Gospodarka

Co dalej z firmami rodzinnymi?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:56
Wiele firm rodzinnych stoi przed dużymi zmianami. Jak wskazuje badanie, tylko 8 proc. dzieci przedsiębiorców chce przejąć firmę od rodziców.
Sukcesja w firmach rodzinnych ma być łatwiejsza
Sukcesja w firmach rodzinnych ma być łatwiejszaFoto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Firmę od rodziców chce przejąć 8,1 proc. sukcesorów - wynika z przedstawionego we wtorek badania przedsiębiorczości studentów GUESSS, przeprowadzonego przez Instytut Biznesu Rodzinnego.

Wyniki opublikowano w raporcie "Barometr Sukcesyjny - ścieżki kariery pokolenia Next Generation w polskich firmach rodzinnych".

- W poprzedniej edycji badania wskaźnik wynosił 6,3 proc., dziś to 8,1 proc. Bardzo cieszy nas ta zmiana, która pokazuje, że rośnie szansa na udane sukcesje wewnątrzrodzinne w polskich firmach rodzinnych - wskazała, cytowana w komunikacie, dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Pierwsze doświadczenia

Jak wynika z raportu, spośród badanych studentów 59 proc. pracowało już w firmach rodziców. Według autorów opracowania dzieci przedsiębiorców od najmłodszych lat obserwują biznesowe strategie rodziców, budowanie relacji z klientami i partnerami, a także są świadkami rozmów o firmie. - To wszystko prowadzi do zakorzenienia pewnych wartości wśród młodego pokolenia – gdy w przyszłości dzieci z rodzin biznesowych zdecydują się na zarządzanie firmą rodziców, będą działać w poszanowaniu tradycji - zaznaczono.

Własna ścieżka kariery

Bezpośrednio po zakończeniu studiów, jak wskazano, sukcesorzy widzą się najczęściej jako pracowników na etatach w sektorze MSP bądź w korporacjach. - Jest to dobry prognostyk w kontekście budowania własnej tożsamości zawodowej i autorytetu sukcesora w przyszłości. Co dziesiąty sukcesor planuje bezpośrednio po studiach założyć własny start-up, który powinien zweryfikować jego gotowość do bycia właścicielem firmy i predyspozycje do przedsiębiorczości - czytamy.

Jak podkreślili autorzy badania, po pięciu latach od zakończenia edukacji sukcesorzy nie chcą pracować na cudze konto, a 47,3 proc. z nich chciałoby w tym czasie prowadzić firmę lub własny start-up.

PAP, abo

Zobacz więcej na temat: firma rodzina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biznes rodzinny czeka na przepisy ułatwiające sukcesję

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:52
- Ułatwienie sukcesji w firmach rodzinnych, a tym samym zapewnienie im stabilnego funkcjonowania jest ważne nie tylko z punktu widzenia tych przedsiębiorstw, ale i całej gospodarki - mówi dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PARP: 20 mln zł na przygotowanie firm do sukcesji

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 20:52
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczy 20 milionów złotych na przygotowanie firm do sukcesji, czyli przekazania władzy. Ze wsparcia będą mogli skorzystać przedsiębiorcy w całej Polsce.
rozwiń zwiń