Gospodarka

Na giełdach duży apetyt inwestorów na ryzyko

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 18:15
W piątek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie dominował kolor zielony. Na koniec dnia 0,4 proc. zyskał WIG,  WIG20, skupiający największe spółki, urósł o 0,6 proc. Natomiast indeks średnich spółek mWIG40 zakończył dzień pod kreską, z symboliczną stratą zaledwie 0,06 proc.  
Audio
  • Przebieg piątkowej sesji na GPW komentował w radiowej Jedynce Dariusz Świniarski, zarządzający portfelami w TMS Brokers (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Na GPW dominował kolor zielony
Na GPW dominował kolor zielonyFoto: Pixabay.com

W piątek w amerykańskim kurorcie Jackson Hole odbywa się sympozjum bankierów centralnych. Głos zabrała już prezes Fed Janet Yellen. Długo oczekiwane przez inwestorów wystąpienie nie zawierało jednak odniesień do polityki pieniężnej, w efekcie dolar słabnie, a Wall Street idzie w górę.

Inwestorzy patrzą na Jackson Hole

Na naszym parkiecie natomiast ostatnia w tym tygodniu sesja przebiegała podobnie do wczorajszej, komentuje Dariusz Świniarski, zarządzający portfelami w TMS Brokers.

- Dzisiaj cały czas jest realizowany scenariusz dużego apetytu na ryzyko, inwestorzy kupują ryzykowne aktywa, czyli akcje na całym świecie i to jest kontynuacja tego, co się działo wczoraj. Ewentualnie jakieś sygnały, co do wystąpień bankierów centralnych będą miały wpływ na poniedziałkowy handel w Europie, ewentualnie na końcówkę handlu dzisiejszego w USA – przewiduje rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Liderami wzrostów spółki surowcowe i energetyczne

Na  warszawskim rynku w piątek wzrostom przewodziły spółki surowcowe i energetyczne, dodaje ekspert.

- To jest cały czas dyskontowanie pozytywnych informacji, które spółki mają przed sobą, wprowadzenie rynku mocy, czyli stabilne przepływy, dodatkowo obniżenie opłaty zastępczej za brak wytwarzania odpowiedniej ilości energii z zielonych źródeł też wpływa na duże polskie spółki energetyczne – tłumaczy analityk.


. Spośród największych spółek wzrosły akcje 9, spadły 10 - tu największe spadki zanotowały Eurocash (-2,36 proc.), Cyfrowy Polsat (-1,85 proc.), Assecopol (-1,23 proc.) a także Alior i BZWBK. 1 zaś spółka PGNiG zakończyła dzień bez zmiany.

Na całym rynku natomiast, najmocniej o ponad 33 proc. zyskały akcje Grupy Kerdos, a o ponad 13 proc. zanurkowała Krakchemia SA.

Wartość obrotów na rynku przekroczyła 909 mln, najwyższe odnotowano na akcjach KGHM. Na walorach miedziowego giganta zanotowano też najwięcej, bo ponad 6 tys. transakcji.

Na rynku walutowym z kolei złoty umacniał się na fali pozytywnego apetytu na ryzyko. Obecnie euro kosztuje 4,24 zł, dolar 3,58 zł, kurs franka to 3,73 zł, a funta 4,61 zł.

Elżbieta Szczerbak, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GPW: z czego wynikają mocne wzrosty spółek energetycznych?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 11:10
Od początku roku indeksy giełdowe urosły o nieco ponad 20 proc., gdy tymczasem spółki energetyczne urosły o ponad 40 proc. Z czego wynikają te wzrosty, wyjaśnia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Tomasz Wyłuda, menedżer Zespołu Doradztwa i Analiz Biura Maklerskiego ING Banku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GPW: to była emocjonująca sesja. Na NewConnect zadebiutował Nextbike

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 18:21
Środowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pełna była emocji, bo otworzyła się na delikatnym plusie, jednak im bliżej było końca, tym nastroje się pogarszały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GPW: indeks WIG20 najwyżej od ponad 2 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 20:24
Notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych W Warszawie zakończyły się w czwartek na plusie. WIG20 wspiął się na poziomy najwyższe od przeszło dwóch lat.
rozwiń zwiń