Gospodarka

Przedsiębiorca sprawdzi, czy jego kontrahent płaci podatki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 10:21
Każdy przedsiębiorca będzie mógł zapytać Krajową Administracje Skarbową, czy jego kontrahent uczciwie i terminowo składa deklaracje i płaci podatki, wynika z nowelizacji Ordynacji podatkowej podpisanej przez prezydenta.
Audio
  • Maciej Zborowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski: celem nowych przepisów jest ochrona kontrahentów przed kontaktem z nieuczciwymi podatnikami (IAR)
  • Maciej Zborowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski: obecnie przedsiębiorcy nie są w stanie pozyskać informacji podatkowych o swoim potencjalnym kontrahencie (IAR)
Każdy przedsiębiorca będzie mógł zapytać Krajową Administracje Skarbową, czy jego kontrahent uczciwie i terminowo składa deklaracje i płaci podatki.
Każdy przedsiębiorca będzie mógł zapytać Krajową Administracje Skarbową, czy jego kontrahent uczciwie i terminowo składa deklaracje i płaci podatki.Foto: Shutterstock/Andrei_R

Zmiany, wynikające z nowelizacji, którą Andrzej Duda podpisał 22 listopada, przewidują wyłączenie stosowania przepisów o tajemnicy skarbowej do udostępnienia kontrahentowi podatnika prowadzącego działalność gospodarczą informacji o wywiązywaniu się z niektórych obowiązków podatkowych.

Przepisy o tajemnicy skarbowej nie będą stosowane w odniesieniu do – udostępnianych kontrahentowi podatnika prowadzącego działalność gospodarczą – informacji o:

  • niezłożeniu przez podatnika deklaracji lub innych dokumentów, które muszą składać  na podstawie przepisów ustaw podatkowych;
  • nieujęciu lub ujęciu przez podatnika w deklaracji lub innych dokumentach czynności, do których był on zobowiązany na podstawie przepisów ustaw podatkowych;
  • zaleganiu lub niezaleganiu przez podatnika w podatkach wynikających z deklaracji lub innych dokumentów składanych przez podatników.

Kto będzie mógł ubiegać się o wydanie zaświadczenia?

Udostępnienie tych informacji polegać będzie na wydaniu przez organ podatkowy –  na wniosek kontrahenta podatnika prowadzącego działalność gospodarczą – stosownego zaświadczenia. O wydanie takiego zaświadczenia będzie mogła ubiegać się każda osoba, która jest kontrahentem podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

Dowodami w postępowaniu podatkowym będą również dokumenty zgromadzone w trakcie działalności analitycznej Krajowej Administracji Skarbowej. Zaproponowano wyszczególnienie analiz „big data”, jako odrębnego środka dowodowego.

Ochrona przed nieuczciwymi kontrahentami

Doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski Maciej Zborowski wyjaśnia, że celem nowych przepisów jest ochrona podatników przed kontaktem z nieuczciwymi kontrahentami.

Obecnie, jak twierdzi ekspert, przedsiębiorcy nie są w stanie pozyskać informacji podatkowych o swoim potencjalnym kontrahencie.

- Jeżeli te przepisy stałyby się obowiązującym prawem, każdy tak naprawdę, nawet konsument, któremu ktoś wystawia fakturę, będzie mógł sprawdzić, czy ta faktura została ujęta w ewidencjach tegoż wystawcy, czy on w terminie składa deklarację itd. – tłumaczy ekspert.

Maciej Zborowski zastrzega jednak, że nie wiadomo, jak nowe przepisy będą działały w praktyce. Prawnik zastanawia się na przykład, jak będą traktowani podatnicy, wobec których toczy się kontrola, ale którym nie udowodniono oszustw podatkowych.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. Zgodnie z nowelą, zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

CIR/IAR/PAP, awi

Zobacz więcej na temat: firma firmy podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kolejni podatnicy ujawnią fiskusowi dane o VAT

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 07:49
Małe i średnie firmy muszą po raz pierwszy przesłać Jednolity Plik Kontrolny. Wiele czekają problemy - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rejestru VAT wykreślono już ponad 39 tys. firm. MF podaje dane

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 12:26
Od początku roku z rejestru podatników VAT wykreślono już ponad 39 tys. firm; przeszło 25 tys. z nich nie prowadziło działalności - wynika z informacji resortu finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy fiskus może zażądać wyciągu z naszego konta?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 19:11
- Taki wniosek może być zrealizowany tylko w ramach postępowania podatkowego, czyli musimy być o tym postępowaniu zawiadomieni - przypomina w radiowej Jedynce Rafał Zięba.
rozwiń zwiń