X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

KGHM tłumaczy na czym poniósł największe straty, zmienia strategię na najbliższe lata

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 15:10
Największa w historii KGHM strata 5 mld zł zmusza koncern do weryfikacji planów na najbliższe lata. To nie ma wpływu na nastroje inwestorów, kurs akcj koncernu na GPW rośnie w piątek o ponad 1 procent.
Audio
  • Krzysztof Skóra poinformował na konferencji prasowejł, że KGHM planuje przegląd projektów zagranicznych, w tym kopalni Sierra Gorda w Chile./IAR/
W 2014 r. KGHM miał 2.450 mln zł zysku
W 2014 r. KGHM miał 2.450 mln zł zyskuFoto: Wikimedia Commons, MOs810

KGHM zanotował w 2015 roku 2 mld 788 mln zł straty na poziomie jednostkowym i 5 mld 12 mln zł straty na poziomie skonsolidowanym. Rok wcześniej było to odpowiednio 2 mld 414 mln zł i 2 mld 450 mln zł zysku.

Przychody KGHM Polska Miedź spadły w 2015 r. do 15,9 mld zł z 16,6 mld zł rok wcześniej. W przypadku grupy skurczyły się nieznacznie do 20 mld zł z 20,5 mld zł.

Spadki cen miedzi jednym z największych problemów KGHM

Jak podkreślił na piątkowej konferencji prasowej prezes KGHM Polska Miedź Krzysztof Skóra, 2015 rok był trudnym rokiem nie tylko dla KGHM, ale dla wszystkich producentów surowców. Wskazał na trudne warunki makroekonomiczne i spadające ceny miedzi w stosunku do 2014 roku o 20 proc.

Niskie ceny miedzi zaważyły na wynikach kopalni zagranicznych koncernu

Skóra tłumaczył, że niskie ceny surowców wpłynęły na obniżenie wartości księgowej inwestycji w Sierra Gorda w Chile, w kanadyjskim zagłębiu Sudbury, Robinson w USA i Franke w Chile. Dokonane z tego tytułu odpisy wpłynęły na wynik grupy.

̶  Gdybyśmy wynik „oczyścili” o te odpisy, to wyniósłby on 1 mld 900 mln zł - zaznaczył.

Trwają prace nad zmianą strategii do 2020 r.

Zapowiedział, że zarząd przystąpił do pracy nad korektą założeń strategii, które zostały opracowane przez poprzedni zarząd do 2020 roku.

̶  Prace trwają; wynika to przede wszystkim z uwarunkowań makroekonomicznych, jak również z realizowanych projektów" - podkreślił.

Skóra mówił, że spółka kontynuuje rozpoczęte przez poprzedni zarząd krajowe inwestycje, w tym m.in. modernizację huty w Głogowie.

Trwa analiza projektów zagranicznych

̶  Spółka prowadzi również przegląd projektów zagranicznych. Staramy się doprowadzić przede wszystkim do osiągnięcia pełnych zdolności produkcyjnych projektu Sierra Gorda w Chile, szczególnie w ramach pierwszego etapu. Analizujemy, kiedy ruszymy z realizacją drugiego etapu - tłumaczył.

Trwa audyt inwestycji Sierra Gorda w Chile

Tymczasem pod koniec lutego br. minister skarbu Dawid Jackiewicz mówił, że potrzebne jest przeprowadzenie audytu w spółce KGHM Polska Miedź, który pokaże, dlaczego spotkaliśmy się z tak wielkimi trudnościami, jeśli chodzi o inwestycję w kopalnię Sierra Gorda w Chile. Skóra powiedział w piątek PAP, że audyt już został rozpoczęty, a jego wyników należy spodziewać się na przełomie kwietnia i maja.

Spółka nie wyklucza wypłaty dywidendy. Decyzja w maju

KGHM nie wyklucza wypłaty dywidendy, ale ostateczna rekomendacja zarządu w tej sprawie ma być przedstawiona w maju.

̶  Spółka planuje zwołać zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy na czerwiec. Oczywiście rekomendacja w sprawie wypłaty dywidendy zostanie przedstawiona przez spółkę w okresie późniejszym. W założeniach na bieżący rok spółka zawarła pewne odniesienie co do dywidendy, natomiast ostateczna rekomendacja zostanie przedstawiona w maju - podkreślił.

Dyrektor ds. kontrolingu i analiz ekonomicznych KGHM Renata Wiernik-Gizicka mówiła, że miedziowy gigant nie zakłada obecnie rewizji polityki dywidendowej. Jak tłumaczyła, rekomendacja w tym roku będzie zależała od cen miedzi i programu inwestycyjnego.

Polityka dywidendowa KGHM zakłada, że zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy na poziomie do jednej trzeciej jednostkowego wyniku finansowego netto uzyskanego w poprzednim roku obrotowym, z uwzględnieniem aktualnej oraz przewidywanej sytuacji finansowej spółki oraz grupy kapitałowej.

Zarząd KGHM czeka na decyzje dotyczące podatku od kopalin

Skóra poinformował ponadto, że Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkiem od niektórych kopalin i analizuje algorytm jego naliczania. "Jeżeli chodzi o podatek od niektórych kopalin, trwają prace w Ministerstwie Finansów. Analizowany jest cały algorytm naliczania tego podatku. Jest to jeszcze faza robocza. Jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Finansów. Jeżeli będzie jakakolwiek sugestia co do zmiany algorytmu, to się do tego odniesiemy" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że wpływy z tego podatku zostały zapisane w ustawie budżetowej i jakikolwiek zmiany w tym zakresie wymagałaby również zmian w dochodach budżetowych. "Rentę surowcową płacą wszystkie firmy na świecie, jest tylko kwestia jej wielkości. (…) Wiadomo, że każdy podmiot chciałby płacić jak najniższe podatki, a właściciel, szczególnie jakim jest Skarb Państwa musi dbać o dochody budżetu" - zaznaczył.

Wyniki KGHM w 2015 r. najgorsze w historii

KGHM zanotował w 2015 roku 2 mld 788 mln zł straty na poziomie jednostkowym i 5 mld 12 mln zł straty na poziomie skonsolidowanym. Rok wcześniej było to odpowiednio 2 mld 414 mln zł i 2 mld 450 mln zł zysku.

Przychody KGHM Polska Miedź spadły w 2015 r. do 15,9 mld zł z 16,6 mld zł rok wcześniej. W przypadku grupy skurczyły się nieznacznie do 20 mld zł z 20,5 mld zł.

W 2016 r. KGHM planuje wydatki inwestycyjne na poziomie ok. 4 mld zł

Miedziowy gigant zakłada realizację w 2016 r. inwestycji rzeczowych na kwotę 2 mld 530 mln zł oraz kapitałowych w wysokości 1 mld 488 mln zł. "Wysoki poziom nakładów inwestycyjnych wynika w dużej mierze z konieczności zakończenia rozpoczętych inwestycji związanych ze zmianą technologii w hutnictwie oraz z planowanego wsparcia w formie pożyczki właścicielskiej działalności operacyjnej kopalni Sierra Gorda oraz aktywów górniczych KGHM International w obecnych niekorzystnych warunkach makroekonomicznych" - podkreślił koncern w raporcie.

KGHM to jeden z największych producentów miedzi i srebra na świecie

KGHM zaliczany jest do największych producentów miedzi i srebra na świecie. Obecnie Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych.

KGHM - koncern globalny

Kopalnie i inne aktywa produkcyjne należące do KGHM znajdują się w Polsce, Kanadzie, USA i Chile. W naszym kraju wydobywanie rud miedzi odbywa się w kopalniach Lubin, Rudna i Polkowice-Sieroszowiec.

Pod względem produkcji miedzi koncern w 2013 r. został sklasyfikowany na ósmej pozycji. Jednak posiadane łączne zasoby w należących do spółki złożach dają polskiej firmie czwarte miejsce globalnie.

Przejęcie kanadyjskiej firmy Quadra FNX

Jednym z najważniejszych wydarzeń wielu ostatnich lat w KGHM było przejęcie kanadyjskiej firmy Quadra FNX za 2,9 mld dolarów kanadyjskich, co odpowiadało równowartości ok. 9,1 mld zł. Transakcja została sfinalizowana w marcu 2012 roku i w krótkim czasie po akwizycji zmieniono nazwę tej spółki na KGHM International.

Projekt Sierra Gorda

Projekt Sierra Gorda został uruchomiony w sierpniu 2014 roku. KGHM posiada w nim 55% udziałów, a pozostałe 45% należy do japońskiej Grupy Sumitomo. Docelowo chilijska kopalnia odkrywkowa ma produkować 220 tys. ton miedzi rocznie, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.

W pierwszym etapie rozwoju projektu w 2015 roku, moc produkcyjna miała wynieść 120 tys. ton miedzi rocznie. Sierra Gorda jest klasyfikowana, jako czwarty największy projekt górniczy na świecie. Ostateczne nakłady inwestycyjne wyniosły 4,2 mld dolarów.

W piątek, akcje koncernu nadal rosną - po czwartkowej zwyżce o 5,16 procent, w opstatnim dniu tygodnia nadal idą w górę i ich cena  dochodzi do 76,6 zł. To jednak prawie 34 proc. mniej niż przed rokiem.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: finanse KGHM Polska Miedź
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KGHM: będzie audyt ws. kopalni Sierra Gorda w Chile

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 18:24
Potrzebne jest przeprowadzenie audytu w spółce KGHM Polska Miedź SA, który pokaże, dlaczego spotkaliśmy się z tak wielkimi trudnościami, jeśli chodzi o inwestycję w kopalnię Sierra Gorda w Chile - powiedział w piątek minister skarbu Dawid Jackiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miesiąc miodowy nowego prezesa KGHM. Kurs akcji wzrósł w 30 dni o 18 procent

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 15:51
W środę mija dokładnie miesiąc od zmian w zarządzie KGHM. Nowym szefem spółki został Krzysztof Skóra. Od tego czasu kurs akcji miedziowego potentata wzrósł aż o 18 proc. Co takiego stało się, że papiery koncernu zyskały tyle na wartości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spółka KGHM ma duży problem w Chile

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 15:35
29 mln dol. kary, a nawet cofnięcie licencji grozi koncernowi KGHM za łamanie norm środowiskowych w kopalni miedzi Sierra Gorda w Chile – informuje "Gazeta Polska codziennie".
rozwiń zwiń