Gospodarka

Czwartkowa sesja GPW relatywnie spokojna

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 18:05
Za nami czwartkowa sesja przy Książęcej, gdzie dziś dominowała zdecydowanie tzw. druga linia, czyli spółki małe i średnie. Indeks mWIG40 zamknął dzień zwyżką o 0,8 procent. WIG20, skupiający te największe nie mógł się zdecydować, czy idzie w górę czy spada. Ostatecznie stracił on 0,28 procent.
Audio
  • Sesję na giełdzie podsumowuje Błażej Prośniewski
Zdjęcie ilustracyjne - giełda
Zdjęcie ilustracyjne - giełdaFoto: Shutterstock

Jak mówi analityk Domu Maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj, dzisiejsza sesja na GPW była relatywnie spokojna - obroty, szczególnie dużych spółek, kolejną sesję nie były zbyt wysokie. Ekspert wskazywał, że wpływ na to umocnienie się dolara w ostatnim czasie oraz "jastrzębia" retoryka amerykańskiej Rezerwy Federalnej, zwłaszcza po zeszłotygodniowym posiedzeniu banku centralnego USA, które miało negatywny wpływ na większość rynków wschodzących. Na to, że GPW radziła sobie dziś nieco gorzej niż inne europejskie giełdy, gdzie notowano wzrosty, zdaniem analityka miało też wpływ cięcie praw do dywidendy w przypadku akcji PZU, co odejmowało z WIG-u 20 około 0,4 punkta procentowego.

Na GPW odwrócenie trendów?

Spośród spółek skupionych w głównym indeksie 14 dziś zyskało; 6 - w tym przede wszystkim LPP, CCC i Asecco - straciło. Do góry natomiast dziś poszedł mWIG40, który osiągnął poziom 4950 punktów, co może oznaczać wejście po kilku miesiącach oczekiwań w trend wzrostowy. Może się do tego przyczynić, zdaniem Łukasza Bugaja, m.in. jutrzejsze zamknięcie trzeciego kwartału tego roku w polskiej gospodarce. Analityk zwrócił uwagę na fakt, że pojawiają się już pewne symptomy odwrócenia trendów na GPW - w ostatnich miesiącach lepiej radziły sobie duże spółki, a teraz jest odwrotnie - lepsze rezultaty osiągają te małe.

Dobra postawa drugiej linii to zasługa kilku kluczowych walorów takich jak ORBIS, KRUK, STALPRODUKT czy CI Games.

Straciły Qumak i Polimex, zyskały Arcus i Regnon

Jeśli zaś chodzi o głównych przegranych, to jednym z nich jest spółka Qumak, która ogłosiła, że  dokonała rezerw i odpisów na kilka milionów złotych, co obniży wynik za I półrocze 2017 r. W efekcie walory spółki straciły dziś blisko 24 procent. Dwucyfrowe spadki zanotowały także: Reinhold Polska SA (-15,56%) oraz Polimex Mostostal SA  (-10,14%). Najwięcej zyskały natomiast spółki: Esotiq & Henderson (+15,17%),  Arcus (+11.19%) i Regnon (+10%).

Dolar coraz mocniejszy

Po ogłoszeniu wczoraj przez Donalda Trumpa  szczegółów reformy podatków i umocnieniu się dolara,  w ostatnich godzinach tempo zwyżek amerykańskiej waluty wyhamowało. Obecnie dolar jest wyceniana na 3 złote 66 groszy, euro kosztuje 4 złote 31 groszy, a kurs franka szwajcarskiego - 3 złote 70 groszy.

Jedynka, Błażej Prośniewski, md

Zobacz więcej na temat: gpw
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak