Gospodarka

Wiceprezes BGK Nieruchomości: Fundusz Mieszkanie Plus trafi na warszawską giełdę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 08:34
W dłuższej perspektywie planowana jest oferta publiczna Funduszu Mieszkanie Plus - powiedział cytowany przez portal niezalezna.pl wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak, odpowiadając na pytanie o pomysły włączenia kapitału prywatnego do programu Mieszkanie Plus.
BGK Nieruchomości odpowiada za operacyjne przygotowanie i realizację programu Mieszkanie Plus
BGK Nieruchomości odpowiada za operacyjne przygotowanie i realizację programu Mieszkanie PlusFoto: Pixabay.com

Stasiak powiedział, że jego misją jest znalezienie sposobów na pozabudżetowe formy finansowania tak olbrzymich inwestycji na rynku mieszkaniowym.

- Dzisiaj mogę powiedzieć, że będzie wiele źródeł finansowania. Po pierwsze, inicjalne finansowanie (tzw. kapitał zasiewowy) będzie pochodziło ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego. Utworzony przez BGK kilka lat temu Fundusz Mieszkań na Wynajem miał zostać zasilony kwotą ok. 5 mld zł. Obecnie jego aktywa przekraczają 1 mld zł, co oznacza, że na początek pozostałe ok. 4 miliardy będzie można przeznaczyć na inwestycję w Fundusz Mieszkanie Plus - poinformował Stasiak.

- Co istotne, będą to środki inwestowane na zasadach komercyjnych, zakładających rynkową stopę zwrotu. To oznacza, że realizacja programu nie będzie obciążała budżetu państwa, a tym samym polskiego podatnika. W dłuższej perspektywie planuję ofertę publiczną Funduszu Mieszkanie Pus na warszawskim parkiecie - powiedział.

Dodał, że dla realizacji inwestycji mieszkaniowych będzie również organizowane finansowanie dłużne w postaci emisji obligacji, jak też kredytów bankowych, w tym będących podstawą emisji listów zastawnych. - Chcemy uzyskać lewar finansowy przynajmniej w proporcji jeden do jednego, co znacząco zwiększy dostępne środki - dodał Stasiak.

Wprowadzenie w Polsce tzw. REIT-ów

Stasiak pytany był także, czy wprowadzenie w Polsce tzw. REIT-ów (Real Estate Investment Trust), czyli funduszu wspólnego inwestowania w nieruchomości mogłoby pomóc w realizacji programu mieszkaniowego (projekt ustawy o REIT-ach jest w konsultacjach społecznych).

- Oczywiście, dlatego niedobrze się stało, że pierwszy projekt ustawy nie przewiduje możliwości inwestycji tych funduszów w nieruchomości mieszkaniowe, ograniczając się do nieruchomości komercyjnych. Tym bardziej, że inwestycje na rynku nieruchomości mieszkaniowych cechują się małym ryzykiem, stabilnością i mogą stać się dobrą alternatywą dla depozytów bankowych - powiedział.

Wskazał, że na całym świecie są to bezpieczne inwestycje, oparte na realnej gospodarce, tym atrakcyjniejsze, że gwarantujące pojedyncze opodatkowanie. Zaznaczył, że w Polsce wbrew pozorom nie brakuje wolnej gotówki. - Depozyty bankowe ludności sięgają 700 mld zł, a sporo pieniędzy Polacy trzymają w zakamarkach domowych. Jakby nawet niewielka część naszych oszczędności została wykorzystana na finansowanie mieszkalnictwa, to byłby to bardzo silny impuls kapitałowy do rozwoju budownictwa i całej polskiej gospodarki - ocenił.

Fundusz inwestycyjny Banku Gospodarstwa Krajowego

Fundusz Mieszkanie Plus to fundusz inwestycyjny Banku Gospodarstwa Krajowego, którym ma zarządzać spółka BGK Nieruchomości. Ma on służyć finansowaniu projektów realizowanych w ramach Programu Mieszkanie Plus, który jest jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego. Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.

Uchwałę ws. NPM rząd przyjął pod koniec września ubiegłego roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Zgodnie z programem Mieszkanie Plus, powstać mają m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kw.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie Plus. "Za tańsze lokale zapłacimy wszyscy"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 13:54
Mieszkania na wynajem wybudowane w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, tzw. Mieszkania Plus, mogą być tańsze od rynkowych, ale zapłacimy za to my wszyscy, mówili goście „Pulsu gospodarki” w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus: podpisano 69 listów intencyjnych w programie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 13:46
Do tej pory BGK Nieruchomości podpisał 69 listów intencyjnych oraz dwie umowy inwestycyjne; BGKN dysponuje już niemal 450 ha gruntów wytypowanych pod budowę mieszkań - powiedziała rzecznik spółki Ewa Syta. Dodała, że obecnie w trakcie weryfikacji są kolejne 622 lokalizacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus: rusza kilkanaście inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 17:53
Spółka BGK Nieruchomości realizuje przedsięwzięcia związane z komercyjnym filarem Programu Mieszkanie Plus, który jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus: kolejne samorządy zainteresowane programem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 12:35
Kolejne samorządy zabiegają o budowę mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.
rozwiń zwiń