X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Łatwiej będzie prowadzić działalność innowacyjną w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 20:57
Likwidacja lub ograniczenie barier w prowadzeniu działalności innowacyjnej oraz podniesienie atrakcyjności podatkowych instrumentów wsparcia działalności innowacyjnej w Polsce - takie mają być skutki ustawy, którą w środę bez poprawek zaakceptował Senat.
Ulga na działalność badawczo-rozwojową wzrośnie
Ulga na działalność badawczo-rozwojową wzrośnieFoto: Wright Studio/Shutterstock.com

Według projektodawców, ustawa stanowi odpowiedź na postulaty różnych środowisk, w szczególności przedsiębiorców, jednostek naukowych oraz inwestorów. Stanowi także realizację zobowiązań wynikających ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Ustawa wprowadza szereg zmian legislacyjnych, których wspólnym mianownikiem jest oddziaływanie na otoczenie regulacyjne prowadzenia działalności innowacyjnej.

Proponowane są m.in. zmiany w ustawach podatkowych, które mają na celu wprowadzenie instrumentów wspierających prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.

Ulga podatkowa na na działalność badawczo-rozwojową wzrośnie

Ustawa proponuje np. zwiększenie wysokości ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową do 100 proc. (150 proc. dla Centrów Badawczo-Rozwojowych). Umożliwia korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przedsiębiorstwom działającym w specjalnych strefach ekonomicznych w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie stanowią kosztów prowadzenia działalności na terenie SSE. Wydłuża także wyłączenia tzw. podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych i spółek komandytowo-akcyjnych, zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową.

Wprowadza także zmiany w zakresie samorządu rzeczników patentowych (wyłączenie biernego i czynnego prawa wyborczego do organów samorządu wobec zawieszonych rzeczników patentowych, m.in. na skutek zatrudnienia w administracji publicznej, zwiększenie jawności działania samorządu rzeczników patentowych), a także zmiany w obszarze szkolnictwa wyższego (m.in. rozszerzenie możliwości działalności uczelni w formie spółek kapitałowych).

Ekspert: szansa na realne oszczędności

Ulga na badania i rozwój to szansa na realne oszczędności podatkowe dla przedsiębiorców. A jej zwiększenie powinno zachęcić firmy do stawiania na badania i rozwój, mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP.

- To rzeczywiście stanowi bardzo poważne wsparcie ze strony państwa. Polska do tej pory pozostaje w tyle za gospodarkami rozwiniętymi i te zmiany, które będą wprowadzone z pewnością będą stanowić dodatkowy impuls do tego, żeby mali i średni przedsiębiorcy chętniej inwestowali w badania i rozwój – mówił ekspert.

To powinno zaś zwiększyć konkurencyjność naszych firm na rynku, dodał ekspert.

- Do tej pory trudno było im skutecznie konkurować na rynku z firmami zachodnimi, które korzystały z dużo większego wsparcia ze strony swoich rządów, także w formie referencji podatkowych. Teraz te różnice w większej mierze się zatrą – przewidywał Łukasz Kozłowski.

PAP/NRG, awi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Innowacje to nie nasza specjalność. Za mało pomysłów, czy za mało pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:35
Przez lata nie dorobiliśmy się jako kraj żadnego zaawansowanego technicznie lub technologicznie produktu, albo wyróżniającego się i rozpoznawalnego brandu jednoznacznie kojarzonego z Polską. Tymczasem nawet małe pod względem ludności państwa mogą się czymś takim pochwalić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Druga ustawa o innowacyjności. "W kieszeniach przedsiębiorców w przyszłym roku pozostanie ok. 1 mld zł"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 09:10
Druga ustawa o innowacyjności przynosi prawdziwy przełom, zwłaszcza jeżeli chodzi o poziom odpisów podatkowych, mówił minister nauki i szkolnictwa Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Druga ustawa o innowacyjności już od przyszłego roku?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:30
Druga ustawa o innowacyjności zostanie przyjęta przez parlament do końca listopada. Wierzę, że zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń