X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Przedsiębiorca sprawdzi, czy jego kontrahent płaci podatki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 10:21
Każdy przedsiębiorca będzie mógł zapytać Krajową Administracje Skarbową, czy jego kontrahent uczciwie i terminowo składa deklaracje i płaci podatki, wynika z nowelizacji Ordynacji podatkowej podpisanej przez prezydenta.
Audio
  • Maciej Zborowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski: celem nowych przepisów jest ochrona kontrahentów przed kontaktem z nieuczciwymi podatnikami (IAR)
  • Maciej Zborowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski: obecnie przedsiębiorcy nie są w stanie pozyskać informacji podatkowych o swoim potencjalnym kontrahencie (IAR)
Każdy przedsiębiorca będzie mógł zapytać Krajową Administracje Skarbową, czy jego kontrahent uczciwie i terminowo składa deklaracje i płaci podatki.
Każdy przedsiębiorca będzie mógł zapytać Krajową Administracje Skarbową, czy jego kontrahent uczciwie i terminowo składa deklaracje i płaci podatki.Foto: Shutterstock/Andrei_R

Zmiany, wynikające z nowelizacji, którą Andrzej Duda podpisał 22 listopada, przewidują wyłączenie stosowania przepisów o tajemnicy skarbowej do udostępnienia kontrahentowi podatnika prowadzącego działalność gospodarczą informacji o wywiązywaniu się z niektórych obowiązków podatkowych.

Przepisy o tajemnicy skarbowej nie będą stosowane w odniesieniu do – udostępnianych kontrahentowi podatnika prowadzącego działalność gospodarczą – informacji o:

  • niezłożeniu przez podatnika deklaracji lub innych dokumentów, które muszą składać  na podstawie przepisów ustaw podatkowych;
  • nieujęciu lub ujęciu przez podatnika w deklaracji lub innych dokumentach czynności, do których był on zobowiązany na podstawie przepisów ustaw podatkowych;
  • zaleganiu lub niezaleganiu przez podatnika w podatkach wynikających z deklaracji lub innych dokumentów składanych przez podatników.

Kto będzie mógł ubiegać się o wydanie zaświadczenia?

Udostępnienie tych informacji polegać będzie na wydaniu przez organ podatkowy –  na wniosek kontrahenta podatnika prowadzącego działalność gospodarczą – stosownego zaświadczenia. O wydanie takiego zaświadczenia będzie mogła ubiegać się każda osoba, która jest kontrahentem podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

Dowodami w postępowaniu podatkowym będą również dokumenty zgromadzone w trakcie działalności analitycznej Krajowej Administracji Skarbowej. Zaproponowano wyszczególnienie analiz „big data”, jako odrębnego środka dowodowego.

Ochrona przed nieuczciwymi kontrahentami

Doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski Maciej Zborowski wyjaśnia, że celem nowych przepisów jest ochrona podatników przed kontaktem z nieuczciwymi kontrahentami.

Obecnie, jak twierdzi ekspert, przedsiębiorcy nie są w stanie pozyskać informacji podatkowych o swoim potencjalnym kontrahencie.

- Jeżeli te przepisy stałyby się obowiązującym prawem, każdy tak naprawdę, nawet konsument, któremu ktoś wystawia fakturę, będzie mógł sprawdzić, czy ta faktura została ujęta w ewidencjach tegoż wystawcy, czy on w terminie składa deklarację itd. – tłumaczy ekspert.

Maciej Zborowski zastrzega jednak, że nie wiadomo, jak nowe przepisy będą działały w praktyce. Prawnik zastanawia się na przykład, jak będą traktowani podatnicy, wobec których toczy się kontrola, ale którym nie udowodniono oszustw podatkowych.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. Zgodnie z nowelą, zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

CIR/IAR/PAP, awi

Zobacz więcej na temat: firma firmy podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejni podatnicy ujawnią fiskusowi dane o VAT

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 07:49
Małe i średnie firmy muszą po raz pierwszy przesłać Jednolity Plik Kontrolny. Wiele czekają problemy - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rejestru VAT wykreślono już ponad 39 tys. firm. MF podaje dane

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 12:26
Od początku roku z rejestru podatników VAT wykreślono już ponad 39 tys. firm; przeszło 25 tys. z nich nie prowadziło działalności - wynika z informacji resortu finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy fiskus może zażądać wyciągu z naszego konta?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 19:11
- Taki wniosek może być zrealizowany tylko w ramach postępowania podatkowego, czyli musimy być o tym postępowaniu zawiadomieni - przypomina w radiowej Jedynce Rafał Zięba.
rozwiń zwiń