Gospodarka

Polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Napłynie więcej tańszego kapitału?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 20:22
Agencja indeksowa FTSE Russell zdecydowała o przekwalifikowaniu Polski z rynków rozwijających się do rozwiniętych - poinformowała FTSE Russell w komunikacie.
Audio
  • O znaczeniu decyzji o zaliczenia polskiego rynku kapitałowego do rynków rozwiniętych mówią w Polskim radiu Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers, ekonomista Sławomir Horbaczewski i Arkadiusz Pączka, Pracodawcy RP./Arkadiusz Ekiert, redaktor naczelna Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia/.
Jak podkreśla Giełda Papierów Wartościowych, decyzja FTSE Russell oznacza, że Polska znalazła się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków, do których zaliczane są m.in. Niemcy, Francja, Japonia, Australia i Stany Zjednoczone.
Jak podkreśla Giełda Papierów Wartościowych, decyzja FTSE Russell oznacza, że Polska znalazła się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków, do których zaliczane są m.in. Niemcy, Francja, Japonia, Australia i Stany Zjednoczone.Foto: Materiały prasowe

Decyzja wejdzie w życie we wrześniu 2018 r.

Polska przechodzi z rynków rozwijających się do rozwiniętych

Agencja indeksowa FTSE Russell ogłosiła w nocy z piątku na sobotę wyniki corocznej klasyfikacji krajów pod względem statusu rozwoju. Polska została przekwalifikowana z rynków rozwijających się (Emerging Markets) do rozwiniętych (Developed Markets).

Taśma

Przejście do rynków rozwiniętych oznacza więcej tańszego kapitału na polskiej giełdzie

Jak komentuje dla Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers,  jest to nie tylko bardzo dobra decyzja dla Polski, nie tylko ma charakter prestiżowy, ale będzie miała faktyczne konsekwencje biznesowe.

Jak wyjaśnia tego rodzaju agencje indeksowe mają olbrzymi wpływ na rynki kapitałowe.

Olbrzymi wpływ agencji indeksowych na rynek kapitałowy

I dodaje, że zmienia się sposób zarządzania funduszami, coraz bardziej stają się popularne fundusze indeksowe – bo są tańsze i bardziej efektywne.

− One po prostu indeksują w dany indeks, jeśli znajdują się w nim polskie spółki, to wtedy pieniądze inwestorów trafiają automatycznie do nas., mówi Kwiecień.

Napłynie więcej tańszego kapitału do Polski

I zaznacza, że podział między rynkami wschodzącymi a rozwiniętymi ma dalekosiężne konsekwencje – inwestorzy często mają zapisane w swoich regulaminach, że mogą inwestować tylko na rynkach rozwiniętych, bo tam jest mniejsze ryzyko.

−Ponadto, na rynkach rozwiniętych, oczekiwana premia za ryzyko jest niższa, stąd kapitał, który będą mogły pozyskiwać polskie firmy będzie tańszy, mówi Kwiecień.

Zdaniem prezesa GPW Marka Dielta to "ważny krok" w rozwoju naszego rynku kapitałowego.

Jak podkreśla Giełda Papierów Wartościowych, decyzja FTSE Russell oznacza, że Polska znalazła się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków, do których zaliczane są m.in. Niemcy, Francja, Japonia, Australia i Stany Zjednoczone.

Pierwszy kraj z Europy Środkowo-Wschodniej w elitarnej grupie

"To pierwszy przypadek zakwalifikowania do tego grona kraju z Europy Środkowo-Wschodniej" - czytamy w komunikacie GPW.

Podczas rewizji klasyfikacji FTSE Russell bierze pod uwagę m.in. otoczenie regulacyjne, infrastrukturę i jakość rynku kapitałowego, kształt systemu depozytowo-rozliczeniowego czy rozwój rynku instrumentów pochodnych.

Doceniono bezpieczeństwo obrotu, nowoczesny system transakcyjny, rozwój polskiej gospodarki

─ Przekwalifikowanie Polski do rynków rozwiniętych to docenienie rozwoju polskiej gospodarki i naszego rynku kapitałowego oraz ważny krok w jego rozwoju. Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług post-transakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę. GPW funkcjonuje w oparciu o nowoczesny system transakcyjny, a spółki notowane na giełdzie spełniają wysokie standardy w zakresie ładu korporacyjnego i komunikacyjnego. Dodatkowo, dynamiczny rozwój polskiej gospodarki jest dobrym argumentem do inwestowania na naszym rynku przez globalnych inwestorów. Awans Polski do Developed Markets to także duże wyzwanie i rosnące oczekiwania wobec rynku kapitałowego, którym gotowi jesteśmy sprostać" – powiedział cytowany w komunikacie Dietl.

Do indeksów FTSE Russell benchmarkują się wiodące światowe fundusze inwestycyjne. Kwalifikacja wiąże się potencjalnie z przesunięciem spółek w ramach indeksów FTSE, grupujących spółki z rynków rozwijających się, do indeksów grupujących spółki z rynków rozwiniętych.

Polska jest wciąż klasyfikowana przez agencję indeksową MSCI jako rynek rozwijający się, dzięki czemu znacznie poszerza się spektrum inwestorów zainteresowanych polskim rynkiem.

Decyzja wejdzie w życie we wrześniu 2018 r., zapewniając okres przejściowy na przystosowanie się do zmiany statusu.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Giełda rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych. Od lutego 2012 r. częścią Grupy Kapitałowej GPW jest Towarowa Giełda Energii, na której dokonuje się obrót energią elektryczną, gazem ziemnym, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia i uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Łączna wartość obrotu akcjami na rynku głównym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w sierpniu br. wyniosła 18,5 mld zł. To o 18,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r.

Arkadiusz Ekiert, jk, PAP

Zobacz więcej na temat: giełda papierów wartościowych
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak