Gospodarka

Giełdę w dół pociągnęły spółki energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 18:40
Środowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się kolorem czerwonym. Indeks WIG stracił 0,2 proc. Zyskiwał tylko mWIG40 ale tylko 0,16 proc.
Audio
  • Sesję na GPW podsumował w radiowej Jedynce: Daniel Schittek, analityk XTB (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
To nie była za dobra sesja na GPW
To nie była za dobra sesja na GPWFoto: Golden House Studio/Shutterstock.com

Indeks największych spółek WIG20 na koniec sesji stracił 0,39 proc.

Jak mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Daniel Schittek, analityk XTB, WIG20 ma za sobą bardzo słabą sesję.

- W Polsce giełda, podobnie jak inne parkiety europejskie, otworzyła się na lekkim plusie. Nastroje panowały raczej smętne. Niestety jeszcze przed sesją amerykańską nastąpiły mocniejsze spadki. Branżą, która traciła najmocniej były zdecydowanie spółki energetyczne. Wśród 5 najgorszych spółek aż 4 należały do tego sektora. Przewodniczył tym spółkom PGNiG. Spadki w tej branży możemy obecnie zobaczyć, dlatego że jest to jeden z bardziej ryzykownych sektorów, który cierpiał najwięcej podczas korekt głównego indeksu. Są to też odreagowania po wzrostach, które mogliśmy widzieć w poprzednich miesiącach i tygodniach – tłumaczy rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Spośród wszystkich 20 spółek wchodzących w skład indeksu tych największych spadł kurs akcji 11. PGNiG straciło 2,65 proc., a Tauron i Energa po ponad 2 proc.

Kto najbardziej zyskał, a kto stracił?

Wzrosty zanotowało 9 spółek. Dobrze radziły sobie w środę spółki z sektora finansowego. Zyskiwały niektóre banki, ale liderem wzrostów była spółka CCC - na koniec sesji zyskała ponad 3,3 proc.

- Najlepiej radzącą sobie spółką była CCC. Wynikało to głównie z tego, że wokół spółki rysują się dobre sentymenty i cena jest obecnie prawie na swoich lokalnych maksimach. W najbliższym czasie możemy spodziewać się raczej dalszych spadków zwłaszcza głównego indeksu WIG20, któremu nie służy umacniający się w ostatnich dniach dolar. Wiąże się to z odpływem kapitału z rynków wschodzących, do których także należy Polska – mówi analityk.

W indeksie szerokiego rynku najbardziej zyskiwała w środę firma Reinhold. Akcje spółki zyskały w środę ponad 18 proc. Najbardziej traciła spółka KBDom - straciła ponad 11 proc.

Wartość obrotów na sesji wyniosła ponad 630 milionów złotych.

. 

Kurs złotego w dół 

Z tego powodu złoty też miał w środę bardzo słabą sesję i od rana tracił. Euro kosztuje 4,31 zł, dolar 3, 67 zł, a frank szwajcarski 3,77 zł.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GPW na minusie, ale przed nami jeszcze wzrosty

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 18:46
Notowania na warszawskiej giełdzie zakończyły się na minusie. WIG-20 stracił 1,24 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GPW kończy tydzień na zielono. Jak będzie w poniedziałek, po wyborach w Niemczech?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 20:15
Ostatnia sesja w tym tygodniu na GPW zakończyła się kolorem zielony, indeks WIG20 zyskał 0,49 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giełda z nowym prezesem na lekkim minusie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 20:10
Sesja na warszawskiej giełdzie dziś pod znakiem lekkich spadków. Indeks WIG 20 stracił 0,4 proc.
rozwiń zwiń