Gospodarka

50 uproszczeń dla firm: w podatkach, rachunkowości

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 19:00
Do konsultacji społecznych trafiła właśnie tzw. ustawa uproszczeniowa. Znalazło się w niej ponad 50 zmian przepisów w prawie podatkowym i gospodarczym.
Audio
  • Do konsultacji społecznych trafiła właśnie tzw. ustawa uproszczeniowa. Znalazło się w niej ponad 50 zmian przepisów w prawie podatkowym i gospodarczym. Jakie to będą zmiany, wyjaśnia w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Przedsiębiorcy będą mogli np. wliczyć wynagrodzenie małżonka do kosztów uzyskania przychodu. Więcej firm skorzysta też z bonusów, jakie daje status „małego podatnika”. 

− Ten projekt jest odpowiedzią na problemy z jakimi zmagają się polscy przedsiębiorcy - mówił w radiowej Jedynce Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju.

Zmiany w podatkach, rachunkowości

I wyjaśnia, że najwięcej zmian dotyczy podatku dochodowego, kilka obejmuje VAT i akcyzę, a także w rachunkowości, związanych z prowadzeniem działalności.

− Sporo zmian wyjaśnia niejasności prawne, które dotyczą prowadzenia firm, kilka nowości przyczyni się do zwiększenia środków na inwestycje, dopowiada wiceminister.

 Kilkanaście tysięcy przedsiębiorców dołączy do „małego podatnika CIT”

Na zmianach podatkowych, w tym podwyższeniu progu przychodów uprawniającego do uzyskania statusu „małego podatnika CIT” z 1,2 mln euro do 2 mln euro, skorzysta kilkanaście tysięcy przedsiębiorców.

Pensja współmałżonka zaliczona do kosztów uzyskania przychodów

Wśród zaproponowanych zmian znalazł się także przepis pozwalający na to, aby pensję współmałżonka móc zaliczyć do  kosztów uzyskania przychodu. W praktyce oznacza to, że podatnik, który zatrudnia swoją żonę, swojego męża, będzie przez fiskusa traktowany tak samo jak podatnik zatrudniający osobę spoza najbliższej rodziny.

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, 40 tys. przedsiębiorców zatrudnia współmałżonka nie mogąc zaliczyć do kosztów ich wynagrodzenia, nie do końca wiadomo z jakich powodów.

Zmiany będą wprowadzane etapami. Pierwsze z nich, mogą wejść w życie już 1 styczna 2018 roku.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe ulgi dla firm. Skorzysta z nich 1,3 mln przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 20:05
Już wkrótce przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi w postaci jednorazowego rozliczenia nakładów inwestycyjnych, wprowadzonej przez zmienione ustawy o PIT i o CIT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednolity Plik Kontrolny: od 1 lutego obejmie 1,5 mln najmniejszych firm

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 12:26
W lutym 2018 r. 1,5 mln najmniejszych firm będzie musiało złożyć informacje o transakcjach VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego; w przyszłym tygodniu MF i KAS rozpoczną dużą kampanię informującą o nowych obowiązkach - poinformował PAP Zbigniew Wiliński z MF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd uszczelnia podatki dla firm. Podatek tam, gdzie dochód

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 17:08
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów.
rozwiń zwiń