Gospodarka

Ropa rozpoczyna tydzień od niewielkich wzrostów

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 08:47
Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku w poniedziałek z rana lekko zwyżkują. Dynamika spadku zapasów ropy na świecie w II poł. roku przyspieszy - uważa delegat Kuwejtu przy OPEC.
Ceny ropy naftowej w górę
Ceny ropy naftowej w góręFoto: PhotoStock10/Shutterstock.com

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,6 USD, po zwyżce o 0,2 proc.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie idzie w górę o 0,2 proc. do 49 USD za baryłkę.

Zapasy surowca będą spadać, ceny pójdą w górę?

Sytuacja na rynku ropy w II poł. roku poprawi się, gdyż zapasy surowca na świecie będą spadać szybciej niż obecnie, a członkowie OPEC będą w większym stopniu stosować się do zapisów umowy o cięciu produkcji - ocenił Haitham al-Ghais, przedstawiciel Kuwejtu przy kartelu.

Z informacji uzyskanych przez Bloomberga wynika, że w czerwcu 11 członków OPEC przeciętnie w 92 proc. stosowało się do przypisanych im kwot ograniczających wydobycie - to najmniej od stycznia, gdy kwoty zaczęły obowiązywać. W maju odsetek ten wynosił 110 proc.

- Oczekuje się, że popyt na ropę w III kw. poprawi się, z uwagi na czynniki sezonowe. Jednocześnie, ryzyka po stronie podażowej wskazują na rosnącą produkcję i zapasy w USA, gdy wpływ tych czynników zaniknie w IV kw. - ocenił Kim Yumi, strateg rynku ropy z Kiwoom Securities.

Kwestia ograniczenia produkcji przez Libię i Nigerię

W ostatnich dniach przedstawiciele kartelu informowali, że na spotkaniu OPEC - Rosja, które odbędzie się 24 lipca w Petersburgu, omawiana będzie kwestia ograniczenia produkcji przez Libię i Nigerię, które do tej pory były zwolnione z obowiązku cięcia produkcji.

OPEC i pozostali producenci ropy od początku roku ograniczyli wydobycie o 1,8 mln baryłek dziennie. Umowa ma obowiązywać do końca marca 2018 r. Celem porozumienia jest sprowadzenie zapasów surowca w krajach OECD do poziomu 5-letniej średniej, co w konsekwencji ma zrównoważyć rynek.

PAP, awi

Zobacz więcej na temat: ropa naftowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceny ropy naftowej wyraźnie w górę

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 08:25
Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną, kontynuując niemal 2-proc. zwyżki wypracowane od początku tygodnia. Uwagę zwracają szacunki mocnego spadku zapasów surowca w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny ropy bez zmian, mocny spadek zapasów surowca w USA

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 08:23
Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pozostają bez zmian względem środowego zamknięcia. Inwestorzy z mieszanymi nastrojami przyjęli mocny spadek zapasów ropy w USA przy jednoczesnym wzroście produkcji do 2-letniego maksimum. Nigeria wyraziła gotowość do ograniczenia wydobycia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ropa może zakończyć tydzień na plusie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 08:33
Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mogą zakończyć tydzień na plusach, po tym jak w czwartek IEA podniosła prognozy wzrostu popytu na ropę w tym roku.
rozwiń zwiń