Gospodarka

Poczta Polska coraz bliżej giełdy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 20:33
Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji prowadzi rozmowy z resortem Skarbu Państwa i zarządem Poczty Polskiej na temat prywatyzacji spółki. Ostateczna decyzja jeszcze nie została podjęta.
Audio
  • O prywatyzacji Poczty Polskiej mówiła na antenie radiowej Jedynki, w audycji Po pierwsze ekonomia, prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Placówka Poczty Polskiej
Placówka Poczty PolskiejFoto: Poczta Polska

Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, przypomina, że prywatyzacja nie może być celem samym w sobie.

- Prywatyzacja ma na celu poprawienie efektywności i pozyskanie dodatkowych środków na rozwój. Wobec tego, jeżeli prywatyzujemy taką instytucję jak Poczta Polska, to trzeba odpowiedzieć sobie na cały szereg pytań: czy państwo chce mieć udział większościowy, czy też nie. Jest też problem wyceny tego bardzo złożonego przedsiębiorstwa. To jest ogromny rynek, który się ciągle zmienia. Natomiast Poczta Polska, zanim się sprywatyzuje, powinna zrobić wszystko, żeby podnieść swoją wartość, po to, żeby akcjonariusze, którzy kupują akcje musieli zapłacić więcej – uważa prof. Mączyńska.

Konkurencja nie śpi

Sytuacja Poczty Polskiej nie jest najlepsza, a konkurencja nie śpi.

- Przegrany przetarg na obsługę przesyłek sądowych był wynikiem również tego, że Poczta Polska zapracowała sobie na negatywną opinię. Teraz to się poprawia, ale ciągle jest to stan niesatysfakcjonujący – mówi prof. Mączyńska.

Poczta Polska przegrała z InPost sądową batalię o przesyłki sądowe >>>

Konkurs na dostawcę powszechnego

W przyszłym roku Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpisze konkurs na nowego dostawcę powszechnego, który zostanie wyłoniony na 10 lat.

- Tu nie powinna decydować tylko cena, bo mamy wiele przykładów na to, że jak decyduje tylko cena, to potem okazuje się, że realizacja pozostawia wiele do życzenia. Poczta Polska powinna zrobić wszystko, żeby ten przetarg wygrać – uważa prof. Mączyńska.

Zysk z prywatyzacji

Na prywatyzacji Poczta Polska mogłaby oczywiście zyskać.

- Jeżeli przedsiębiorstwo wchodzi na giełdę, to po to, żeby pozyskiwać poprzez sprzedaż akcji środki, które są niezbędne do funkcjonowania i unowocześnienia – mówi prof. Mączyńska.

W przypadku wprowadzenia spółki do publicznego obrotu i oferty publicznej akcji proces będzie prowadzony przez dwóch ministrów: administracji i cyfryzacji jako nadzorującego oraz skarbu państwa jako prywatyzującego.

Dominik Olędzki, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jóźkowiak: debiut Poczty Polskiej możliwy do końca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 13:26
Grupa Poczty Polskiej mimo wysokich kosztów restrukturyzacji jest na plusie. Zarząd grupy przedstawił dziś wyniki finansowe i zapowiedział starania o wejście na giełdę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zlikwidujmy Pocztę. A co z Polską?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 22:06
Poczta Polska przegrała sądową walkę o wart 500 mln zł kontrakt na dostarczanie obywatelom przesyłek sądowych i prokuratorskich. Od roku zajmuje się tym zwyczajna, prywatna firma. I wydawałoby się, że w czasach gospodarki rynkowej nic się nie stało – na usługach dostarczania listów poleconych i ponagleń zarabia ten, który robi to np. taniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczta Polska na giełdzie? MAC chce mieć pewność, że spółka skorzysta na debiucie na GPW

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 10:34
MAC rozmawia z MSP i zarządem Poczty Polskiej ws. prywatyzacji spółki. Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Resort chce mieć pewność, że debiut giełdowy byłby korzystny dla operatora, pracowników i klientów.
rozwiń zwiń