Gospodarka

Czy warto inwestować w start-upy?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 20:20
Sztuczne pompowanie pieniędzy rozpieszcza. Do mojej firmy przychodzą ludzie, którzy mają świetne pomysły i na wstępie domagają się pieniędzy na ich realizację. To tak nie działa – komentuje sprawę projektów wspierających start-upy Dawid Cycoń, prezes ML System.
Statystyki wskazują, że tylko jeden na dziesięć start-upów przetrwa pierwsze lata funkcjonowania.
Statystyki wskazują, że tylko jeden na dziesięć start-upów przetrwa pierwsze lata funkcjonowania. Foto: Peshkova/Shutterstock.com

Statystyki wskazują, że tylko jeden na dziesięć start-upów przetrwa pierwsze lata funkcjonowania. Reszta upada. Pytanie czy w związku z tym warto inwestować ogromne pieniądze w programy, które rozwijają tak ryzykowne przedsięwzięcia. Dziś to ok. 3 mld zł.

Zdaniem Adama Gardockiego reprezentującego białostocki region AIP oraz inkubator AIP z Lublina, tak szeroka perspektywa finansowa dla start-upów powoduje, że spojrzenie na przedsiębiorczość u młodych jest wypaczone.

- Ludzie, którzy chcą dziś wejść na rynek ze swoimi pomysłami domagają się pieniędzy na ten cel. Jednak, jeśli okaże się, że muszą wyłożyć własne pieniądze, są już mniej chętni do działania. Wtedy możemy mówić o szansie na innowacyjność. To pokazuje, że trzeba pracować nad rozsądnym wydawaniem i dysponowaniem środków na rozwój start-upów.

Problem zauważa też Dawid Cycoń, który przyznaje, że do jego firmy trafia wiele młodych ludzi, którzy są „napompowani” tym, że wszędzie dostaną pieniądze na rozwój strat-upów. – Nieraz mają świetne pomysły, ale nie mają zielonego pojęcia jak je przekształcić w gotowy produkty czy gotową linię produkcyjną – zaznacza Cycoń.

Pytany, czy gdyby miał podjąć decyzję o wydawaniu tak dużych pieniędzy na tak niepewne przedsięwzięcia zdecydowałby się na to, mówi - Można powiedzieć, że każdy mój nowy projekt to swojego rodzaju start-up. Miliony wydajemy na badania, potem na budowę produktu, następnie na próbę sprzedaży. Tylko, że my nasze działania mocno segregujemy, i niejako zaczynamy od drugiej strony. Najpierw sprawdzamy m.in. czy produkt będzie się sprzedawał.

Zdaniem Gardockiego zapewnienie wsparcia finansowego dla start-upowców to zbyt mało. Trzeba też pomyśleć nad wsparciem merytorycznym, które pomoże im racjonalnie wydać otrzymaną dotację.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Innowacje w strategiach województw Polski Wschodniej. Czy dogonimy świat?", który odbył się podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

KDS


.
.
Zobacz więcej na temat: firma start-up finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będą wielkie pieniądze dla start-upów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 20:32
W najbliższych latach startupy, czyli firmy które zaczynają działalność biznesową, mogą liczyć na pomoc Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Racicki: w przypadku start-upów liczy się nie sam pomysł, ale jego realizacja

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 16:00
Artur Racicki, przedsiębiorca, twórca start-upów i wykładowca – był gościem programu Ludzie Gospodarki w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmniej 20-latków wśród założycieli start-upów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 19:42
Najbardziej liczną grupę wśród założycieli start-upów w Polsce stanowią 30 i 40-latkowie. W mniejszości znajdują się 20-latkowie.
rozwiń zwiń