X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Nowe rachunki składkowe: co zrobić, jeżeli nie dostaliśmy listu z ZUS?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 21:05
Zamiast opłacania składek na kilka rachunków, od stycznia przyszłego roku, przedsiębiorcy będą mieli jeden indywidualny rachunek, na który dokonają tylko jednego przelewu do ZUS.
Audio
  • O indywidualnych rachunkach dla płatników składek mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Whitelook/Shutterstock.com

To spore ułatwienie dla przedsiębiorców, tym bardziej, że dotychczas takich przelewów trzeba było dokonać nawet cztery, mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

-  Dzisiaj wpłacając składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mamy cztery specjalne dedykowane rachunki. Mamy składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Zdrowia, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a niektórzy pracodawcy wpłacają również składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Rozbijamy całość swoich płatności na cztery, dzielimy na każdy z Funduszy i przelewamy do ZUS. Te rachunki są globalne, dla wszystkich. Od 1 stycznia 2018 roku każdy płatnik składek będzie miał swój indywidualny numer rachunku składkowego prowadzonego przez ZUS. Odtąd każdy przelew będzie całościowy, będziemy płacić jedną składkę na własny rachunek – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Jak potwierdzić autentyczność listu z ZUS?

ZUS wysłał już do ponad 3 mln płatników informacje o zmieniającej się od przyszłego roku formie płacenia składek i to zarówno do aktywnych płatników składek, jak i tych nieaktywnych, którzy posiadają jakiekolwiek zadłużenie w ZUS-ie.

- 3,3 mln listów, a w każdym z nich indywidualny numer rachunku składkowego przypisany do danego płatnika składek. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy list, który do nas przyszedł, jest z ZUS, możemy po pierwsze wziąć go pod światło, bo są tam znaki wodne. Jest to pierwsza zasada weryfikacji, drugą jest sprawdzenie na stronie eskladka.pl, czy rachunek podany w liście zgadza się z tym, który możemy tam wygenerować, wpisując nasze identyfikatory. Jest to specjalna strona przygotowana dla płatników składek, aby mogli zweryfikować swój numer rachunku składkowego. Na stronie ZUS można też sprawdzić, z czego składa się numer rachunku składkowego. Musi być w nim indywidualny numer przypisany ZUS jako instytucji finansowej oraz indywidualny numer NIP płatnika. Z tego między innymi składa się numer rachunku składkowego – tłumaczy ekspert.

Co zrobić, gdy nie dostaliśmy listu z ZUS?

Ważne więc, by odebrać takie zawiadomienie, bo znajdujące się w nim informacje są niezwykle istotne dla przedsiębiorcy. Tymczasem już ponad 400 tys. listów zostało zwróconych do ZUS, podkreśla Wojciech Andrusiewicz.

-  Mniejszy problem jest z aktywnymi płatnikami składek, którzy nadal działają, bo tutaj ponad 90 proc. listów zostało odebranych. Jedynie w granicach 8 – 9 proc. nie zostało odebranych. Gorzej z tymi osobami, które nie są aktywnymi płatnikami składek, posiadają zadłużenie w Zakładzie. Tam nieodebranych jest w granicach 30 proc. listów. Jeżeli nie dostaliśmy listu – nieważne z jakiego powodu, to jest list rejestrowany, polecony, więc wszelkie zwroty przychodzą do ZUS – to zgłośmy się do pierwszej, lepszej placówki ZUS i poprośmy o wygenerowanie tego rachunku składkowego. On jest w naszym systemie informatycznym. Można zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej, wejść na stronę eskladka.pl. Pamiętajmy, że ten numer rachunku składkowego jest jedynym dla nas wiążącym numerem od 1 stycznia 2018 roku. Dotychczasowe zostaną zdezaktywowane przez banki, a te płatności, które zostaną na nie przelane, wrócą do nas. ZUS do osób, do których nie dotarła korespondencja, wysyła ją ponownie. Ok. 50 tys. listów wysłaliśmy ponownie – mówi Wojciech Andrusiewicz.

To zaś oznacza, że od nowego roku dotychczasowe rachunki będą nieaktywne, a płatności, które zostaną na nie przelane, wrócą i do ZUS nie trafią.

Najczęściej powodem nieodebrania korespondencji jest zmiana adresu, wyjaśnia rzecznik Zakładu, dlatego, jak mówi, ważne, by na bieżąco informować ZUS o zmianie siedziby firmy.

Elżbieta Szczerbak, awi

Czytaj także

ZUS: składki na jedno przypisane firmie konto

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 16:41
Od 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorca - płatnik składek będzie dokonywał płatności jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedna firma, jeden przelew do ZUS. Od 1 stycznia 2018 r. duże ułatwienie dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 09:07
Od 1 stycznia przyszłego roku każdy przedsiębiorca będzie płacić składki na ubezpieczenia społeczne jednym przelewem na jeden indywidualny rachunek przydzielony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od nowego roku ułatwienia dla firm: jeden przelew do ZUS i ulga na start

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 18:55
Zamiast opłacania składek na kilka rachunków każdego miesiąca - od stycznia będzie jeden przelew na indywidualne konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń