Gospodarka

Firmy dostaną unijne dotacje na wzornictwo przemysłowe

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 21:43
Instytut Wzornictwa Przemysłowego zainaugurował dziś projekt „Wzornictwo-Biznes-Zysk”. Ma on na celu zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki właśnie poprzez inwestowanie we wzornictwo przemysłowe. Niebawem ma ruszyć program unijny przeznaczający fundusze na wdrożenie i opracowanie w firmach wzornictwa przemysłowego.
Audio
  • Fundusze unijne wesprą przedsiębiorców stawiających na wzornictwo przemysłowe - dlaczego jest takie ważne dla firm i gospodarki mówią: Bożena Gargas, Dyrektor Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel./Elżbieta Mamos /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Klienci są w stanie zapłacić od 5 do 15 proc. więcej za dobrze zaprojektowany produkt.
Klienci są w stanie zapłacić od 5 do 15 proc. więcej za dobrze zaprojektowany produkt. Foto: Glow Images/East News

To ważne, gdyż jak pokazują badania, klienci są w stanie zapłacić od 5 do 15 proc. więcej za dobrze zaprojektowany produkt.

– Bożena Gargas, Dyrektor Instytutu Wzornictwa Przemysłowego uważa, że w dzisiejszych czasach najważniejsze jest zrozumienie, że wzornictwo przemysłowe jest doskonałą inwestycją. Potwierdza to wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. – Z całą pewnością wzornictwo przynosi zysk w mądrze zaplanowanym procesie produkcji czy usługi - mówi.

Jak się okazuje, wzornictwo to nie tylko ubrania czy meble. Przykładem jest firma PESA wytwarzająca pociągi i wagony – to właśnie na wzornictwie opiera w dużej mierze swój sukces.

Oczywiście dobry wzór czy projekt sporo kosztuje, dlatego wielu polskich przedsiębiorców z nich rezygnuje. – Przedsiębiorca powinien jednak ponosić te koszty, rozumieć je jak każde wydatki związane z prowadzeniem firmy, mówi wiceminister.

Aby przyciągnąć szefów szczególnie małych firm, instytut wzornictwa zaczął zachęcać instytucje państwowe do traktowania kosztów przeznaczonych na wzornictwo jako koszty kwalifikowane. – To byłyby dotacja dla przedsiębiorcy – mówi Bożena Gargas.

Pomysł podchwyciło ministerstwo infrastruktury i jak mówi wiceminister Wendel, kończą się negocjacje z Komisją Europejską na ten temat i niebawem ruszy program, przeznaczający na wzornictwo fundusze unijne.

Środki z nich przeznaczone będą dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wykorzystają je na opracowanie wzoru przemysłowego lub użytkowego oraz wdrożenie do produkcji a także zapoczątkowanie działalności badawczo rozwojowej w przedsiębiorstwie.

Elżbieta Mamos, jk

Zobacz więcej na temat: firma fundusze unijne
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nowy program UE: 250 mln zł kredytów dla nowo powstałych firm

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 19:59
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Zwiększa się oferta finansowa dla firm. Na rynek trafiło właśnie 250 mln złotych preferencyjnego finansowania dla nowo powstających przedsiębiorstw. Wsparcie zapewnia UE w ramach programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pesa będzie jednym producentem piętrowych wagonów pasażerskich w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 12:48
4 miliony złotych dofinansowania na zakup maszyn i urządzeń do uruchomienia produkcji piętrowych wagonów pasażerskich dostanie bydgoska Pesa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finansowanie start-upów. Najważniejszy jest pomysł, zespół i model biznesowy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 09:45
Moda na zakładanie firmy trwa. Posiadanie własnego start-upu przez młode osoby to już nie tylko alternatywa dla nużącej pracy w korporacji, ale często styl życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe fundusze unijne dla firm: na innowacje i szkolenia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 14:50
Do połowy przyszłego roku należy rozliczyć projekty realizowane z unijnym wsparciem, w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2007–2013. Przedsiębiorcy, beneficjenci z południowego Podlasia i wschodniego Mazowsza, już interesują się możliwościami pozyskania środków w nowym okresie finansowania, czyli 2014–2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści: trzeba szybciej uruchomić unijne fundusze

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 16:39
W poniedziałkowym „Pulsie Gospodarki” tematy, które zdominowały dyskusję to: zmiany w ministerstwie infrastruktury i rozwoju, odpowiedzialnym za wydawanie unijnych funduszy, rezygnacja z WIG30 oraz ważne problemy rynku pracy.
rozwiń zwiń