Gospodarka

Byki ostrożnie wracają na GPW

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 09:05
Początek października przyniósł na GPW lekki powiew optymizmu. Przebłyski widać było już w piątek, kiedy to WIG20 po męczących spadkach wreszcie odbił w górę. W tym tygodniu obserwujemy próbę podciągania rynku jeszcze wyżej, wyjaśnia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny z Biura Maklerskiego Banku ING.
Audio
  • Początek października przyniósł na GPW lekki powiew optymizmu, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny z Biura Maklerskiego Banku ING
Z początkiem października weszliśmy w lepszą połowę roku dla GPW.
Z początkiem października weszliśmy w lepszą połowę roku dla GPW. Foto: Materiały prasowe GPW

Jak na razie skala i ograniczony rozmach nie pozwalają stawiać zbyt daleko idących wniosków, ale rysuje się realna szansa na zakończenie korekty. Indeks powrócił w pobliże poziomu 2500 pkt, a i wrześniowy szczyt jest na wyciągnięcie ręki. Można powiedzieć, że byki wracają do gry, aczkolwiek na razie bardzo ostrożnie. Największe zagrożenie to realizacja zysków na Wall Street. Amerykańskie indeksy są po dużych wzrostach, więc i pokusa jest spora.

Nobilitacja dla GPW i całej naszej gospodarki

W poniedziałek poznaliśmy indeks PMI dla polskiego przemysłu. To wskaźnik wyprzedzający, który pozwala prognozować kondycję gospodarki w najbliższej przyszłości. Indeks wzrósł do poziomu 53,7pkt., co dobrze wróży na końcówkę roku i współgra z innymi mocnymi danymi.

Jesteśmy też coraz lepiej postrzegani zagranicą. Agencja ratingowa Fitch podniosła prognozę wzrostu polskiego PKB w tym roku z 3,3% do 4,0%. Z kolei agencja indeksowa FTSE Russell zadecydowała, że we wrześniu przyszłego roku Polska zostanie przesunięta z kategorii rynków rozwijających się (Emerging Markets) do rozwiniętych (Developed Markets) – znajdziemy się tym samym w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków. To nobilitacja dla samej GPW i całej naszej gospodarki, choć raczej nie będzie mieć przełożenia na bieżące notowania.

Decyzja ws. wysokości stóp procentowych

Dzisiaj obrady kończy Rada Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe pozostaną zapewne bez zmian, podwyżek oczekuje się dopiero pod koniec przyszłego roku. Niewykluczone jednak, że w obliczu przyspieszającej inflacji Rada zmieni swoje nastawienie i zacznie rozważać możliwość szybszego zacieśnienia polityki pieniężnej. Byłaby to dobra informacja dla banków, ale zła dla tych, którzy muszą spłacać kredyty. Wyższe stopy procentowe to wyższe raty do spłacenia.

Lepsza połowa roku dla GPW

Na koniec statystyczna ciekawostka. Z początkiem października weszliśmy w lepszą połowę roku dla GPW. Ostatni i pierwszy kwartał roku znacznie częściej przynoszą wzrosty cen akcji niż pozostałe dwa kwartały. Po drodze mamy m.in. grudniowy „rajd Świętego Mikołaja”, a miesiąc później tzw. „efekt stycznia”, czyli sezonowe mini-hossy na rynkach akcji.

Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny z Biura Maklerskiego Banku ING

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spadki na GPW, kurs złotego też w dół. To trwała tendencja?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 17:47
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie we wtorek spadki. Indeks WIG20 stracił 0,3 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na GPW pozytywne nastroje. To skutek dobrych informacji z gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 12:32
Na giełdzie utrzymują się dobre nastroje - WIG jest już tylko 3% od historycznych szczytów. Jak mówi analityk z biura maklerskiego ING Tomasz Wyłuda, dobra kondycja GPW ma swoje uzasadnienie w silnych fundamentach gospodarczych. Na przykład prognoza opublikowana przez ING Bank wskazuje, że w III kwartale 2017 roku Polska gospodarka urośnie o 4,5 procent rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giełdę w dół pociągnęły spółki energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 18:40
Środowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się kolorem czerwonym. Indeks WIG stracił 0,2 proc. Zyskiwał tylko mWIG40 ale tylko 0,16 proc.
rozwiń zwiń