Gospodarka

Jak nie dać się wplątać w oszustwa podatkowe? MF pracuje nad listą zaleceń dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 08:54
Ministerstwo Finansów chce stworzyć precyzyjną listę zaleceń dla przedsiębiorców, jak nie dać się wplątać w oszustwa podatkowe.
Audio
  • O pracach nad listą zaleceń dla przedsiębiorców, jak nie dać się wplątać w oszustwa podatkowe, mówili w radiowej Jedynce Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów i Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Rząd walczy z oszustami wyłudzającymi VAT
Rząd walczy z oszustami wyłudzającymi VATFoto: Skintone studio/Shutterstock.com

Chodzi o to, by dokładnie weryfikować kontrahentów po to, by nie stracić prawa do odliczenia podatku z faktur wystawionych przez oszustów. I nie dostać kary, tłumaczy Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów.

- Kiedy taki przedsiębiorca narażony jest na ryzyko i jego naliczony VAT jest zagrożony? Oczywiście wówczas, gdy wiedział, czyli bierze udział w karuzeli, kiedy nie bierze, ale wie, że „kręcone” jest oszustwo, oraz kiedy nie wiedział, ale mógł się dowiedzieć, że bierze udział w karuzeli. Ten trzeci przypadek to ten, który my chcemy zaadresować, czyli określić kanon zachowania podatnika w sposób dość precyzyjny i jasny: że podatnik zachowując się w ten określony sposób, nie wiedział i nie mógł się dowiedzieć, że bierze udział w oszustwie – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Doprecyzowanie zasady należytej staranności 

Jeśli przedsiębiorca nie wiedział, ale mógł się domyślić – to znaczy, że nie dochował należytej staranności. Choć i dziś ta zasada też obowiązuje, ale nie jest doprecyzowana.

- Są wieloletnie i nierozwiązywalne spory o to, gdzie jest granica tej należytej staranności – zauważa ekspert. - Ten spór jest niezwykle ważki dla przedsiębiorców, bo oni nierzadko ryzykują dużo więcej niż ich marża na danej transakcji, ryzykują cały VAT, który mieli. Nie mówiąc już o tym, że na transakcji nie zarobili, to jeszcze muszą wszystko oddać fiskusowi – dodaje.

Cała odpowiedzialność nie może spoczywać na firmach

Listę zasad należytej staranności opracowują razem z Ministerstwem Finansów przedsiębiorcy. Jak mówi Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP, państwo nie powinno zrzucać całej odpowiedzialności na przedsiębiorców.

- Przedsiębiorca de facto nie ma możliwości, aby tę weryfikację przeprowadzić w 100 proc. To po stronie państwa powinno być narzędzie, które tego typu problem rozwiąże, podjęcie takich działań, które będą eliminowały z rynku nielegalne podmioty – uważa rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Potrzebna edukacja urzędników i przedsiębiorców

Przedsiębiorcy oczekują też edukacji urzędników skarbowych.

- Państwo musi edukować swoich pracowników, czyli pracowników organów skarbowych do tego, aby we właściwy sposób klasyfikowali dany podmiot do tego, czy spełnił i dochował należytej staranności, czy padł ofiarą zorganizowanej grupy przestępczej, czy ewentualnie faktycznie chciał uczestniczyć w tego typu procederze i celowo podejmował takie, a nie inne działania. Najczęstszym zjawiskiem jest to, że tak naprawdę tych faktycznych organizatorów organy państwa nie są w stanie we właściwy sposób i we właściwym czasie zidentyfikować – mówi Mariusz Korzeb.

Potrzebna będzie też edukacja przedsiębiorców, jak uchronić się przed prowadzeniem biznesu z oszustami podatkowymi. Resort finansów nie wyklucza kampanii, skierowanej zwłaszcza do małych firm, bo to one nie mają wystarczającej wiedzy na temat działania karuzel podatkowych. 

Efekty prac zespołu poznamy pod koniec października. ​

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kolejne ostrzeżenie podatkowe resortu finansów: nie można stosować VAT-marży do sprzedaży nowych towarów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 20:27
Nie można stosować procedury VAT-marży do sprzedaży nowych towarów - ostrzega resort finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego ściągalność podatków rośnie jak na drożdżach?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 21:18
Dlaczego luka podatkowa VAT w latach 2007 – 2015 pobiła wszelkie rekordy i wzrosła aż 7-ktotnie, a teraz gwałtownie maleje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednolity Plik Kontrolny: resort finansów ujawnił puste faktury na ok. 1,5 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 11:35
Dzięki analizom Jednolitego Pliku Kontrolnego resort finansów ujawnił puste faktury na ok. 1,5 mld zł, poinformował zastępca dyrektora departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Zbigniew Wiliński.
rozwiń zwiń