X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Potężne spadki na Wall Street. USA na progu recesji?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 08:48
Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła potężne spadki, gdyż inwestorzy obawiają się o przyszłość amerykańskiej gospodarki, słabną też nadzieje związane z poprawą relacji USA - Chiny. Analitycy zaczynają mówić o zbliżającej się recesji.
Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła potężne spadki, gdyż inwestorzy obawiają się o przyszłość amerykańskiej gospodarki, słabną też nadzieje związane z poprawą relacji USA - Chiny, zaczyna sie też mówić o nadchodzącej recesji.
Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła potężne spadki, gdyż inwestorzy obawiają się o przyszłość amerykańskiej gospodarki, słabną też nadzieje związane z poprawą relacji USA - Chiny, zaczyna sie też mówić o nadchodzącej recesji.Foto: Who is Danny/Shutterstock.com

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 3,10 proc. do 25 027,07 pkt. S&P 500 zniżkował o 3,24 proc. 2700,06 pkt. Nasdaq Composite spadł o 3,80 proc. do 7158,43 pkt.

Dzisiaj w USA dzień żałoby – giełdy nieczynne

W środę rynki finansowe w USA będą nieczynne z powodu narodowego dnia żałoby - na cześć zmarłego byłego prezydenta USA George'a HW Busha.

Indeksy na światowych giełdach jeszcze w poniedziałek mocno rosły po tym, jak USA i Chiny ogłosiły 90-dniowe "zawieszenie broni" w sporze handlowym. Prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping, spotkali się w sobotę w Buenos Aires, przy okazji szczytu G20.

Rynki nie wierzą w poprawę relacji USA z Chinami

We wtorek jednak zaczęły przeważać obawy, że poprawa relacji między USA i Chinami jest tylko tymczasowa i tak naprawdę niewiele zmienia.

W efekcie do głosu doszli sprzedający akcje, początkowo w pierwszej części sesji, zniżki były jeszcze umiarkowane, ale ostatnie godziny handlu przyniosły już prawdziwą wyprzedaż papierów.

Ameryka na progu recesji?

Ostre spadki większość analityków tłumaczy obawami rynku, że amerykańska gospodarka powoli staje na skraju recesji. Świadczyć o tym mają zarówno ostatnie słabsze dane makroekonomiczne i odczyty wskaźników nastrojów, jak i sytuacja na rynku długu.

Na rynku długu w centrum uwagi znajduje się pierwsze od 2007 r. odwrócenie krzywej rentowności w niektórych segmentach na jej krótkim końcu. W poniedziałek spread między rentownościami 3- i 5-letnich Treasuries, a następnie 2- i 5-letnch spadł poniżej zera i utrzymuje się pod kreską również we wtorek.

Z kolei rentowność 3-miesięcznych bonów skarbowych USA kontynuuje marsz w górę do poziomów nienotowanych od początku 2008 r., 2,41 proc.

Recesja oznacza spadek poziomu stóp procentowych

Odwrócenie krzywej rentowności oznacza, że rynek oczekuje w przyszłości spadku stóp procentowych w stosunku do obecnych poziomów, a to mogłoby nastąpić wtedy, gdyby w gospodarce doszło do recesji.

Analitycy wskazują jednak, że ważniejszym sygnałem ewentualnego wystąpienia recesji niż odwrócenie kilku segmentów krótkiego końca krzywej rentowności byłoby ujemne nachylenie krzywej w kluczowym segmencie 2-10 lat, do czego jeszcze nie doszło.

"Prawdziwa inwersja odzwierciedlałaby wycenianie przez rynek jakichś obniżek stóp procentowych w 2020 r.” – powiedział Gennadiy Goldberg, strateg TD Securities.

Na giełdach tracą firmy z dużym eksportem

Wśród amerykańskich spółek mocno zniżkowały m.in. akcje Boienga i Caterpillara, czyli koncernów mocno uzależnionych od sprzedaży eksportowej.

Tracił na wartości również Apple, co pociągnęło spadek indeksu Nasdaq z powrotem do poziomów ponad 10 proc. niższych od sierpniowych szczytów.

Tracą też firmy transportowe i logistyczne

Inwestorów może też niepokoić ostry spadek spółek transportowych i logistycznych, które często uważane są za barometr recesji. Subindeks Dow Jones Transportation Average, grupujący m.in. linie lotnicze, firmy kolejowe i oferujące transport ciężarowy, spadł we wtorek ponad 5 proc.

Zniżkują indeksy bankowe

Ponad 4 proc. zniżkował indeks KBW Banking, grupujący akcje banków i instytucji finansowych.

To pierwsze sygnały możliwej recesji?

"Mamy wczesne sygnały możliwej recesji. Inwestorzy martwią się o wzrost gospodarczy przy rosnących stopach procentowych" - uważa Matt Peden, główny strateg inwestycyjny z GuideStone Capital Management.

Analitycy obniżają prognozy, Fed mówi o stopniowych podwyżkach stóp

Wraz ze zbliżaniem się do końca 2018 roku, coraz więcej banków inwestycyjnych zaczyna przedstawiać pesymistyczne prognozy na przyszły rok. Bank of America Merill Lynch spodziewa się, że rynek niedźwiedzia utrzyma się w 2019 roku, a dołek nastąpi w pierwszej jego połowie.

We wtorek głos zabrał John C Williams, prezes Fed z Nowego Jorku. Członek Fed ocenił, że dalsze, stopniowe podwyżki stóp procentowych w USA byłyby słuszne.

W ocenie Williamsa, amerykańska gospodarka jest w dobrej kondycji i wciąż będzie rozwijać się w solidnym tempie.

Prezes Fed z Nowego Jorku zaznaczył też, że inflacja znajduje się blisko 2-proc. celu inflacyjnego, a płace rosną.

"Spodziewam się, że inflacja CPI może wzrosnąć nieznacznie powyżej 2 proc." - dodał.

Najbliższe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed (FOMC) zaplanowano na 18-19 grudnia. Rynek wycenia ponad 70-proc. prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych o 25 pb. Byłaby to czwarta podwyżka w tym roku.
PAP, jk

Zobacz więcej na temat: Giełda USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak