X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Czym jest open source, czyli otwarte oprogramowanie?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 10:00
9 na 10 firm, w tym te jednoosobowe, korzysta z oprogramowania otwartego. Czym jest open source? Skąd ich taka popularność w biznesie? - w radiowej Jedynce Dariuszem Świądrem, prezes Linux Polska rozmawiał Błażej Prośniewski. 
Audio
  • Czym jest open source? Skąd ich taka popularność w biznesie? - w radiowej Jedynce z Dariuszem Świądrem, prezes Linux Polska rozmawiał Błażej Prośniewski.
Największym odbiorcą open source są firmy telekomunikacyjne oraz banki.
Największym odbiorcą open source są firmy telekomunikacyjne oraz banki.Foto: shutterstock

Według ekspertów otwarte oprogramowanie jest kluczowym kierunkiem rozwoju sektora IT a także motorem napędowym innowacji w wielu gałęziach gospodarki. 

Dariusz Świąder, prezes Linux Polska wyjaśnia, że open source oznacza "wytwór pracy informatyków wraz z kodem źródłowym dostępny dla wszystkich". - Możemy je modyfikować i na tym polega tworzenie oprogramowania open source - dodaje. 

Otwarte czyli niebezpieczne? 

- Nie! Trzeba zmienić sposób myślenia. Jeśli coś jest otwarte i widoczne to każda próba manipulacji przy takim rozwiązaniu jest natychmiast wykrywana, ponieważ te rozwiązania są oglądane przez miliny ludzi. A jeśli wykryje się lukę, szybko jest ona usuwana. W przypadku oprogramowani zamkniętego zanim wykryje się lukę mija dużo czasu - podkreśla ekspert. 

A dlaczego firmy częściej wybierają oprogramowania otwarte? 

Zdaniem Dariusza Świądra powodem jest dostępność, możliwość współpracy z wieloma podmiotami, efektywność kosztowa i możliwość dostosowania oprogramowania do swoich potrzeb. 

Największym odbiorcą open source są firmy telekomunikacyjne oraz banki. - Czyli tam gdzie potrzebna jest szybka reakcja - podkreślił ekspert. 

Czy zatem open source może stać się podstwa do rozwoju innowacyjnej gospodarki w Polsce? - Zdecydowanie tak. To widać po nastawieniu administracji publicznej, która potrzebuje skoku technologicznego. W ogóle idea otwartości, nie tylko w informatyce, jest podstwą rozwoju wiedzy - dodał prezes Linux Polska. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Błażej Prośniewski, kw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska start-upowym zagłębiem? Na razie możemy się uczyć od Izraela

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 17:15
Podczas swojego expose premier Mateusz Morawiecki jako jeden ze wzorów dla polskiej gospodarki stawiał izraelską innowacyjność. Ten 8,5-milionowy kraj w przeliczeniu per capita ma największą na świecie wartość inwestycji technologicznych, największa liczbą  naukowców, specjalistów i patentów. Sektor technologiczny tworzy aż 18 proc. rocznego dochodu narodowego i 30 proc. wartości eksportu.
rozwiń zwiń