Gospodarka

Europejskie giełdy na plusach, inwestorzy czekają na EBC

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 09:45
Na europejskich giełdach wzrosty, a rynek czeka już na komentarz po posiedzeniu EBC i konferencję prasowa prezesa banku, które mogą być kluczowe w kształtowaniu oczekiwań inwestorów co do przyszłości programu QE.
Wzrosty w Europie
Wzrosty w Europie Foto: Pixabay

Czwartek jest kolejnym dniem publikacji wyników kwartalnych spółek.

Notowania szwedzkiej firmy inżynieryjnej ABB idą w dół o 2,6 proc. po tym, jak spółka podała słabszy niż oczekiwano wzrost zysku netto.

Wyniki Unilevera były nieco niższe od szacunków analityków - kurs koncernu na giełdzie w Londynie i Amsterdamie zwyżkuje.

Przed sesją dane finansowe przedstawiły też dwa skandynawskie banki. Zysk netto Banku Nordea w II kw. wyniósł 740 mln euro wobec konsensusu na poziomie 827 euro, zaś duński Danske miał 11,7 mld DKK zysku netto wobec 11,6 mld DKK oczekiwanych przez rynek.

Kurs Nordei spada o 5,3 proc., zaś Danske traci ok. 1 proc.

Z danych makroekonomicznych w czwartek przed południem na rynek spłyną odczyty z Europy - o godz. 10.00 stan na rachunku obrotów bieżących w eurostrefie, a z Wielkiej Brytanii dane na temat sprzedaży detalicznej w czerwcu (godz. 10.30).

W drugiej połowie dnia poznamy z kolei kilka odczytów z amerykańskiej gospodarki - o godz. 14.30 indeks Fed z Filadelfii za lipiec i tygodniowa zmiana liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a o godz. 16.00 indeks wskaźników wyprzedzających publikowany przez Conference Board.

Rynek czeka na komunikat EBC

W czwartek w centrum uwagi rynków znajduje się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. O godz. 13.45 bank poinformuje o swoich decyzjach, zaś o 14.30 odbędzie się konferencja prezesa banku, Mario Draghiego.

Rynek nie spodziewa się zmiany poziomu stóp proc. przez EBC, jednak komentarz po posiedzeniu i konferencja prasowa prezesa banku mogą być kluczowe w kształtowaniu oczekiwań inwestorów co do przyszłości programu QE.

Tymczasem, w środę na rynek dotarły kolejne przecieki o zamiarach bankierów w niedalekiej przyszłości.

EBC prowadzi prace nad różnymi scenariuszami przyszłości programu luzowania ilościowego - podał we wtorek wieczorem Bloomberg, powołując się na źródła. Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona we wrześniu lub później, przy czym formalna dyskusja na ten temat w gronie Rady Prezesów EBC jeszcze się nie odbyła - wynika z doniesień agencji.

Źródła dodały, że bankierzy mają "ograniczony apetyt" na zmiany w komunikacji - może to sugerować, iż EBC nie zrezygnuje w czwartek ze sformułowania o gotowości do zwiększenia skali QE, co jest jednym z głównych przedmiotów spekulacji przed czwartkową decyzją EBC.

W ubiegłym tygodniu Wall Street Journal podał za źródłem, że decyzja o taperingu QE może zostać zasygnalizowana podczas zaplanowanego na 7. września posiedzenia EBC.

EBC nie chciałby przy tym podawać konkretnej daty zakończenia programu QE w przyszłości, by zachować elastyczność w prowadzeniu polityki monetarnej - podał z kolei w piątek Reuters. Agencja poinformowała za źródłem, że EBC bierze za przykład amerykańską Rezerwę Federalną, która w podobny sposób, bez podawania daty końca QE, w 2014 r. zakończyła swój program skupu aktywów.

W oczekiwaniu na komentarze z EBC, po spadkach w środę, kurs eurodolara stabilizuje się przy 1,151.

Bank Japonii utrzymał stopy procentowe na ujemnym poziomie

Z kolei rano inwestorzy poznali już decyzję Banku Japonii ws. stóp procentowych i komunikat po posiedzeniu.

Bank Japonii utrzymał stopy procentowe na ujemnym poziomie i nie zmienił parametrów polityki kontroli krzywej rentowności - referencyjna stopa procentowa wciąż wynosi -0,1 proc.

W ramach polityki kontroli krzywej rentowności BoJ potwierdził, że będzie skupować z rynku papiery w skali ok. 80 bln jenów rocznie, by utrzymać rentowności 10-letnich obligacji w okolicach zera. Decyzja BoJ była zgodna z oczekiwaniami rynku.

W komunikacie po posiedzeniu napisano, że dla osiągnięcia 2-proc. celu stabilności cen BoJ będzie w dalszym ciągu, tak długo jak to konieczne, prowadzić luzowanie ilościowe i jakościowe (QQE) oraz kontrolę krzywej rentowności (YCC).

Jednocześnie bank podniósł prognozy dynamiki PKB na lata 2017-2018 i dodał, że gospodarka kraju "rośnie w umiarkowanym tempie".

W 2017 r. BoJ spodziewa się wzrostu gospodarczego na poziomie 1,8 proc. (vs. 1,4 proc. poprzednio), zaś w 2018 r. dynamika PKB wyniesie 1,4 proc. (vs. 1,3 proc. poprzednio).

Bank pozostawił bez zmian szacunki na 2019 r., kiedy to wzrost gospodarczy ma wynieść 0,7 proc.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na europejskich giełdach przeważają wzrosty, w centrum uwagi wyniki spółek

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 10:00
W pierwszej godzinie handlu na europejskich giełdach przeważają wzrosty. W centrum uwagi inwestorów znajdują się wyniki kwartalne spółek, rano swoje dane przedstawiło m. in. kilka szwedzkich firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indeksy giełdowe w USA na historycznych poziomach

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 08:25
Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq ustanowiły w środę nowe historyczne maksima. Motorem wzrostów są lepsze od oczekiwań wyniki amerykańskich spółek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank Japonii utrzymał ujemne stopy procentowe i podniósł prognozy dynamiki PKB

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 09:06
Bank Japonii utrzymał stopy procentowe na ujemnym poziomie - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.
rozwiń zwiń