X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Konstytucja Biznesu: ulga na start dla początkujących przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 20:05
Rada Ministrów przyjęła we wtorek tzw. Konstytucję Biznesu, czyli zapowiedziany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego przed rokiem pakiet pięciu ustaw, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Jakie rozwiązania wprowadza?
Audio
  • O Konstytucji Biznesu mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Prowadzenie działalności gospodarczej dzięki Konstytucji Biznesu będzie łatwiejsze
Prowadzenie działalności gospodarczej dzięki Konstytucji Biznesu będzie łatwiejszeFoto: Pixabay.com

W projekcie wyraźnie podkreślono fundamentalną zasadę: „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Konstytucja Biznesu wprowadza też zasadę, domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania spraw na jego korzyść, jeśli są jakieś wątpliwości. To zupełnie nowe podejście, które zmienia relacje pomiędzy administracją, urzędem i przedsiębiorcą, przyznaje Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- Na pewno jest to dokument, który na papierze wprowadza filozofię, która jest ze wszech miar słuszna i powinna być obecna w Polsce. Nie było przez wiele lat. Będziemy oczekiwać teraz szybkiego procedowania tego dokumentu w Sejmie. To dobry dokument, który nie jest rewolucyjny, jeżeli chodzi o zmianę prawa gospodarczego, ale wprowadza całą listę praw podstawowych, do których będzie można się odwoływać. Mamy nadzieję, że te prawa podstawowe będą stosowane w administracji publicznej na poziomie centralnym, w administracji samorządowej. Taka była też idea przyświecająca Konstytucji Biznesu, aby móc się odwoływać do praw podstawowych, bo jeżeli one nie były zapisane na poziomie ustawy, to często nawet sądy administracyjne nie pomagały przedsiębiorcom w dochodzeniu tychże praw, które poniekąd wynikają z konstytucji, są pewnymi prawami podstawowymi, ale umocowania ustawowego brakowało – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Zasada pewności prawa

Jednym z ważniejszych zapisów, jakie się znalazły w projekcie, jest - zdaniem eksperta - zasada pewności prawa, która niezwykle ważna jest z punktu widzenia przedsiębiorców.

- Pytanie, jak te przepisy będą egzekwowane. Jak będą wdrożone przed administrację na różnym poziomie. Cały czas spotykamy się z takimi sytuacjami, gdzie jest zmiana pewnej interpretacji prawa i to nie powinno mieć miejsca. Jeżeli prawo nie zostało zmienione, to mam nadzieję, że zasada pewności prawa będzie gwarantowała to, że sposób czytania tego prawa nie ulegnie zmianie, a takie sytuacje w przeszłości miały miejsce. To jest istotny problem z punktu widzenia stabilności i spokoju prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca najbardziej oczekuje od państwa, że będzie mógł w spokoju, bez konfliktu z sektorem publicznym, z państwem prowadzić swoją działalność. To jedna z istotniejszych części Konstytucji Biznesu – uważa Marcin Nowacki.

Ulga na start

Warto zwrócić też uwagę na dwa ciekawe rozwiązania, a mianowicie:  wprowadzenie instytucji działalności nierejestrowej (tu przewidziano, że osoba fizyczna prowadząca działalność na mniejszą skalę, nie musi rejestrować tej działalności ani płacić z tego tytułu składek ZUS) oraz tzw. ulgi na start (początkujący przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej. Po tym okresie przedsiębiorca będzie mógł dodatkowo skorzystać z istniejącej obecnie ulgi, czyli tzw. małego ZUS w okresie następnych 24 miesięcy).

- Pierwsze rozwiązanie praktykowane jest m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczęcie działalności gospodarczej można sobie zadeklarować, nie jest wymagana rejestracja. To jest dobry kierunek. Jeżeli zaś chodzi o mniejsze obciążenia związane ze składkami na ZUS, to też jest dobry kierunek. Od dawna postulujemy, że takie liniowe obciążenie składkami na ZUS przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą, jest złym rozwiązaniem. To jest przyczyna szarej strefy w działalności gospodarczej, bo bardzo wielu przedsiębiorców w małych miejscowościach albo prowadzących działalność w małym zakresie, jest zadowolonych z przychodu na poziomie 2 - 3 tys. zł. Wtedy opłacanie ZUS na poziomie prawie 1,3 tys. zł jest absolutnie nie do zrealizowania. Dobrze więc, że jest ten zapis. Niestety jednocześnie jest procedowany projekt dotyczący podwyższenia obciążeń  zusowskich dla pracowników na umowach o pracę, czyli zlikwidowania maksymalnego limitu dla opłacania składek – zastrzega ekspert.

Efektem proponowanych rozwiązań ma być poprawa warunków funkcjonowania przedsiębiorstw. Rząd liczy, że nowe przepisy przyczynią się także do zmniejszenia szarej strefy oraz zachęcą młodych i przedsiębiorczych Polaków do rozpoczynania własnej działalności gospodarczej.

Ustawa ma wejść w życie 1 marca 2018 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących „ulgi na start”, które zaczną obowiązywać 31 marca 2018 r.

Elżbieta Szczerbak, awi

Czytaj także

Rząd przyjął "Konstytucję Biznesu". Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 14:47
Rząd przyjął pakiet dla przedsiębiorców. Uproszczenie niektórych przepisów i wsparcie młodych firm - to główne założenia nowego prawa przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja Biznesu ma zmienić polską rzeczywistość gospodarczą. Ma być łatwiej i prościej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:37
Konstytucja Biznesu to – w dużym skrócie – pakiet ustaw ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej, m.in. dzięki zniesieniu biurokratycznych barier. Słowem – mniej formalności przy rozpoczynaniu biznesu i jego prowadzeniu oraz więcej zaufania i otwartości wobec przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja Biznesu: w Polsce zacznie powstawać więcej firm?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 17:00
Uproszczenie niektórych przepisów i wsparcie młodych firm - to główne założenia Prawa przedsiębiorców, które zostało we wtorek przyjęte przez rząd. Jest to część tzw. Konstytucji Biznesu.
rozwiń zwiń