X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Zagadkowa panika w Czarny Poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 14:12
Dokładnie 25 lat temu 19 października 1987 roku główny indeks na Wall Street spadł o 22 procent. Pociągnął za sobą na dno wszystkie parkiety na świecie. To zdarzenia na zawsze zmieniło rynki finansowe.
Audio
  • Panika giełdowa - informacja radia amerykańskiego na temat nieoczekiwanej paniki, która objęła we wtorek giełdy światowe
Zagadkowa panika w Czarny Poniedziałek
Foto: Glow Images/East News

Wystarczyło pięć sesji, aby indeks Dow Jones stracił jedną trzecią swojej wartości. Inwestorzy na całym świecie zaczęli panicznie sprzedawać swoje papiery. Do końca październik 1987 roku giełda w Hongkongu zjechała o 45,8 proc., nie lepiej było w Australii, gdzie indeksy straciły 41,8 proc.. W Hiszpanii spadki wyniosły 31 proc, w Wielkiej Brytanii 26,4 proc., a w Kanadzie 22 proc.. 19 października przeszedł do historii jako Czarny Poniedziałek. Do dziś ekonomiści nie są wstanie podąć przyczyn tego co wydarzyło się tego dnia.

Co ciekawe kilka miesięcy po tych dramatycznych wydarzeniach rynki znów bez widocznych przyczyn wróciły do wzrostów. Indeks Standard & Poor's 500 zakończył rok 1987 na plusie, skromnym 2,59 proc, ale jednak dodatnio. Zaś w ciągu dwóch lat kursy akcji wróciły do wzrostów z przed  krachu w 1987 roku.

To wydarzenie zmieniło zupełnie podejście do rynków finansowych. Do tamtego dnia wszyscy koncentrowali się na fundamentach ekonomicznych. Jednak dotychczasowe teorie miały się nijak do feralnego poniedziałku. Krach pokazał, ze inwestorzy nie zawsze podejmują racjonalne decyzje, bardzo często zaś kierują się emocjami. Badaniem tego aspektu podejmowania decyzji inwestycyjnych zajęli się specjaliści od finansów behawiorystycznych.

Posłuchaj archiwalnych nagrań z 1987 roku komentujących to wydarzenie.

Polskie Radio, wikipedia, ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak