Gospodarka

Dodatkowy rok niższych składek ZUS dla firm

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 12:23
Dobra wiadomość dla młodych przedsiębiorców. Rząd planuje wydłużyć o rok okres niższych składek na ZUS dla nowych firm. Te plany potwierdziła minister pracy Elżbieta Rafalska.
Dobre wiadomości dla przedsiębiorców
Dobre wiadomości dla przedsiębiorców Foto: totojang1977/Shutterstock.com

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska była pytana w środę w TVP Info, czy rzeczywiście obniżony ma być okres składek dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

- Jest to nasza propozycja, by pas startowy dla tych, którzy zaczynają działalność gospodarczą troszeczkę wydłużyć. Do tej pory po okresie dwuletnim działalność często była zamykana, nie była kontynuowana. Być może ten trzeci rok pomoże okrzepnąć tym małym firmom, gdy obciążenia składkami ZUS będą mniejsze - powiedziała Rafalska.

Obniżka tak, ale nie na zawsze

Minister podkreśliła jednak, że obniżenia składek nie mogą być bezterminowe. - To się kiedyś nam odbije na wysokości naszego świadczenia emerytalnego, jeśli ciągle będziemy w sferze szalenie niskich składek emerytalnych - powiedziała.

Trwają konsultacje

Na początku września MRPiPS skierował do konsultacji projekt przewidujący wydłużenie o rok - do trzech lat, okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Podstawa wymiaru składek wynosiłaby 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszym i drugim roku prowadzenia działalności gospodarczej oraz 60 proc. w trzecim roku. Ustawa miałaby wejść w życie z początkiem przyszłego roku.


. .

PAP, abo

Zobacz więcej na temat: firma składka zus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak