X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Czy inwestorzy giełdowi mogą liczyć na Rajd Świętego Mikołaja w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 11:25
Końcówka roku na giełdach jest zazwyczaj udana. Ceny akcji idą wtedy w górę, a inwestorzy i maklerzy nazywają grudniowe wzrosty Rajdem Świętego Mikołaja. 
Audio
  • Czy inwestorzy mogą również w tym roku liczyć na Rajd Świętego Mikołaja, zastanawia się w radiowej Jedynce Emil Łobodziński z Domu Maklerskiego PKO BP./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Końcówka roku na giełdach jest zazwyczaj udana. Ceny akcji idą wtedy w górę, a inwestorzy i maklerzy nazywają grudniowe wzrosty Rajdem Świętego Mikołaja.
Końcówka roku na giełdach jest zazwyczaj udana. Ceny akcji idą wtedy w górę, a inwestorzy i maklerzy nazywają grudniowe wzrosty Rajdem Świętego Mikołaja. Foto: pixabay

Czy tak będzie też w tym roku? Z Emilem Łobodzińskim z Domu Maklerskiego PKO BP rozmawia Karolina Mózgowiec.

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, już tradycyjnie, od wielu lat przyjęło się, że podobnie jak w normalnym życiu, gdzie pod koniec grudnia pojawia się w naszych domach Święty Mikołaj rozdający prezenty, tak i na giełdach inwestorom giełdowym też rozdaje prezenty w postaci wzrostu notowań cen akcji.

Inwestorzy pod koniec roku porządkują portfele akcji, stąd wzrosty cen akcji wielu spółek

− To efekt porządkowania portfela akcji przez inwestorów na koniec roku i przygotowania się do roku następnego. To powoduje spadki akcji części sprzedawanych spółek i wzrosty cen akcji kupowanych spółek – wyjaśnia Emil Łobodziński.

I dodaje, że zaobserwowana wiele lat temu taka prawidłowość ma coraz mniejsze znaczenie, a wynika to z globalizacji rynku i coraz szerszego dostępu do informacji inwestorów na całym świecie.

Tłumaczy ponadto, że porządkowanie portfeli akcji dotyczy tak inwestorów instytucjonalnych, jak np. fundusze, ale i inwestorów indywidualnych.

Różne powody porządkowania portfeli w przypadku inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych

− O ile inwestorzy instytucjonalni dostosowują swoje portfele do przyjętych na przyszły rok strategii, o tyle indywidualni liczą na tzw. efekt stycznia, gdy akcje na ogół idą w górę – wyjaśnia analityk.

− Dlatego, jeśli chcemy skorzystać z efektu stycznia, to akcje trzeba uporządkować już w grudniu, dodaje gość radiowej Jedynki.

Jest szansa na udany tegoroczny rajd Świętego Mikołaja

Pytany, czy w grudniu będziemy świadkami Rajdu Świętego Mikołaja na giełdach odpowiada, że wszyscy by tego na pewno chcieli, i jest szansa na to, szczególnie w kontekście ustaleń Szczytu G20, dotyczących złagodzenia napięć między USA a Chinami.

​Tyle, że negocjacje handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Chinami mogą jeszcze nie raz zaskoczyć inwestorów. Wczoraj Donald Trump od nowa zaczął grozić kolejnymi cłami na chińskie towary. 

Karolina Mózgowiec, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak