X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Oznaczenie ratingu GetBack zmienione na „pełną niewypłacalność”

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 19:39
Winna ok. 10 tys. obligatariuszom ponad 2,5 mld zł windykacyjna spółka GetBack wpada w coraz większe turbulencje. Agencja ratingowa EuroRating zmieniła oznaczenie ratingu kredytowego nadanego spółce GetBack S.A. z częściowej niewypłacalności - "selective default" (sd) na pełną niewypłacalność - "default" (d).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Sam rating został utrzymany na dotychczasowym poziomie CCC z perspektywą negatywną.

Decyzja ratingowa związana z zaprzestaniem wypłacania odsetek od obligacji

"Zmiana oznaczenia ratingu kredytowego nadanego spółce GetBack na "CCC(d)" związana jest z zaprzestaniem płatności bieżących odsetek oraz kwot nominalnych wielu serii wymagalnych obligacji wyemitowanych przez spółkę, a także ze złożeniem w sądzie przez zarząd GetBack wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w formie przyspieszonego postępowania układowego" - głosi komunikat.


Czytaj więcej
1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Afera z GetBack: spółka znów bez prezesa

Brak wypłat odsetek kwalifikowane przez agencję na „pełną niewypłacalność”

Ponieważ zdarzenie to, dodaje komunikat, spełnia definicję niewypłacalności, stosowaną przez agencję ratingową EuroRating, agencja zmieniła dotychczasowe dodatkowe oznaczenie ratingu nadanego spółce GetBack z "selective default" (sd) na "default" (d).

"Agencja zaznacza jednocześnie, że ratingi kredytowe nadawane przez EuroRating nie są wyłącznie szacunkami prawdopodobieństwa wystąpienia niewypłacalności ocenianego podmiotu ("probability of default"), lecz stanowią łączną szacunkową ocenę ryzyka poniesienia straty (tj. ostatecznej utraty części lub całości należności finansowych wraz z ewentualnymi odsetkami) przez wierzycieli ocenianego podmiotu w wyniku wystąpienia jego niewypłacalności" - czytamy.

Agencja zastrzega jednocześnie, że obniżony rating nie oznacza „zerowej” niewypłacalności

Zarazem agencja szacuje obecnie, że wskaźnik odzyskania wierzytelności dla obligacji niezabezpieczonych (których dotyczy nadany rating) nie będzie zerowy, pomimo uznania spółki GetBack jako niewypłacalnej, obecny rating kredytowy "CCC(d)" (czwarty najniższy w 20-stopniowej skali ratingowej stosowanej przez EuroRating) nie został automatycznie obniżony do najniższego poziomu – "D".

Rating oznacza wysoką niepewność wskaźnika odzyskania wierzytelności

"Negatywna perspektywa ratingu wynika z oceny agencji, że istnieje obecnie wysoka niepewność odnośnie szacowanego wskaźnika odzyskania wierzytelności z tytułu obligacji niezabezpieczonych (których dotyczy nadany spółce GetBack ogólny rating dla emitenta)" - głosi komunikat.

Agencja przypomina: GetBack nie opublikował sprawozdania rocznego i opinii audytora

EuroRating w komunikacie zwraca uwagę, że GetBack nadal nie opublikował sprawozdania finansowego za 2017 rok, nie została też jak dotąd opublikowana opinia audytora badającego sprawozdanie finansowe spółki za 2017 rok. Brak także również sprawozdania finansowego GetBack za I. kwartał 2018 r., które mogłoby przybliżyć aktualną sytuację finansową spółki - zaznacza komunikat.

Istnieje ryzyko, że sąd nie zgodzi się na otwarcie postepowania układowego

"Według dostępnych obecnie publicznie informacji, założenia planu naprawczego we wnioskowanym przez GetBack postępowaniu układowym nie zakładają dokapitalizowania spółki przez dotychczasowych akcjonariuszy, lecz zamianę istotnej części zadłużenia z tytułu obligacji na nowe akcje spółki (przy relatywnie wysokiej cenie emisyjnej). Pozostała część zadłużenia finansowego miałaby natomiast zostać spłacona w gotówce w ciągu siedmiu lat" - czytamy w komunikacie EuroRating.

Agencja wskazuje zarazem, że "istnieje ryzyko, iż na otwarcie postępowania układowego nie wyrazi zgody sąd, a nawet w przypadku otwarcia takiego postępowania nie jest pewne, czy układ zostanie zatwierdzony przez wierzycieli (problemem może bowiem okazać się m.in. bardzo duża ich liczba)".

NRG, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GetBack broni się przed niewypłacalnością, chce restrukturyzacji

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 10:46
Przechodząca bardzo trudne chwile spółka windykacyjna GetBack broni sie przed ogloszeniem niewypłacalności i zmierza do restrukturyzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GetBack obiecuje, że spłaci część długu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 17:00
Spółka Getback obiecuje spłatę swojego zadłużenia. Jak poinformowała w komunikacie, wierzyciele pierwszej grupy (posiadacze niebezpiecznych obligacji i kredytodawcy) zostaną spłaceni w latach 2018-2025 r w 65,36 proc., a pozostałe 34,64 proc. zadłużenia ma być zaspokojone w drodze konwersji na akcje.
rozwiń zwiń