Gospodarka

Rząd wprowadza akcyzę na e-papierosy i "nowatorskie produkty tytoniowe". 50 gorszy za milimetr płynu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 18:52
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów.
Audio
  • Jak twierdzi rzecznik Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski, projekt zakłada objęcie elektronicznych papierosów i tak zwanych wyborów nowatorskich takimi samymi obowiązkami akcyzowymi, jak w przypadku tradycyjnych wyrobów tytoniowych. /IAR/.
  • Jak dodał rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej, podobne rozwiązania obowiązują w innych krajach./IAR/.
Akcyza na płyny do e-papierosów i na  nowatorskie wyroby tytoniowe ma przynieść budżetowi 100 mln zł.
Akcyza na płyny do e-papierosów i na " nowatorskie wyroby tytoniowe" ma przynieść budżetowi 100 mln zł.Foto: Pixabay

Płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie mają być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 r.

Oznacza to, że produkty te będą traktowane tak samo jak tradycyjne wyroby tytoniowe – zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie oraz lepszą kontrolą państwa nad ich produkcją, przemieszczaniem się i sprzedażą.

Jak cvzytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, rezultatem tych działań będzie zapewnienie wyższych standardów ochrony zdrowia, zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów oraz zapobieganie nielegalnemu przywozowi różnych substancji do Polski.

Płyn do e-papierosów oznaczony znakami akcyzy

Używanie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich – nieopodatkowanych akcyzą – odbywa się kosztem konsumpcji opodatkowanych akcyzą tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Niezbędne jest zatem analogiczne traktowanie pod względem podatkowym wyrobów substytucyjnych względem tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Dlatego płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, tak jak tradycyjne wyroby tytoniowe, będą oznaczane znakami akcyzy, co potwierdzi ich legalność.

Akcyza obejmie płyn do papierosów elektronicznych i nowatorskie wyroby tytoniowe

Akcyzą zostanie objęty płyn do papierosów elektronicznych (bez względu na zawartość w nim nikotyny) oraz wyroby nowatorskie, które są substytutem tradycyjnych wyrobów tytoniowych, zawierających w swoim składzie tytoń do palenia (wyrób nowatorski jest podgrzewany przy użyciu specjalnego urządzenia w celu uwolnienia aerozolu zawierającego nikotynę).

Akcyza wyniesie 50 groszy za jeden milimetr płynu

Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych ma wynieść 50 gr za każdy jego mililitr (wyznaczając tę wielkość wzięto pod uwagę poziom opodatkowania stosowany przez kraje unijne).

Akcyza na wyroby nowatorskie od kilograma

Z kolei stawka akcyzy na wyroby nowatorskie wyniesie 141,29 zł za każdy ich kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Wiele krajów europejskich opodatkowało płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie. Są to m.in. Włochy, Portugalia, Rumunia, Łotwa, Słowenia, Grecja, Chorwacja, Węgry, Serbia. Kolejne państwa rozważają wprowadzenie tego rozwiązania.

Będą zwolnienia od akcyzy

W stosunku do płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich będą miały zastosowanie ogólne przepisy dotyczące opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych. W przypadku obydwu produktów przewidziano także zwolnienia od podatku akcyzowego (np. w sytuacji importu płynu do e-papierosów i wyrobów nowatorskich, przywożonych w bagażu osobistym podróżnego).

Akcyza ma przynieść 75 mln zł budżetowi, palacze zapłacą dodatkowo 480 zł rocznie

Z jednej strony objęcie akcyzą tych towarów powinno przynosić budżetowi państwa ok. 75 mln zł rocznie. Z drugiej strony wprowadzenie akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych może zmniejszyć dochody ich użytkowników miesięcznie o ok. 40 zł (rocznie o ok. 480 zł), przy średnim zużyciu płynu do papierosa elektronicznego na poziomie 20 mililitrów tygodniowo.

Będzie okres przejściowy na oznakowania

Ze względu na to, że dostosowanie linii produkcyjnej do oznaczania tych towarów znakami akcyzy jest procesem długotrwałym, zaproponowano czasowe zwolnienie ich producentów z tego obowiązku. Przejściowo, do końca października 2018 r., z obowiązku oznaczania znakami akcyzy ma być zwolniony płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie. Natomiast do końca grudnia 2018 r. z obowiązku oznaczania znakami akcyzy mają być zwolnione te produkty, które wprowadzono do sprzedaży detalicznej przed 1 listopada 2018 r. Rozwiązanie to zapewni producentom płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich niezbędny czas na przygotowanie się do obowiązkowego oznaczania ich znakami akcyzy

Komunikat, jk

Zobacz więcej na temat: akcyza e-papierosy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

E-papierosy: Ministerstwo Finansów chce wprowadzić akcyzę

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 15:36
Wprowadzenie akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Zmiana ma dać budżetowi prawie 100 mln zł rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyny do e-papierosów mogą zdrożej nawet czterokrotnie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 13:17
Wprowadzenie akcyzy na płyny do papierosów elektronicznych nie da zauważalnych wpływów do budżetu, a wiąże się z wysokim ryzykiem stworzenia szarej strefy obejmującej większość rynku.
rozwiń zwiń