X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Trzy lata zmian dla biznesu: ulgi, ułatwienia i wsparcie dla firm

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 11:58
Szefowie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii podsumowując trzy lata działalności, podkreślali znaczenie wprowadzenia w tym czasie wielu ułatwień, uproszczeń i rozwiązań, owocujących wzrostem produktywności i konkurencyjności polskich firm i całej gospodarki.
Audio
  • Ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, zwiększenie poziomu innowacyjności gospodarki i inwestycji - to według Jadwigi Emilewicz osiągnięcia jej resortu. Minister przedsiębiorczości i technologii przedstawiła bilans swojej działalności./IAR/.
  • Minister Emilewicz podkreśliła, że Polska jest liderem wzrostu gospodarczego w Europie. Można się spodziewać, że w tym roku w porównaniu z 2017 rokiem PKB wzrośnie o 5,2 procent./IAR/.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej pt. Praca dla Polski w siedzibie resortu w Warszawie, 6 bm. Briefing dotyczył podsumowania 3 lat działalności kierownictwa ministerstwa.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej pt. "Praca dla Polski" w siedzibie resortu w Warszawie, 6 bm. Briefing dotyczył podsumowania 3 lat działalności kierownictwa ministerstwa.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Wśród  nich wymamienia się: koncentrację na wsparciu innowacyjnych i technologicznych rozwiązań, pakiety zawarte w Konstytucji Biznesu, dla MŚP, dla start-upów, wprowadzenie w całym kraju rozwiązań obowiązujących w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, ozraz znaczenie rewolucji technologicznej wspomagającej eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm.

Po trzech latach Polska liderem wzrostu w Europie, zaliczona do krajów rozwiniętych

To sprawia, jak  mówiła w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, że Polska jest liderem wzrostów w Europie, dodając, że nasze PKB w tym roku urośnie o 5,2 proc.

Jak mówiła podczas konferencji prasowej szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz w 2017 r. wzrost PKB wyniósł 4,8 proc., a obecny rok ma być "jeszcze lepszy". "Zakładamy, że wzrost wyniesie 5,2 proc." - oceniła.

Ministerstwo ocenia w komunikacie, że wzrost PKB to jedna z miar potwierdzających siłę naszej gospodarki. Pozostałe, to m.in. spadek stopy bezrobocia rejestrowanego do najniższego historycznie poziomu 5,7 proc.

Agencje ratingowe, MFW, OECD i Bank Światowy podnoszą prognozy gospodarcze dla Polski

Jak przypomniał resort, w środę agencja ratingowa Fitch, podobnie jak wcześniej Bank Światowy, MFW czy OECD, podwyższyła prognozę PKB Polski na 2018 r. do 5,1 proc. z 4,8 proc.

Polska zaliczona do krajów rozwiniętych

Emilewicz zaznaczyła, że ostatnie lata są niezwykle dobre dla naszej gospodarki. Jak mówiła, włączenie Polski do rankingu krajów rozwiniętych FTSE Russell jest m.in. tego dowodem.

"Polska gospodarka pomiędzy 2016 r. a 2018 r. wzrosła przeciętnie o 8 proc. W 2015 r. wzrost PKB wyniósł 3,8 proc., w kolejnym roku solidne 3,1 proc., a 2017 rok to 4,8 proc. Obecny rok będzie jeszcze lepszy. Zakładamy, że wzrost wyniesie 5,2 proc. Polska gospodarka to lider wzrostów w Europie – mówiła Jadwiga Emilewicz.

Nowe relacje między administracją a biznesem

Zmieniamy polską rzeczywistość biznesową i budujemy partnerskie relacje między administracją a przedsiębiorcami - mówił wiceszef MPiT Mariusz Haładyj podczas czwartkowej konferencji podsumowującej działalność resortu.

− Oszczędzamy czas i pieniądze przedsiębiorców- dodał.

Minister zaznaczył, że wiele działań udało się już zrealizować, "inne jeszcze przed nami, a nad innymi kończymy prace". "To przede wszystkim rozwiązanie problemu zatorów płatniczych, zmiany w zamówieniach publicznych czy nowa forma działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna" – podkreślił Haładyj.

Konstytucja Biznesu: pakiet pięciu ustaw, w tym dotyczących ulgi na start, Prawo przedsiębiorców

Jak przypomniano podczas konferencji, Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw "zmieniających polską rzeczywistość biznesową". Jedną z nich jest Prawo przedsiębiorców, dzięki któremu firmy mają zaoszczędzić ponad 7 mld zł w ciągu 10 lat. Inne z rozwiązań Konstytucji – ulga na start – "w takim samym czasie przyniesie początkującym przedsiębiorcom ok. 8 mld zł oszczędności".

Codziennie rejestruje się 900 nowych firm

"Na mocy Konstytucji drobna działalność zarobkowa nie wymaga rejestracji. Działa też Rzecznik MŚP. Obserwujemy istotny wzrost liczby zakładanych działalności jednoosobowych. Codziennie rejestruje się ponad 900 nowych przedsiębiorców" - zaznaczyło MPiT.

Najpierw resort wprowadził 100 zmian dla firm

Resort przypomniał, że 100 zmian dla firm to pierwszy przygotowany przez MPiT pakiet działań dla przedsiębiorców. "Oznacza on m.in. oszczędności dla firm, jednorazową amortyzację do 100 tys. zł, mniej obowiązków sprawozdawczych, łatwiejsze prowadzenie księgowości w małych firmach czy mniej uciążliwe kontrole" - podał resort.

4 mld zł zaoszczędzone dzięki Pakietowi MŚP

Z kolei Pakiet MŚP to prawie 50 uproszczeń w prawie podatkowym i gospodarczym, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców przez 10 lat ma zostać blisko 4 mld zł. "Pakiet sprawi, że wynagrodzenie małżonka w końcu stanie się kosztem podatkowym. Będzie też można jednorazowo odliczyć stratę podatkową w wysokości do 5 mln zł. Większość rozwiązań Pakietu wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r." - wyjaśnił resort. (PAP)

Kolejna rewolucja technologiczna to już nie plany, ale fakt

Kolejna rewolucja technologiczna staje się faktem - powiedział w czwartek wiceminister MPiT Marcin Ociepa. Dodał, że resort koncentruje się na rozwoju takich dziedzin, jak badania i rozwój (R&D) czy infrastruktura gospodarcza.

Powstaje Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

Ministerstwo podało, że kończą się prace nad Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości, która będzie odgrywać rolę "zarówno koordynatora, jak i aktywnego stymulatora rynku".

"Kolejna rewolucja technologiczna staje się faktem, a my nie możemy i nie chcemy zostać w tyle. Co więcej mamy realną szanse stać się liderem tych zmian. Dlatego już teraz podejmujemy odpowiednie działania. Koncentrujemy się na rozwoju w dziedzinach takich jak R&D, edukacja, szkolenie, a także ekorozwój czy infrastruktura gospodarcza" – poinformował wiceminister MPiT Marcin Ociepa.

3 mld zł dla Start in Poland

Mówiąc o wspieraniu innowacji resort wskazał też na efekty koordynowanego przez MPiT programu Start in Poland z budżetem ok 3 mld zł. Przez trzy lata od uruchomienia koordynowanego przez MPiT programu "udało się ogłosić wiele instrumentów wsparcia dla startupów", np. w zakończonym pilotażu Scale Up działało 10 akceleratorów, które współpracowały z 66 dużymi firmami. Przez akcelerację przeszły 273 startupy. Zadeklarowano ok. 150 wdrożeń w dużych przedsiębiorstwach - wyliczono.

Rośnie eksport, ekspansja inwestycyjna polskich firm za granicą

Nie można mówić o konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarce, bez wzmocnienia rodzimego eksportu oraz inwestycji polskich i zagranicznych firm – zaznaczył wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński podczas czwartkowej konferencji podsumowującej działalność resortu.

"Nie można mówić o konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarce, bez umożliwienia Polakom szybkiego i wygodnego dostępu do cyfrowych usług, wzmocnienia rodzimego eksportu oraz inwestycji polskich i zagranicznych firm" – zaznaczył wiceszef MPiT.

Rozwiązania ze Specjalnych Stref Ekonomicznych w całej Polsce

Podkreślił, że resort przeprowadził gruntowną reformę Specjalnych Stref Ekonomicznych, aby lepiej wykorzystać polski potencjał.

Od 30 czerwca 2018 r. w całym kraju dostępne są zwolnienia podatkowe, a Strefy dostosowują się do potrzeb przedsiębiorców - przypomniano w czwartkowej prezentacji resortu.

Oznacza to, jak wyjaśniono, prostsze i bardziej dostępne inwestowanie dla MŚP, z elastycznymi wymaganiami, dostosowanymi do indywidualnych potrzeb.

Wielkie firmy światowe w Polsce

"Ściągamy globalne firmy. W Polsce inwestują i tworzą nowe miejsca pracy m.in. Toyota, Daimler, LG Chem, Lufthansa, Umicore" - czytamy w prezentacji ministerstwa. "Od początku 2016 r. przyciągnęliśmy 696 inwestycji. Wartość nakładów inwestycyjnych zadeklarowanych przez przedsiębiorców to 29 mld zł. Inwestycje wygenerują blisko 27 tys. nowych miejsc pracy" - podano.

MPiT zaznaczyło, że promocji naszych firm za granicą służą m.in. zagraniczne biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu czy program Moda na Start.

NRG, IAR, PAP, jk

 

Zobacz więcej na temat: POLSKA firmy eksport
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak