X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

WIG30 nowy indeks na GPW już ruszył

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 12:17
GPW rozpoczęła publikację indeksu WIG30, w skład którego wchodzi 30 największych i najbardziej płynnych spółek z warszawskiej giełdy.
Audio
  • Aktualności Ekonomiczne/ Jedynka: Na warszawskim parkiecie dziś wyjątkowy debiut: WIG30
Indeks WIG30
Indeks WIG30Foto: Polskie Radio

Od 1994 roku na giełdzie gracze śledzili notowania indeksu WIG20. Teraz zostaje on powiększony o wycenę akcji 10ciu dodatkowych firm. To duża zmiana, ale pamiętajmy, że przez ostatnie dwie dekady Giełda Papierów Wartościowych ( GPW ) w Warszawie bardzo się rozwinęła.

Jak przypomina  Tomasz Wiśniewski z GPW 19 lat temu, łącznie notowane były zaledwie 24 spółki. - W tej chwili tych spółek mamy ponad 440. Rynek kapitałowy zmienił się, gospodarka także uległa transformacji. Jest potrzeba aby indeks największych spółek lepiej odzwierciedlał sytuację na parkiecie – mówi specjalista.

WIG30: to tylko najlepsi

To właśnie indeks tzw. blue chipów - największych spółek pokazuje koniunkturę na giełdzie. Jego zachowanie to ważna informacja dla inwestorów, ale też np dla przyszłych emerytów, tych którzy należą do OFE. Fundusze często inwestują właśnie w akcje tych największych firm.

A dla 10ciu spółek, które powiększą WIG20 to duża nobilitacja.- Spółkami z tego indeksu cieszą się szczególnym zainteresowaniem zarówno inwestorów krajowych jak i zagranicznych – dodaje.

Jak oceniają analitycy poszerzenie indeksu to zmiana ewolucyjna, która jednak odbywa się w niezbyt sprzyjających okolicznościach. Bo działalność ważnych dla Giełdy Otwartych Funduszy Emerytalnych zostanie już niedługo ograniczona.

WIG30 to krok w dobrym kierunku

Ale samo wprowadzenie WIGu30 jest posunięciem pozytywnym,  mówi   Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA.

- Po zmianie indeks blue chipów będzie lepiej odzwierciedlał realną koniunkturę zarówno na giełdzie jak i w realnej gospodarce – mówi analityk.

Tym bardziej, że jak dodaje Roland Paszkiewicz WIG20 nie odzwierciedla całej gospodarki. Jest tam zbyt dużą reprezentacja sektora finansowego. Brakuje na przykład firm logistycznych,  czy transportowych, choć to się akurat na razie nie zmieni.

A dla przyszłości samej giełdy teraz szczególnie ważne jest ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie drugiego filaru emerytalnego. Bo OFE to bardzo duży inwestor na warszawskim parkiecie.

Dodajmy jeszcze, że do końca 2015 roku publikowane będą dwa indeksy dużych spółek nowy WIG30 i nadal WIG20.

Dowiesz się więcej słuchając audycji Aktualności Ekonomiczne.

abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Analitycy o WIG30: Rewolucja czy ewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 10:25
GPW ma od poniedziałku nowego króla – to indeks WIG30, wyznaczający kondycję warszawskiego parkietu na podstawie 30 największych spółek. Szef giełdy twierdzi, że to rewolucyjna zmiana, analitycy mówią o ewolucji, którą przechodzi giełda.
rozwiń zwiń