X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Dogonić technologiczną czołówkę. Pomóc ma "Szybka ścieżka"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 17:00
Blisko 1,5 mld zł w drugiej połowie 2018 roku czeka na przedsiębiorców we flagowym konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – Szybka ścieżka. Blisko 10 mln zł z tego programu otrzymała spółka EXATEL.
Audio
  • Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że pod koniec kwietnia weszła w życie Konstytucja dla Biznesu, która dla małych i średnich firm zakłada wiele ułatwień. Podkreśliła, że celem rządu jest otwarcie się polskiego sektora publicznego na nowe technologie.
  • Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin zapowiedział, że w 2018 roku w ramach "Szybkiej ścieżki" w sumie do polskich firm i polskich naukowców trafią kolejne prawie trzy miliardy złotych.
Celem rządu jest otwarcie się polskiego sektora publicznego na nowe technologie.
Celem rządu jest otwarcie się polskiego sektora publicznego na nowe technologie.Foto: Pixabay

Podpisana została kolejna umowa na wsparcie w ramach tzw. Szybkiej ścieżki dla dużych przedsiębiorstw i konsorcjów. Dofinansowanie w wysokości blisko 10 mln zł otrzymał projekt pn. „SDNbox - wielofunkcyjne rozwiązanie telekomunikacyjne definiowane programowo zgodnie z koncepcją SDN (Software Defined Networking)” realizowany w konsorcjum przez firmy EXATEL SA i Enamor International Sp. z o.o.

Dołączyć do światowej czołówki

"Zależy nam na tym, żeby Polska konkurowała z najsilniejszymi ekonomicznie krajami świata nie tylko tempem rozwoju gospodarczego - chociaż to jest wielki sukces - ale żeby w ciągu najbliższych lat polska gospodarka dołączyła do światowej czołówki, także jeśli chodzi o innowacyjność, jeżeli chodzi o nowoczesne technologie" - Powiedział podczas uroczystości podpisania umowy na finansowanie projektu SNDbox wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 

"W roku 2018 w ramach Szybkiej ścieżki do polskich firm i do polskich naukowców trafi blisko 3 mld zł" - podkreślił wicepremier.

NCBR czeka na pomysły

Jak poinformowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, budżet trzech konkursów Szybkiej ścieżki zaplanowanych na drugie półrocze tego roku to aż 1,45 mld zł. Nabór wniosków w konkursie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców już się rozpoczął i potrwa do 14 grudnia. W przypadku dużych firm i konsorcjów, których liderem jest duży przedsiębiorca wnioski będzie można składać od 3 września do 30 listopada. Założenia konkursów przewidują, że zarówno do MŚP, jak i dużych firm trafi po 700 mln zł. Do 28 grudnia NCBR czeka także na projekty zgłoszone do dofinansowania przez MŚP z certyfikatem Komisji Europejskiej „Seal of Excellence”, dla nich Centrum zarezerwowało kwotę 50 mln zł.

Oferta dla małych i średnich 

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że program "Szybka ścieżka" jest adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw. "Poświęcamy temu bardzo wiele uwagi w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Przyjęta w kwietniu br. tzw. Konstytucja dla biznesu przygotowała dla małych i średnich firm szereg ułatwień - zarówno operacyjnych w zakresie zakładania działalności gospodarczej jak i sposobów kontaktów z administracją oraz zmieniła relacje przedsiębiorcy z administracją" - wyliczała.

Przypomniała, że na wdrożenie czekają kolejne rozwiązania, które mają ułatwiać prowadzenie działalności gospodarczej. Wymieniła m.in. "Pakiet stu ułatwień", w którym szczególnie traktowany jest tzw. mały podatnik. 

Minister podkreśliła, że jednym z celów nowego prawa zamówień publicznych jest "większe uwzględnienie sektora małych i średnich firm".

Biznes potrzebuje elastyczności

Wiceprezes spółki Exatatel, Rafał Magryś przypomniał, że to właśnie Exatel, spółka ze stuprocentowym, udziałem Skarbu Państwa, przeprowadziła dwa lata temu pierwsze w Europie testy 5G. "W tym momencie prowadzimy pięć projektów a jednym z nich jest SDNBox(...). To zmiana podejścia do urządzeń telekomunikacyjnych, dotąd były bardzo zamknięte (...), my twierdzimy, że urządzenia docelowe powinny umożliwiać instalowanie aplikacji takich, jakie w danym momencie są klientowi potrzebne. Właśnie takiej elastyczności potrzebuje biznes, telekomunikacja, wojsko czy polski przemysł. Takie urządzenie można spokojnie wyprodukować w Polsce" - podkreślił. 

W jego opinii tworzący się globalny rynek tego typu urządzeń może być wart w 2020 r. ok. 12 mld dolarów. "Gdyby Polsce udało się wyciągnąć z tego tortu połowę, a nawet jedną trzecią, to było by to zasadnicze wsparcie rozwoju polskiej gospodarki" - dodał.

IAR/PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

BGK: blisko 500 firm walczy o dotacje na innowacje technologiczne

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 14:35
Blisko 500 firm ubiega się o specjalny kredyt na innowacje technologiczne, który będzie częściowo spłacany przez BGK - poinformował we wtorek bank. Wartość wniosków o dotacje pięciokrotnie przekracza pulę dostępnych środków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska recepta na innowacje. "Barierą są regulacje"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 15:55
"Polakom nie wystarcza już bycie montownią najlepszego sprzętu AGD. Chcemy rozwijać innowacyjne technologie i brać udział - jako liczący się gracz - w bitwie o najbardziej wartościowe zasoby ludzkie na globalnym rynku" - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. O tym, jak sprawić, by polska gospodarka była innowacyjna, mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Marian Szołucha z Akademii Biznesu i Finansów Vistula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie nowe ułatwienie dla małych przedsiębiorców. Jadwiga Emilewicz przedstawiła propozycje

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 08:02
Kolejna ulga dla przedsiębiorców coraz bliżej. Tym razem dla tzw. małej działalności gospodarczej. Projekt ustawy zaprezentowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas Rady Dialogu Społecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzenie o jednorożcu. Polskie startupy gonią świat

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 20:55
Duże przedsiębiorstwa coraz częściej zaczynają współpracować ze startupami, czyli młodymi technologicznymi firmami o dużych możliwościach wzrostu. Zdaniem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, mogą na tym skorzystać obie strony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska daleko w rankingach innowacyjności. NIK o przyczynach

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 14:18
Udzielana pomoc publiczna nie wpływa w zauważalny sposób na podwyższenie innowacyjności polskiej gospodarki, a środki finansowe zamiast na projekty o wysokim potencjale innowacyjnym zbyt często przeznaczane są na przedsięwzięcia o znikomym znaczeniu dla gospodarki - stwierdza NIK w specjalnym raporcie obejmujacym lata 2011-2016.
rozwiń zwiń