma wprowadzić.

Konstytucję Biznesu wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas Kongresu 590 w Rzeszowie jesienią 2016 roku.

Zasada wolności gospodarczej

- Jednym z podstawowych założeń Konstytucji Biznesu jest wprowadzenie zasady wolności gospodarczej, w myśl hasła: "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone" - tłumaczył wówczas wicepremier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślał, u nas do tej pory było trochę odwrotnie.

- Co nie było dozwolone prawem, to było zabronione. I trudno było się poruszać w meandrach tych różnych przepisów, bo brak było takich konstytutywnych zasad, które by rysowały przestrzeń wolności gospodarczej, mówił wicepremier.

Mateusz Morawiecki Co nie było dozwolone prawem, to było zabronione. I trudno było się poruszać w meandrach tych różnych przepisów, bo brak było takich konstytutywnych zasad, które by rysowały przestrzeń wolności gospodarczej.

Bo jak dodawał, ta zasada przenika przez wszystkie zapisy Konstytucji Biznesu i jest to zasada wolności gospodarczej.

- Druga zasada – zasada pewności prawa. Chcemy, aby zapisy, w tym również zapisy skarbowe nie mogły działać wstecz – podkreślał wicepremier Morawiecki.

Kluczowa zasada stałości prawa

Zasada stałości prawa ma kluczowe znaczenie, oceniał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej.

– Jeżeli chodzi o te zasady stałości prawa, stałości interpretacji podatkowych, to jest to bardzo duża rzecz, wręcz rewolucyjna. Bo dziś mamy takie problemy, że różne instytucje mogą wydawać sprzeczne ze sobą interpretacje, i dla nich to nie jest żadnym problemem. One nie widzą tego świata poza murami ich urzędów. Stąd przyjęcie takiej zasady, że różne urzędy muszą się stosować do tego, co przedstawia przedsiębiorca, jako pewną decyzję interpretacji uzyskanej z urzędu, może faktycznie poprawić warunki prowadzenia działalności. Natomiast reszta tych wspomnianych zasad już w prawie funkcjonuje – mówił ekspert.

Konstytucja Biznesu zawiera także szereg innych zapisów, mających ułatwić życie przedsiębiorcom.  

- Jest zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy, dalej zasada przyjaznej interpretacji przepisów, zasada pewności prawa – niezwykle istotna. Także zasada odpowiedzialności urzędników za naruszanie prawa, czy też zasada rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy – wyliczał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Armen Artwich, zastępca dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju.

Obecnie trwają uzgodnienia resortowe w tej sprawie.

PAP/Polskie Radio, oprac. Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Konstytucja dla biznesu trafiła do konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 10:16
Konstytucja dla biznesu trafiła do konsultacji społecznych - informuje Ministerstwo Rozwoju. Dokument wprowadza domniemanie niewinności przedsiębiorców. Likwiduje też numer REGON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: Konstytucja Biznesu to przełom w prowadzeniu biznesu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 08:17
Konstytucja Biznesu to przełom; zwiększy ona konkurencyjność polskiej gospodarki; dzięki niej prowadzenie biznesu będzie łatwiejsze i tańsze, przedsiębiorcy będą mogli bardziej ufać prawodawcy i liczyć na współpracę administracji publicznej - mówią eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja nie dla biznesu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 07:33
Prawnicy premiera ostrzegają: w obecnej postaci kluczowa ustawa dla firm nie bierze ich w obronę. Resort rozwoju zwołał naradę z ekspertami - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie kolejny pakiet Morawieckiego. Jeszcze więcej ułatwień dla firm

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 16:42
Trzy ministerstwa przygotowują duży pakiet pomocowy dla firm. Jego celem jest eliminacja zbędnych obciążeń biurokratycznych i usprawnienie procedur - pisze piątkowy "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń