Gospodarka

Polskie miasta chcą być smart

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 21:29
Polskie miasta chcą być smart, czyli bardziej przyjazne, ekologiczne i efektywne. Temu mają służyć m.in. nowoczesne technologie i inteligentne rozwiązania. Jak to się robi w praktyce?
Audio
  • Co to oznacza, że polskie miasta chcą być smart, wyjaśniają w radiowej Jedynce: Dariusz Szwed, doradca prezydenta Słupska ds. zagranicznych i dr Katarzyna Jasińska, dyrektor generalny ds. rozwoju rynku i usług w firmie Data Techno Park./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
W miastach gdzie łączy się kwestie ekologiczne ze społecznymi i gospodarczymi, powstają dziesiątki miejsc pracy
W miastach gdzie łączy się kwestie ekologiczne ze społecznymi i gospodarczymi, powstają dziesiątki miejsc pracyFoto: Pixabay

O tym mogli się przekonać uczestnicy dzisiejszego kongresu, który odbył się w Warszawie pod hasłem: SMART - Inteligentne Miasta.  Jak mówi: Dariusz Szwed, doradca prezydenta Słupska ds. zagranicznych, Polska może w tej materii uczyć się np. od Szwecji.

Tak jak w Malmö, gdzie łączy się kwestie społeczne i gospodarcze.

Podkreśla, że w miastach gdzie łączy się kwestie ekologiczne ze społecznymi i gospodarczymi, powstają dziesiątki miejsc pracy.

– Być smart, to po prostu być mądrym. To współdziałanie obywatelskie – mówi. – Musimy zrozumieć, że jesteśmy współwłaścicielami miasta.

Równocześnie - jak dodaje dr Katarzyna Jasińska, dyrektor generalny ds. rozwoju rynku i usług w firmie Data Techno Park, nie jest tak, że Polska nie ma nic ciekawego do zaoferowania jeśli chodzi o koncepcję inteligentnych miast.

– Mamy wiele rozwiązań teleinformatycznych wdrażanych w polskich miastach – mówi ekspertka.

Według badań, inteligentne technologie miejskie chce wprowadzić 3/4 samorządów w Polsce.

Błażej Prośniewski, jk

/

 

Zobacz więcej na temat: miasto przyszłości
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy polskie miasta dają równe szanse?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 20:00
W rankingu miast przyszłości Polish Cities of the Future 2015/2016 Warszawa zdecydowanie wyprzedza pozostałe aglomeracje kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasta przyszłości: Warszawa, Kraków i Poznań

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 20:00
W rankingu Polish Cities of the Future 2015/2016 zwyciężyły największe aglomeracje. Ściana wschodnia nadal pozostaje mocno w tyle.
rozwiń zwiń