X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Rząd chce zmniejszyć podatki najmniejszym firmom. Obniży CIT z 15 do 9 procent

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 13:13
Minister Jacek Sasin, przewodniczący komitetu Stałego Rady Ministrów, poinformował, że rząd chce obniżyć podatek CIT dla drobnych przedsiębiorców z 15 do 9 procent.
Audio
  • Minister Jacek Sasin, przewodniczący komitetu Stałego Rady Ministrów, poinformował, że rząd chce obniżyć podatek CIT dla drobnych przedsiębiorców z 15 do 9 procent./IAR/.
Od nowego roku szykuje się sporo zasadniczych zmian w podatkach.
Od nowego roku szykuje się sporo zasadniczych zmian w podatkach.Foto: shutterstock, Akira Kaelyn

Przygotowywana przez rząd zmiana to realizacji kolejnej propozycji z tzw. piątki Morawieckiego, służącej poprawie funkcjonowania małych firm w Polsce.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że rząd obniżył już wcześniej podatek CIT z 19 procent, co okazało się bardzo korzystne dla właścicieli małych firm.

− Regulacje, które już funkcjonują, zostawiły w kieszeniach polskich drobnych przedsiębiorców miliony złotych. W tej chwili mamy kolejny zastrzyk finansowy dla tych, którzy tę działalność gospodarczą prowadzą - powiedział minister.

Jacek Sasin podkreślił, że rządowi PiS zależy na wspieraniu polskiej przedsiębiorczość, dlatego obniżył wcześniej m.in. podatek VAT dla nowopowstałych firm.

Obniżka ma objąć ok. 430 tys. firm, płacących ten podatek

Jak poinformował już premier Morawiecki, obniżka stawki podatku CIT będzie dotyczyła ponad 90 proc. przedsiębiorstw mających osobowość prawną, podobnie jak wcześniejsza, wprowadzona od 1 stycznia 2017 roku, obniżka stawki tego podatku z 19 proc. na 15 proc.

 Obecnie proponowana zmiana stawki podatku ma dotyczyć, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, ok. 430 tys. z 460 firm, których dotyczy ten podatek.

Jak dodał premier, obniżka tej stawki podatku będzie dotyczyła przede wszystkim firm z polskim kapitałem, zgodnie z programem Prawa i Sprawiedliwości, w którym zapisano wsparcie polskiej własności i polskiego kapitału.

Jaka firma może liczyć na obniżkę?

Zapowiadana obniżka stawki CIT z 15 do 9 proc. będzie dotyczyła (podobnie jak poprzednia obniżająca stawkę tego podatku z 19 na 15 proc.) tzw. małych i średnich firm mających osobowość prawną, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług), nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro (przeliczenia tej kwoty na złote ma być stosowanych średni kurs euro ogłaszany przez NBP w pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku podatkowego).

Obniżoną stawkę podatku CIT będą mogły stosować także firmy rozpoczynające swoją działalność, przy czym tego rodzaju nowe podmioty będą musiały spełnić określone warunki wymienione w ustawie.

NRG, IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: firmy podatki cit finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W 2018 r. wejdą w życie największe w ostatnich latach zmiany w CIT

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 10:00
Zdecydowana większość zmian w CIT, które wejdą w życie w 2018 roku, ma jeden cel – zamknąć możliwe kierunki optymalizacji podatkowych - mówi menadżer, doradca podatkowy w Crido Taxand Monika Lewandowska.
rozwiń zwiń