Gospodarka

GPW zainaugurowała Szkołę Giełdową w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 15:29
W czwartek odbyła się inauguracja Szkoły Giełdowej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Uniwersytet Łódzki jest szóstym ośrodkiem akademickim, w którym będą prowadzone zajęcia Szkoły Giełdowej.
Małgorzata Zalewska, prezes GPW
Małgorzata Zalewska, prezes GPWFoto: By Narodowy Bank Polski from Poland (Debata „Polska w drodze do euro”) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie aktywnie angażuje się w działalność edukacyjną, proponując różne formy zdobywania wiedzy o rynku kapitałowym. Znajomość rynku i zasad inwestowania pomaga w podejmowaniu właściwych decyzji i osiąganiu lepszych wyników. Jednym projektów służących przekazywaniu wiedzy na ten temat jest Szkoła Giełdowa, przeznaczona dla osób stawiających pierwsze kroki na rynku kapitałowym. Celem Szkoły jest również pokazanie, że giełda jest doskonałym miejscem do budowania oszczędności długoterminowych, szeroko dostępnym dla inwestorów indywidualnych. – Szkoła Giełdowa pozwala rozwiewać mity, że Giełda Papierów Wartościowych jest miejscem dostępnym tylko osób dla bogatych, ponadprzeciętnie zarabiających i wykształconych w dziedzinie finansów – powiedziała prof. Małgorzata Zaleska, prezes zarządu GPW, w wystąpieniu podczas inauguracji Szkoły Giełdowej.

Kurs „Podstawy inwestowania na giełdzie”

Prowadzony przez Szkołę Giełdową kurs „Podstawy inwestowania na giełdzie” jest przeznaczony dla przyszłych i początkujących inwestorów. Podczas wykładów szczegółowo omawiane są zasady funkcjonowania giełdy i przebieg sesji. Prezentowane są czynniki ekonomiczne mające wpływ na giełdę, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji gospodarczej w kraju i za granicą. Uczestnicy kursu uczą się także zasad inwestowania, w tym wyboru i oceny spółek, korzystania z informacji finansowych, oraz zasad zarządzania portfelem papierów wartościowych. – Dzięki rynkowi kapitałowemu i giełdzie każdy może dziś korzystać z szerokiej oferty nowoczesnych produktów finansowych. Szkoła Giełdowa pokazuje, jak dokonywać właściwych wyborów i jak stać się świadomym inwestorem, podejmującym rozważne decyzje – podkreśliła prof. Małgorzata Zaleska.

Wykładowcami w Szkole Giełdowej są praktycy i specjaliści rynku kapitałowego, a także pracownicy akademiccy. Zapoznają uczestników zajęć z dostępnymi na giełdzie instrumentami finansowymi, co pomaga w opracowaniu własnej strategii inwestycyjnej, odpowiedniej do posiadanego kapitału, ale i osobistych preferencji.

Współpraca z uczelniami wyższymi w Polsce

Kursy Szkoły Giełdowej organizowane są od kilku lat we współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce: Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu, a od dzisiaj także z Uniwersytetem Łódzkim. Szkoła Giełdowa realizowana jest także w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. - Chcielibyśmy, aby Szkoły Giełdowe były obecne w każdym zakątku Polski, na każdej polskiej uczelni. W myśl zasady „czym skorupka za młodu nasiąknie”, kierujemy ten projekt przede wszystkim do młodzieży. Przypominamy, że wiedza także jest inwestycją, i to bardzo dobrze procentującą – podkreśliła prof. Małgorzata Zaleska.

W tym półroczu GPW uruchomi sześć kolejnych Szkół Giełdowych, we współpracy z Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechniką Białostocką, Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetem Szczecińskim oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.

Jednym z najnowszych projektów edukacyjnych GPW jest Konkurs o Nagrodę Prezesa Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie na najlepszą pracę magisterską, doktorską i licencjacką na temat rynku kapitałowego. – Celem konkursu jest zachęcenie studentów i doktorantów do poszerzania wiedzy na temat rynku kapitałowego, instytucji tworzących jego infrastrukturę, a także nowoczesnych instrumentów finansowych. Sama zresztą, na początku lat. 90, pisałam pracę magisterską na temat obrotu papierami wartościowymi na rynku wtórnym – powiedziała prof. Małgorzata Zaleska. – Serdecznie zapraszam wszystkich studentów do udziału w konkursie.

Informacje o kursach oferowanych przez Szkołę Giełdową są dostępne pod adresem: www.gpw.pl/szkola_gieldowa

Informacja prasowa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Liczba debiutów na warszawskiej giełdzie powinna rosnąć

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 08:37
Spadki, których warszawski parkiet doświadczył w ubiegłym roku, nie zachęcały spółek do giełdowych debiutów. Było ich wprawdzie najwięcej od 2011 roku, ale ponad 40 proc. stanowiły przenosiny z rynku NewConnect. Zdaniem ekspertów na rynku widać jednak zwiększone zainteresowanie IPO ze strony spółek i już wkrótce nowi emitenci powinni się pojawić na GPW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wynik netto w I kw. 2016 r. potwierdza stabilną sytuację Grupy GPW

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 12:04
W I kwartale 2016 r. Grupa Kapitałowa GPW, pozostając pod wpływem trudnego otoczenia rynkowego, kontynuowała działania rozwojowe w zakresie poszerzania bazy klientów, budowania płynności na rynkach finansowym i towarowym oraz dyscypliny kosztowej zwiększającej efektywność Grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody dla liderów polskiego rynku kapitałowego za osiągnięcia w 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 14:10
W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia uczestnikom rynku kapitałowego nagród GPW, BondSpot i KDPW za 2015 r. Podczas uroczystości emitentom i członkom giełdy, którzy w minionym roku osiągnęli najlepsze wyniki i przyczynili się do rozwoju polskiego rynku kapitałowego, zostało wręczonych łącznie 25 nagród.
rozwiń zwiń