Gospodarka

Dobra sytuacja w USA przekłada się na wzrosty na innych rynkach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 17:37
Na rynkach w czwartek przeważają wzrosty. Wygląda na to, że amerykańskie indeksy pobiją kolejne rekordy.
Audio
  • Przebieg czwartkowej sesji na GPW komentuje w radiowej Jedynce: Łukasz Wardyn, dyrektor na Europę Wschodnią w CMC Markets (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Amerykańska giełda ciągnie w górę pozostałe rynki
Amerykańska giełda ciągnie w górę pozostałe rynkiFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

W USA można zaobserwować marsz w górę, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Łukasz Wardyn, dyrektor na Europę Wschodnią w CMC Markets.

- Jest szansa na indeksie S&P na 7 sesję wzrostową z rzędu, więc wygląda to świetnie. Na pewno te rynki amerykańskie ciągną w górę pozostałe rynki i zapewniają bardzo dobrą atmosferę. Tak jak wszyscy się spodziewali, kwestia Hiszpanii wcześniej czy później przestanie straszyć rynki i w związku z tym również giełdy europejskie mają się nieźle – zauważa ekspert.

Hiszpański indeks w czwartek odrabia straty i zyskuje ponad 2 proc.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie główny indeks WIG20 zakończył sesję z przyzwoitym wzrostem - o 0,89 proc.

Niewielka aktywność inwestorów na GPW

Nie można jednak powiedzieć, że była to dobra sesja.

- Na pierwszy rzut oka wygląda, że dzisiejsza sesja na warszawskiej giełdzie jest udana, to znaczy od g. 12 mieliśmy stabilny wzrost, właściwie bez żadnych korekt. Natomiast ten obrót, który jest dzisiaj, aktywność inwestorów jest niewielka. Obrót jest znacznie mniejszy niż wczoraj. Cały czas najważniejszym poziomem do przebicia pozostaje poziom 2485 punktów na WIG20 – podaje liczby Łukasz Wardyn.

W tym indeksie najbardziej wzrosły notowania KGHM, - o prawie 5 proc. Bardzo dobrze radził sobie także Lotos, którego akcje wybiły się na roczne maksima.

Lekkie osłabienie złotego

Na rynku walutowym mamy lekkie osłabienie złotego.

- Złoty cały czas nie może się podnieść. Nie możemy wrócić do wzrostów. Powoli na złotym kształtuje się trend spadkowy – zauważa rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Euro kosztuje 4,30 zł, dolar 3,67 zł, frank szwajcarski 3,75 zł i funt brytyjski 4,82 zł.

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Byki ostrożnie wracają na GPW

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 09:05
Początek października przyniósł na GPW lekki powiew optymizmu. Przebłyski widać było już w piątek, kiedy to WIG20 po męczących spadkach wreszcie odbił w górę. W tym tygodniu obserwujemy próbę podciągania rynku jeszcze wyżej, wyjaśnia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny z Biura Maklerskiego Banku ING.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Temat Katalonii wciąż straszy inwestorów giełdowych

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 18:28
Dzisiejsza sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się kolorem czerwonym. Indeks największych spółek WIG20 stracił 1,03 procent, mWIG40 stracił 0,87 proc. A główny WIG także na minusie - tu spadki wynoszą 0,9 procent. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Wall Street kolejny dzień historycznych rekordów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 07:44
Środa na Wall Street przyniosła po raz kolejny w ostatnich dniach nowe historyczne rekordy głównych indeksów. S&P 500 zanotował siódmą z rzędu wzrostową sesję, co jest najdłuższą taką serią od maja. Uwagę inwestorów przyciągały dane makro z gospodarki USA.
rozwiń zwiń