Gospodarka

Jednolity Plik Kontrolny: resort finansów ujawnił puste faktury na ok. 1,5 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 11:35
Dzięki analizom Jednolitego Pliku Kontrolnego resort finansów ujawnił puste faktury na ok. 1,5 mld zł, poinformował zastępca dyrektora departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Zbigniew Wiliński.
JPK był rozłożony na trzy etapy. 1 lipca 2016 r. obowiązek objął największe firmy, ok. 7 tys. podmiotów, a 1 stycznia 2017 - duże, średnie i małe. Od tego czasu ok. 107 tys. firm składa co miesiąc JPK.
JPK był rozłożony na trzy etapy. 1 lipca 2016 r. obowiązek objął największe firmy, ok. 7 tys. podmiotów, a 1 stycznia 2017 - duże, średnie i małe. Od tego czasu ok. 107 tys. firm składa co miesiąc JPK. Foto: Mariola Anna SShutterstock.com.

Zbigniew Wiliński przedstawił najnowsze dane na temat efektów analiz JPK, prowadzonych w kierowanym przez niego ośrodku we Wrocławiu.

- Od początku istnienia JPK (lipiec 2016 r. - przyp. red.) ujawniliśmy puste faktury na kwotę 1,5 mld zł. Ich liczba jednak stopniowo spada. Najważniejsze, że dzięki analizie JPK potrafimy szybko zareagować - powiedział.

Z najnowszego raportu wrocławskiego centrum wynika, że w lipcu br. wystawiono puste faktury na 157 mln zł. W maju oszuści wystawili 20,2 tys. pustych faktur na 237,8 mln zł. Z odliczenia VAT od takich faktur skorzystało 7,9 tys. firm, które składają JPK, a faktury wystawiło 5,7 tys. podmiotów.

Dla porównania, w marcu br. wystawiono 45,3 tys. pustych faktur na 552,6 mln zł, naliczony w nich VAT uwzględniło 13,6 tys. firm składających JPK, a w proceder wystawiania pustych faktur zaangażowanych było 9,7 tys. podmiotów. Zdaniem Wilińskiego resort finansów jest coraz bardziej skuteczny, jeśli chodzi o walkę z procederem wystawiania pustych faktur.

- Dzięki analizie JPK widzimy, co się dzieje w obrocie gospodarczym, możemy co miesiąc wskazać - za pośrednictwem naszych algorytmów - gdzie przeprowadzić kontrolę, bez potrzeby losowego ich wszczynania. Z kolei, zmniejszenie liczby kontroli pozwala podatnikom poświęcić więcej czasu na swoją podstawową działalność - powiedział Wiliński.

Szybsze czynności sprawdzające

Administracja podatkowa coraz częściej wykorzystuje Jednolity Plik Kontrolny właśnie w ramach czynności sprawdzających, mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marcin Sidelnik, partner w dziale prawno-podatkowym PwC.

- Jest to jeden z ważniejszych elementów uszczelnienia podatkowego, który z pewnością przekłada się na zmiany zachowań podatników, którzy wiedzą, że administracja podatkowa posiada na ich temat wszystkie informacje na bardzo szczegółowym poziomie, jest w stanie je przetestować i coraz częściej to robi. Według danych z I kw. 2017 r. czynności sprawdzających z wykorzystaniem JPK było ponad 10 tys. także administracja coraz częściej korzysta z JPK, przygotowuje coraz więcej testów, które powodują znacznie skuteczniejsze analizowanie i typowanie różnych zjawisk i to będzie postępować – przewiduje ekspert. – W tej chwili jest to początkowy okres, pierwszy rok, ale to już jest droga, z której prawdopodobnie nie zejdziemy – dodaje.

Jednolity Plik Kontrolny powstał między innymi w celu przyspieszenia tych czynności sprawdzających.

- Postępowania potrafią się przeciągać. Do tej pory jest ten problem w pewnym stopniu, natomiast JPK może pomóc go rozwiązać ze względu na to, że dokumentację w pełni elektroniczną szybciej i łatwiej się sprawdza. JPK może też wpłynąć na rzetelność tych postępowań, ponieważ jest to elektroniczny zapis, więc można wszystko szybko i łatwo zweryfikować. JPK zwiększy też wykrywalność różnego rodzaju nieprawidłowości, typu wystawianie pustych faktur. W tym zakresie JPK jest pomocny, co można zobaczyć, przeglądając wyniki budżetowe, statystyki dotyczące wykorzystania JPK. Można powiedzieć, że on swoją funkcję, przynajmniej częściowo, spełnił – mówił ekspert.

Od 1 lutego nowy obowiązek obejmie 1,5 mln najmniejszych firm

JPK VAT to składane co miesiąc, w formie elektronicznej, bez wezwania urzędu, dane o sprzedaży i zakupach. Pliki trafiają do centrum we Wrocławiu. Tam pracownicy fiskusa sprawdzają, czy dane z jednej strony transakcji mają odzwierciedlenie w danych drugiej strony transakcji. Jeżeli ktoś bowiem odliczył VAT, to ktoś inny go musiał odprowadzić.

1 lipca 2016 r. obowiązek składania JPK objął największe firmy, ok. 7 tys. podmiotów, a 1 stycznia 2017 - duże, średnie i małe. Od tego czasu ok. 107 tys. firm składa co miesiąc JPK.

1 stycznia 2018 r. obowiązek ten obejmie mikroprzedsiębiorców. Dzięki temu fiskus będzie mógł prześledzić wszystkie transakcje VAT między firmami.

PAP/NRG, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok z Jednolitym Plikiem Kontrolnym: spełnił swoją rolę?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 11:28
Mija rok od wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 lipca 2016 obowiązkiem raportowania organom podatkowym informacji o rozliczeniach VAT zostały objęte największe przedsiębiorstwa. Od początku bieżącego roku dołączyli do nich mali i średni przedsiębiorcy, a od stycznia przyszłego roku obowiązkiem zostaną objęte także mikroprzedsiębiorstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego ściągalność podatków rośnie jak na drożdżach?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 21:18
Dlaczego luka podatkowa VAT w latach 2007 – 2015 pobiła wszelkie rekordy i wzrosła aż 7-ktotnie, a teraz gwałtownie maleje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednolity Plik Kontrolny: od 1 lutego obejmie 1,5 mln najmniejszych firm

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 12:26
W lutym 2018 r. 1,5 mln najmniejszych firm będzie musiało złożyć informacje o transakcjach VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego; w przyszłym tygodniu MF i KAS rozpoczną dużą kampanię informującą o nowych obowiązkach - poinformował PAP Zbigniew Wiliński z MF.
rozwiń zwiń