X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Dlaczego firmy wybierają otwarte oprogramowanie?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 20:21
Systemy otwarte – open source, stają się dziś na świecie powszechne. 90 procent aplikacji jest opartych na otwartym kodzie.
Audio
  • Dlaczego coraz więcej firm na świecie korzysta z otwartych systemów oprogramowania, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Niemal 80 procent przedsiębiorstw także korzysta z otwartego oprogramowania. Jednak, żeby wiedzieć, jakie są możliwości tego rozwiązania, trzeba być świadomym, że się je ma. A z tym jest większy problem.

Firmy potrafią wykorzystać systemy otwarte

− W polskim biznesie systemy otwarte cieszą się dużą popularnością m.in. w sektorze finansowym czy telekomunikacyjnym. Bardzo często są darmowe – firmy płacą za wsparcie w zainstalowaniu i utrzymaniu oprogramowania oraz serwis techniczny – mówi Błażej Pabiszczak z firmy YetiFOrce.

Jak wyjaśnia, o ile zwykły użytkownik może mieć niewiele z otwartego oprogramowania, o tyle firmy mogą je dostosować do siebie i zmienić dobre rozwiązania w jeszcze lepsze.

 Firmy dopasowuje otwarte systemy do siebie

− Obecnie żadna nowoczesna firma nie obejdzie się bez narzędzia, jakim jest system zarządzania klientami, zwanego z angielska CRM – podkreśla Pabiszczak.

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, każda firma zbiera dane dotyczące klientów, wpisy w kalendarzach, chce wysyłać mu oferty.

− I właśnie te systemy pozwalają zbierać te dane w jednym miejscu i w sposób uporządkowany pokazywać pracownikowi. I najlepiej jest, gdy biznes łączy się z open source w taki sposób, że każda firma dopasowuje system do siebie, mówi Pabiszczak.

 Dlaczego nie należy się bać systemów otwartych

Mimo oczywistych zalet, faktu, że miliony ludzi mają komórki z tymi rozwiązaniami  – ciągle jest dystans wielu użytkowników wobec systemów otwartych z obawy o bezpieczeństwo.

− Bezpodstawnie, uważa Maciej Ziarek, ekspert ds cyberbezpieczeństwa z firmy Point. 

−  Operatorzy cenią sobie instalowanie otwartych systemów na swoich serwerach ze względu na elastyczność rozwiązań i ich bezpieczeństwo, mówi gość radiowej Jedynki.

W systemach otwartych łatwiej o spełnienie wymagać RODO

- Także jeśli chodzi o wymagania ochrony danych osobowych – RODO, to w systemach otwartych łatwiej je spełnić – mówi Pabiszczak.

Open source to nie tylko oszczędność na opłatach…

Chociaż przewagą systemów otwartych z pewnością jest brak opłat licencyjnych, to jednak największą ich zaletą jest fakt, że społeczność open source napędza innowacje w sektorze technologicznym, między innymi dzięki efektowi skali i otwartemu przepływowi informacji.

Rozwiązania open source znajdują zastosowanie w największych przedsiębiorstwach światowych. Mają je na przykład Coca Cola, Toyota, IBM, Kia Motors, czy General Motors.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak