X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Firmy dostaną unijne dotacje na wzornictwo przemysłowe

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 21:43
Instytut Wzornictwa Przemysłowego zainaugurował dziś projekt „Wzornictwo-Biznes-Zysk”. Ma on na celu zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki właśnie poprzez inwestowanie we wzornictwo przemysłowe. Niebawem ma ruszyć program unijny przeznaczający fundusze na wdrożenie i opracowanie w firmach wzornictwa przemysłowego.
Audio
  • Fundusze unijne wesprą przedsiębiorców stawiających na wzornictwo przemysłowe - dlaczego jest takie ważne dla firm i gospodarki mówią: Bożena Gargas, Dyrektor Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel./Elżbieta Mamos /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Klienci są w stanie zapłacić od 5 do 15 proc. więcej za dobrze zaprojektowany produkt.
Klienci są w stanie zapłacić od 5 do 15 proc. więcej za dobrze zaprojektowany produkt. Foto: Glow Images/East News

To ważne, gdyż jak pokazują badania, klienci są w stanie zapłacić od 5 do 15 proc. więcej za dobrze zaprojektowany produkt.

– Bożena Gargas, Dyrektor Instytutu Wzornictwa Przemysłowego uważa, że w dzisiejszych czasach najważniejsze jest zrozumienie, że wzornictwo przemysłowe jest doskonałą inwestycją. Potwierdza to wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. – Z całą pewnością wzornictwo przynosi zysk w mądrze zaplanowanym procesie produkcji czy usługi - mówi.

Jak się okazuje, wzornictwo to nie tylko ubrania czy meble. Przykładem jest firma PESA wytwarzająca pociągi i wagony – to właśnie na wzornictwie opiera w dużej mierze swój sukces.

Oczywiście dobry wzór czy projekt sporo kosztuje, dlatego wielu polskich przedsiębiorców z nich rezygnuje. – Przedsiębiorca powinien jednak ponosić te koszty, rozumieć je jak każde wydatki związane z prowadzeniem firmy, mówi wiceminister.

Aby przyciągnąć szefów szczególnie małych firm, instytut wzornictwa zaczął zachęcać instytucje państwowe do traktowania kosztów przeznaczonych na wzornictwo jako koszty kwalifikowane. – To byłyby dotacja dla przedsiębiorcy – mówi Bożena Gargas.

Pomysł podchwyciło ministerstwo infrastruktury i jak mówi wiceminister Wendel, kończą się negocjacje z Komisją Europejską na ten temat i niebawem ruszy program, przeznaczający na wzornictwo fundusze unijne.

Środki z nich przeznaczone będą dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wykorzystają je na opracowanie wzoru przemysłowego lub użytkowego oraz wdrożenie do produkcji a także zapoczątkowanie działalności badawczo rozwojowej w przedsiębiorstwie.

Elżbieta Mamos, jk

Zobacz więcej na temat: firma fundusze unijne
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy program UE: 250 mln zł kredytów dla nowo powstałych firm

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 19:59
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Zwiększa się oferta finansowa dla firm. Na rynek trafiło właśnie 250 mln złotych preferencyjnego finansowania dla nowo powstających przedsiębiorstw. Wsparcie zapewnia UE w ramach programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pesa będzie jednym producentem piętrowych wagonów pasażerskich w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 12:48
4 miliony złotych dofinansowania na zakup maszyn i urządzeń do uruchomienia produkcji piętrowych wagonów pasażerskich dostanie bydgoska Pesa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finansowanie start-upów. Najważniejszy jest pomysł, zespół i model biznesowy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 09:45
Moda na zakładanie firmy trwa. Posiadanie własnego start-upu przez młode osoby to już nie tylko alternatywa dla nużącej pracy w korporacji, ale często styl życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe fundusze unijne dla firm: na innowacje i szkolenia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 14:50
Do połowy przyszłego roku należy rozliczyć projekty realizowane z unijnym wsparciem, w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2007–2013. Przedsiębiorcy, beneficjenci z południowego Podlasia i wschodniego Mazowsza, już interesują się możliwościami pozyskania środków w nowym okresie finansowania, czyli 2014–2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści: trzeba szybciej uruchomić unijne fundusze

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 16:39
W poniedziałkowym „Pulsie Gospodarki” tematy, które zdominowały dyskusję to: zmiany w ministerstwie infrastruktury i rozwoju, odpowiedzialnym za wydawanie unijnych funduszy, rezygnacja z WIG30 oraz ważne problemy rynku pracy.
rozwiń zwiń